E-Postalar Hakkında Doğru Sandığımız 5 Yanlış

E-Postalar Hakkında Doğru Sandığımız 5 Yanlış

E-posta kullanan herkesin kendine göre bir düzeni var. Kimi gece yarısı e-posta gönderirken, kimi de sabah erkenden iletişim kurmaya çalışıyor. Daha hızlı geri dönüş almak için ya bir sürü insanı iletiye ekliyor. Bazılarımız da saat başı 'mail attım aldınız mı?' diye karşı tarafı istemeden taciz ediyor.  

Tüm bunlar belli bir kurala tabi olmadan yapılan istem dışı davranışlar. Hiç kimse e-posta nasıl kullanılır tam anlamıyla bilemiyor, tamamen içgüdüsel olarak yazışmaya çalışıyoruz. İşte biz de e-posta kullanırken doğru zannettiğimiz 5 önemli yanlışı derledik. Bu liste belki ileride size daha emin bir e-posta iletişimi kurgulamanızda yardımcı olabilir. 

Yanlış 1. Pazartesi e-posta için çok iyi zamandır

Hayır değildir. Pazartesi günleri e-posta iletişimi için en verimsiz günlerden biri. Özellikle şirket yazışmalarında Pazartesi toplantıları yüzünden sabah yaklaşık 3 saat boyunca kimse e-posta kutusuna bakmıyor bile. Pazartesi’nin bu kadar işe yarıyor olduğunu zannetmek tamamen bir şehir efsanesi. Salı günüden itibaren hafta sonu ki buna Cumartesi de dahil, e-posta okuma oranları haftanın ilk iş gününe oranla yüzde 60 daha yüksek.

 

Yanlış 2. Sabah yazarsam daha hızlı geri dönüş alırım

Yani belki… Sabah saat 6 ile 7 sularında bir e-posta gönderebilirseniz belki bir ihtimal geri dönüş alma olasılığınız var. Oysa bilinenin tam aksine akşam saat 8'den sonra atılan e-postalara geri dönüş daha hızlı olabiliyor. Bu saatlerde atılan iletilere geri dönüşler sabaha oranla yüzde 40 daha fazla. 

Yanlış 3. Konu kısmını kısa tutmak iyidir

Aslında hiç fark etmez. Konu diye size ayrılan bölüm, aslında bir başlık olarak algılarsanız, burayı daha verimli kullanırsınız. Konu kısmının açıklayıcı bir cümle olması, kısa ve manasız birkaç kelimeden daha samimi ve dikkat çekicidir. Konu kısmıyla ilgili ilgi çekici, stratejik kelimeleri de bir araya getirebilir daha etkili bir giriş yaratabilirsiniz. Kısaca konumuz, konu kısmının uzun ya da kısa olması değil etkili ve vurucu olması olmalı.

 

Yanlış 4. Bir sürü insanı alıcı kısmına eklemek

Bunu yaparak hemen bir cevap alacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanlar gönderdiğiniz iletiyle kimin ilgilenmesi gerektiğini anlamakta son derece güçlük çekecekleri için size dönmeleri de uzun sürecektir. Alıcı yerine gerçekten cevap beklediğiniz insanı yazarak, geri kalan ilgilileri CC'ye koyarsanız bir iletişim hiyerarşisi yaratmış ve insanların farkındalığını artırmış olursunuz. CC'de bulunan insanlar iletiden sorulu olanı kolayca anlar ve iletişim daha hızlı döner. 

Yanlış 5. Bugün e-pota atarsan yarın geri dönerler

Böyle bir zorunluluk ya da kural yok. Ancak bir e-postaya 24 saat içinde dönmek bir disiplin ve kişisel terbiye meselesidir. Kurumsal firmalar bile buna çok aldırmazlar. Genellikle konunun önemi e-postaya geri dönüş süratini belirler. Bundan dolayı bir e-posta attıktan sonra birkaç saat içinde geri dönüş almazsanız, 'ben bir ileti yollamıştım bakabildiniz mi?' döngüsüne girmeyin. İletişim kurmaya çalıştığınız kişi sizi bir günden fazla bekletiyorsa, bunu telefon açarak yapmanız daha etkili olabiliyor.  

Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Google+ Kullanıcıları E-Posta Adresi Olmadan Birbirlerine E-posta Gönderebilecekler

YORUMLAR