Dünya Kupası'na Özel iOS Futbol Oyunları

2014 Dünya Kupası heyecanını daha derinden yaşamak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken en iyi futbol oyunlarını listemizde bulabilirsiniz.

Dünya Kupası'na Özel iOS Futbol Oyunları

Uygulama marketlerin en fazla rağmet gören oyun kategorilerinden bir tanesi de futbol oyunları. Her ne kadar konsolun verdiği hissi vermese de tablet ve akıllı telefonlarda futbol oyunu oynamak zaman zaman keyifli olabiliyor.

Özellikle Dünya Kupası'nın başlamasıyla indirme sayıları tavan yapan futbol oyunları arasında gerçekten çok kötü örneklere rastlamak da mümkün. Yapımcılar tasarladıkları oyunları öyle bir övüyorlar ki, ilk bakışta mobil bir futbol oyunundan ziyade son çıkan PES oyunu imajını uyandırıyorlar. En azından öyle yaptıklarını düşünüyorlar.

Biz de Tamindir ekibi olarak uygulama markette üst sıralarda çıkan futbol oyunlarını inceleyip en iyilerini derleme kararı aldık. Her ne kadar "en iyi" kavramı kişiden kişiye değişse de listemizden keyif alacağınızı umuyoruz.

2014 Dünya Kupası tüm hızıyla devam ederken siz de bu heyecana ortak olmak istiyorsanız listemizde yer verdiğimiz futbol oyunlarına mutlaka göz atmalısınız.


Flick Soccer Brazil

Açılışı Dünya Kupası'nın düzenlendiği ülke olan Brezilya'yı temel alan bir oyunla yapmak sanıyoruz ki oldukça hoş olacaktır. Son derece keyifli ve sade bir yapıya sahip olan bu oyunda amacımız bize verilen şut noktasından gol atmak.

Kulağa her ne kadar kolay gibi gelse de topu ağlarla buluşturmak bu oyunda hiç de kolay değil. Kimi zaman rakip takımın oyuncuları baraj kuruyor kimi zaman da kaleye öyle uzak oluyoruz ki kaleci yürüyerek hareket etse bile topu rahatlıkla tutabilir. Bunlar elbette oyuna heyecan ve aksiyon katan unsurlar.

Grafiklere gelecek olursak Flick Soccer Brazil son derece canlı görünen, dinamik görsellere sahip. Etkileyici görsellere sahip olan Flick Soccer Brasil'de atmosfere uyum sağlayan ses efektleri de es geçilmemiş.

Soccer Stars

Listenin en yaratıcı oyunlarından bir tanesi de Soccer Stars. Kuşbakışı görünüme sahip olan bu oyunda futbol oyuncuları yerine üstlerinde ülke bayrakları taşıyan diskleri kontrol ediyoruz.

Soccer Stars'da gol atmanın farklı yolları mevcut. Örneğin bu oyunda taç denen bir kavram yok. Bu da demektir ki isterseniz topu duvardan sektirip gol atabilirsiniz. Zafere giden yolda her şey mübah! Oyunun en ilgi çeken yanlarından bir tanesi de hem çevrimiçi hem de çevrimdışı turnuvalara ev sahipliği yapması. İnternet bağlantınızın olmadığı durumlarda çevrimdışı turnuvalarda rakiplerinizi eleyebilirsiniz.

Çevrimiçi oyun modunda ise arkadaşlarınızı davet ederek mücadeleye başlayabilirsiniz. Oyunda keyifli görsel efektlere yer verilmiş. Fakat bizi asıl etkileyen nokta Soccer Stars'ın sahip olduğu fizik motoru. Diğer futbol oyunlarında pek rastlamadığımız türden kalitede bir fizik motoruna sahip olan Soccer Stars tüm futbolseverlerin denemesi gereken bir oyun.

Final Kick

Son düdük çalmış, skor tablosunda aynı rakamlar yazıyor... Yapılacak şey belli: penaltılar! Final Kick temel olarak penaltı üzerine kurulmuş bir oyun. Grafik ve ses efektleri son derece başarılı olmasına rağmen zaman zaman bazı hatalarla karşılaşabiliyoruz. Fakat bu hatalar bir sonraki güncellemeyle giderilebilecek türden.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oyun modları sunan oyunda asıl dikkat çeken nokta internet üzerinden yapılan maçlar. Zaten çevrimdışıyken maç yaptığınızda belli bir limitiniz var bu da can sıkabiliyor.

