E-postalarınızın Takibini Nasıl Engellersiniz?

E-postalarınızın Takibini Nasıl Engellersiniz?

İnternet üzerinde dolaşırken ISP’lerin bizi izlediğini bilmeyen kalmadı. Hatta bunu engellemek için VPN programlar kullananlar bile vardır aranızda. Ancak epostalarınızı açtığınız anda bile izlenmeye başladığınızı biliyor muydunuz? Bunu önleyebilmek için alabileceğiniz bazı önlemler var.

Özellikle Nijerya’da çok yaygın bir meslek olan eposta iletişim bilgisi hırsızlığı, tüm dünyada eposta kullanıcılrının canını sıkıyordu. Ancak bu yöntem artık avukatlar, satıcılar, e-ticaret şirketleri, politikacılar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Postanızı açtığınızda sizinle uzaktan yakından ilgisi olmayan iletilerle karılaşabiliyorsunuz.

Nasıl yapıyorlar?

Bir PDF, resim dosyası veya bir Word belgesi içine gizlenen bir piksellik şeffaf bir dosya, tüm iletişim bilgilerinizi tarayabiliyor ve karşı taraf bunu takip edebiliyor. 1 x 1 pixel boyutundaki bu tarayıcı kod elbette ki tarafımızdan algılanmayacak kadar küçük. Siz iletiyi açar açmaz harekete geçen kod, gönderenin sunucusuyla iletişime geçiyor ve iletişim bilgilerinizi karşıya aktarıveriyor.

Nasıl engellenebilir?

Eposta hareketlerinizin takip edilmesini engelleyebilecek bazı yöntemler mevcut. Buna ilk olarak görüntülerin epostayla beraber açılmasını engelleyerek başlayabilirsiniz. İletilere gömülü olan bu gif ya da jpg pixeller, böylelikle sunucunuz tarafından indirilmeyecek ve takip edilmenizi olanaksız kılacak.

Eskiden Google’da bu seçenek otomatik olarak çalışıyordu. Google, hiçbir görüntü dosyasını iletiyle beraber açmıyordu. Ancak reklam ve pazarlamacıların baskısıyla, Google bunu seçenekli bir duruma getirdi. Bu seçeneği seçerseniz bu takipçi pixel de dahil olmak üzere hiçbir resim dosyasını görüntülemezsiniz. Görmek istediğiniz resimlerin üzerine gidip adresini kopyalayarak, başka bir sekmede görüntüleme şansınız var. Minik tarayıcı pixeli zaten göremeyeceğiniz için bu işlemi gerçekleştirmeniz imkansız olacak ve siz de takipten kurtulmuş olacaksınız.

Modemi kapatıp epostalarınız açın

Bir diğer yöntemde tüm iletileriniz geldikten sonra bunları okumadan önce modeminizi kapatarak bunları bu şkilde görüntülemek. Böylelikle gizli pixel harekete geçse de karşı tarafla iletişim kuramayacak böylelikle iletişim bilgileriniz koruma altında olacak.

Sağlam bir "FireWall" kurun

Epostalarla beraber gelecek olan resimlerin filtrelendiği bir güvenlik duvarı kurmak da bir çözüm. Ancak bu çözüm tüm internet hareketlerinizde resimlerin bloke edilmesine de sebep olabilir. Bu yüzden bu tür yazılımların ayarlarının dikkatle yapılması gerekiyor.

Hiçbir linke tıklamayın

Tanımadığınız bir iletiyi açtığınızda hiçbir linke tıklamamaya özen göstermelisiniz. Çok ilginizi çeken bir teklif butonu bile bilgilerinizi değiş tokuş yapmaya yetebilir.

Bu tür bir hareket zaman içinde binlerce spam almanıza yol açabilir. Burada bir tuzak daha var; gelen iletilerin çoğunun altında yer alan “üyelikten çık” linki de sizin bilgilerinizi avlamaya yönelik bir link olabiliyor. Bu yüzden çok dikkatli olmalı mümkünse o iletinin sitesine giderek oradan kendinizi listeden çıkarmayı denemelisiniz. 

Gelen kutunuzun ayarlarını sağlamlaştırın

Size gelen tüm bu tür iletilerin adres ve gelen sunucularını kara listeye almaya çalışın. Bu bilgileri eposta programınızın ya da web ara yüzünün size sağladığı “spam bildir” kısmına dikkatlice ve doğru olarak kayıt etmelisiniz. Bunu yaparak büyük oranda rahatsız edici iletilerden kurtulacaksınız. 

Gelen sunuculara dikkat edin

İnternet üzerinde Constant Contact, MailChimp ya da HubSpot gibi tplu ileti gönderebilen sunucular var. İletilerinizin bu gibi mecralardan gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Reklam ve promosyon için toplu mail gönderen sunucuların tam listesine Google’daan kısa bir aratırma yaparak ulaşmanız mümkün.

Bu şekilde pazarlama yapmak kanuni mi yoksa değil mi hala tartışılıyor.  Kanun karar verene kadar siz, yukarıda anlattığımız basit önlemlerle iletişim bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

iPhone için En İyi 7 Email Uygulaması

Gmail'de Gönderilen E-postayı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Gmail Labs'ta Etkinleştirmeniz Gereken 5 Özellik

YORUMLAR