E-Postalar Hakkında Hiç Duymadığınız 5 Çarpıcı Araştırma Sonucu

E-posta servisi hakkında yeni açıklanan bazı rakamlar bu hizmetin öneminin son derece artarak devam ettiğini gösteriyor.

E-Postalar Hakkında Hiç Duymadığınız 5 Çarpıcı Araştırma Sonucu

E-posta olmadan internet olur mu? Belki sosyal medya ve hızlı mesajlaşma sevişlerinin e-postanın yerini aldığını ve bu hizmeti tahtından ettiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Çünkü e-posta servisi hakkında yeni açıklanan bazı rakamlar bu hizmetin öneminin son derece artarak devam ettiğini gösteriyor.

Yani durum aslında “sen kullanmıyorsan herkesin de kullanmayacağını sanma” şeklinde kısaca özetlenebilir. İnternet üzerinde tüm iletişim mecraları aslında e-postanın eline su bile dökemiyorlar.

Her gün yaklaşık 205 milyar e-posta gönderiliyor.

Bu rakam her saniye 2,4 milyon e-posta yazılıp gönderildiği anlamına geliyormuş. Gerçi bunun yüzde 90’ı spam ve virüs olsa da rakam hiç de azımsanacak gibi değil.

Gelen kutusu en çok kontrol edilen yer

Kullanıcılar çevrimiçi oldukları anda ilk olarak e-postalarını açıyorlarmış. İnternet kullanıcılarının yüzde 91’i "gelen kutularını" her gün en az bir kere kontrole ediyorlarmış.

Akıllı telefondan da kontrole devam

Akıllı telefon kullanıcıları bu cihazlarından da e-posta kontrolünü atlamıyorlar ve mobil kullanıcıların yüzde 72’si e-postalarını akıllı telefonlarından kontrol ediyorlarmış.

Gmail ne kadar da kalabalık

Gmail’de aktif kullanıcı sayısı 1 milyara ulaşmış. 7 milyarlık dünya nüfusunda her 7 kişiden biri meğer Gmail e-posta adresine sahipmiş. Bu rakamın 2020 yılına kadar 2 milyarı bulması beklenyormuş. 

E-posta pazarlaması para kazandırıyor

Biz her ne kadar “spam” diye silip atsak, arkasından küfür etsek de doğru bir e-posta pazarlama çalışmasına harcanan her 3 lira 100 TL kazandırabiliyormuş. Yani e-posta ile reklam başarılı bir satışa dönüşebiliyormuş. 

Bu araştırmalardan da anlıyoruz ki, yılları eskitemediği iletişim servisi e-postanın önemi azalmaktan ziyade artıyor.  Her ne kadar iletişim yöntemlerimiz çevrimiçi mecralarda çeşitlense de, ilk göz ağrımı olan e-posta adreslerimizi daha uzun zaman saklayacağız gibi görünüyor.

YORUMLAR