Oyunda lisanslı takımlar yerine oyuncuların yaratabileceği takımlara yer verilmiş. Oyuncularınızın ve takımınızın ismini dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Oyunda şut çekmek için parmaığımızı ekranda kaydırmamız gerekiyor. Top, parmağımızın hızına göre açı ve hız kazanıyor. Bu sebeple bazen yavaş kalabiliyor bazen de direğin üstünden dışarı çıkabiliyor. Ayarı tutturabilecek kıvama gelmek için birkaç maç yapmak gerekli.

Flick Kick Goalkeeper

Final Kick gibi Flick Kick Goalkeeper da penaltılar üzerine yoğunlaşmış Fakat Flick Kick Goalkeeper işi biraz daha ileri götürerek bizleri direkt olarak kalenin önüne koyuyor! Evet, bu oyunda sadece kaleciyi kontrol ediyoruz ve çekilen penaltıları tutmaya çalışıyoruz.

Grafikler Final Kick'e göre biraz daha sönük fakat oyunun genel dinamikleri son derece canlı. Oyunda kaleciyi kontrol edebilmek için parmağımızı ekranda sürüklememiz gerekiyor. Sürükleme hızına göre zıplayan kaleci topları otomatik olarak kendi engelliyor.

Oyunun asıl dikkat çeken yanı başarımlar tablosu. Kaç top tuttuğunuzu ve diğer başarımlarınızı buradan takip edebilirsiniz. Flick Kick Goalkeeper'da yer verilen güçlendiriciler oyun esnasında kalecinize fazladan güç sağlayabilir. Bunlar zor zamanlarda adeta hayat kurtarıcı oluyor. Futbola ve özellikle penaltılara merakınız varsa Flick Kick Goalkeeper tam da denemeniz gereken bir oyun.

Head Soccer – Brazil Cup 2014

Türkçe adıyla Kafa Topu olarak bilinen meşhur flash tabanlı oyun artık mobil cihazlarda! Listede yer alan futbol oyunlarına göre mizahi yönü daha ağır basan bu oyunda rakip oyuncunun boş anını yakalayarak gol atmaya çalışıyoruz.

Oyunda hayatta kalma, dostluk ve kupa olmak üzere üç farklı mod bulunmakta. Dostluk maçı en temel olanı. Kupa ve hayatta kalma modlarında ise daha uzun soluklu mücadeleler bizleri bekliyor. Ücretsiz olarak sunulan oyunda daha çok mizah öğelerine yer verilmiş. Kocaman kafalı futbolcular, normalden büyük top ve ufacık kaleler...

Oyuncuların özelliklerine olumlu katkıda bulunan güçlendiriciler de es geçilmemiş. Bunları toplayarak rakibinize karşı üstünlük elde edebilirsiniz. Dünya Kupası'nın heyecanını katlamak istiyorsanız Head Soccer – Brazil Cup 2014 tam da denemeniz gereken oyunlar arasında.

Dream League

Dream League listenin bana kalırsa en iyi oyunu, elbette gerçeğe yakın bir futbol deneyimi yaşamak isteyenler için... Oyuna teknik direktör seçerek başlıyoruz. Oyunun en iyi yanlarından bir tanesi de oyuncu alım satım işlemlerine izin vermesi. Bu sayede kendi takımınızı oluşturabilir ve daha güçlü rakiplerle mücadele edebilecek güce ulaşabiliriz.

Oyunda yer alan kontroller dokunmatik ekranda bulabileceğiniz en iyi sistemlerden biri. Sağda şut çekme, pas atma ve orta açma tuşları bulunuyor. Solda ise yönlendirme butonu yer alıyor. Kontrol butonlarını kullanmak gerçekten çok kolay ve oyun esnasında herhangi bir soruna yol açmıyor.

Dream League'de arkadaşlarımızla mücadele etme seçeneğimiz de mevcut. İster WiFi ister Bluetooth bağlantısını kullanarak arkadaşlarınızla maçlar yapabilirsiniz. Gerçeğe yakın grafikleri, ses efektleri ve kolay kontrolleri başarıyla kombine eden Dream League iOS cihazlarınız üzerinde oynayabileceğiniz en iyi futbol oyunları arasında yer alıyor.

Ne İndirsem? Mobil Oyunlar - Dünya Kupası Özel

YORUMLAR