E3 2016'da Göremediğimiz 12 Oyun

E3 2016'da görmek isteyip de göremediğimiz oyunları listeledik.

E3 2016'da Göremediğimiz 12 Oyun

E3 2016'da onlarca muhteşem oyun gösterildi; ancak aklımızda göremediğimiz, görmek istediğimiz oyunlar da kaldı. Ken Levine'in oyunu, yeni Red Dead gibi gösterileceği beklenen oyunlar sahneye çıkamadı. Biz de kaçırdığımız 12 oyunu listeledik.

E3 2016 sırasında büyük yapımlar genellikle Microsoft ya da Sony konferanslarında ortaya çıkardı. Bu sene ise Xbox yeni konsollara, Sony ise kendi stüdyolarına ait oyunlara odaklanmıştı. Bu sebeple No Man's Sky gibi artık çıkış tarihini görmeyi umduğumuz oyunlar es geçildi. Keza fuardan önce söylenti olarak çıkan ve ilk konsept fotoğrafları yayınlanan Red Dead Redemption Remastered gibi haberlerin de esamesi okunmadı. 

Bu yazımızda, E3 2016'dan önce konferanslarda gösterileceği söylenti olarak ortaya çıkan, iddiaları ortaya atanların oldukça emin konuştukları oyunlarla birlikte, kesin gösterilir diye tahmin edilen oyunları derledik. Bunlar arasında oldukça iyi yapımlar olduğu gibi, klasik oyunların yenileri de bulunuyor. Eksikliklere rağmen E3 2016'nın belki de gelmiş gelmiş en iyi sunumlara sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

1- No Man's Sky

Oyun çok uzun süredir gündemde. Önceki iki E3 fuarında da gösterilen keşif oyunu, ağustos ayına ertelenmiş ve çıkışına az kalması sebebiyle Sony konferansında gösterileceğine kesin gözüyle bakılmıştı. Buna rağmen beklenen olmadı ve her saniyesi oyunla dolu Sony sunumuna kendini sokamadı. Hello Games tarafından geliştirilen oyunun konferansta sahneye çıkacağının düşünülmesinin sebebi ise bugüne kadar oyun hakkında çok şey söylenmemesi. Oyuna dair çok fazla video yayınlanmasına rağmen, No Man's Sky piyasaya çıkmadan tam olarak gerekli bilgileri edinemeyeceğiz.

2- Crackdown 3

İlk iki oyunuyla oyuncuların gönlüne taht kurmayı başaran ve ilk kez gösterildiğinde herkesi heyecanlandırmayı başaran Crackdown 3, bu sene Xbox konferansında kendisine yer bulamadı. Geçtiğimiz sene çok küçük bir videoyla tanıtılan oyunun 2017'ye ertelenmesi sebebiyle böyle bir karar aldığı söyleniyor. Yine de geçtiğimiz sene Gamescom'da oyun bombardımanı yapan Microsoft, yine aynı taktiği izleyebilir.

3- Kingdom Hearts 3

Square Enix'in bu sene itibariyle yeni Kingdom Hearts oyununu göstermesi bekleniyordu. Nitekim öyle de oldu ve fuar sırasında yeni bir Kingdom Hearts oyunu gösterildi; ancak bu beklediğimizin aksine Kingdom Hearts 2.8 Final Chapter Prologue ismi verilen bir oyun oldu. Oyunla birlikte sadece kadın karakterlerle oynadığımız Kingdom Hearts 3D'nin yenilenmiş halinin de gelecek olması, seriyi seven oyunları bir hayli heyecanlandırdı.

4- Dead Island 2

E3 2014'te gösterilen Dead Island 2, ilk oyunun izinden gideceğini tanıtım videosundan hissetirmişti. Oyunun tanıtılmasından sonra ise yayımcı Deep Silver ile geliştirici Yager arasında "vizyon" farklılığı çıkmış ve Deep Silver, yapımcılık işini Sumo Digital'e vermişti. Bu değişimin ardından bu sene oyuna dair ilk oynanış videosunu göreceğimizi tahmin ediyorduk. Ancak beklediğimiz gerçekleşmedi.

5- Beyond Good & Evil 2

Oyuncular hala Ubisoft'un Beyond Good & Evil'ın yeni oyununu geliştirdiğine inanıyorlar. Zaman zaman çıkan söylenti haberler de bunu doğrular nitelikte olsa da, yeni oyuna dair henüz herhangi bir görüntü görmüş değiliz. İlk kez 2008 yılında ucundan gördüğümüz oyunun akıbetinin ne olduğu ise tam olarak açıklanmış dğil. Yine de Michel Ancel'ın bizi ve Beyond Good & Evil'ı sevdiğini biliyoruz.

6- Resident Evil 2 Remake

Geçtiğimiz sene duyurulan yeniden yapıma dair ilk görüntülerin, bu sene itibariyle yayınlanacağı tahmin ediliyordu. Sony konferansında serinin bir oyunu göründü; ancak beklediğimiz aksine bu oyun Resident Evil 7 oldu. Yeni oyunların klasik RE oynanışından uzaklaştığı söylenirken, Resident Evil 2 gibi serinin en sevilen oyunlarından bir tanesinin geri dönmesi bizi heyecanlandırmıştı. Yine de Yoshiaki Hirabayashi ve ekibinin Resident Evil 7'de de iyi işler yapacağına güvencimiz tam.

7- WiLD

Bir başka Michel Ancel oyunu daha bu sene konferanslarda yerini alamadı. Tarih öncesi devirlerde geçen bu açık dünya hayatta kalma oyunu, Rayman'in yaratıcısından gelmesi sebebiyle bir hayli merak ediliyordu. İlk kez Paris Games Week sırasında gösterilen oyun, hala birçok oyuncunun listesinde en çok beklenilen oyunlar arasında yer alıyor. 

8- Criterion'un Ekstrem Spor Oyunu

E3 2014 sırasında gösterilen oyun, son Need for Speed oyunlarını yapan bir ekibin ellerinden çıkacak olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. ATV'ler helikopterler gibi birçok farklı aleti içinde barındıran ve ismini dahi bilmediğimiz oyun için yine herhangi bir açıklama duyamadık. Ekstrem sporlar için ise Ubisoft tarafından Steep isimli bir oyun geldiğini de söyleyelim. Belki böylesine bir oyun arayan vardır.

9- Deep Down

Playstation 4'ün duyurusu sırasında gösterilen ve çıkış oyunu olacağından bahsedilen Deep Down, Capcom'un ellerinden çıkıp bir türlü bize ulaşamadı. Grafikleriyle 2013 yılında bile tam puan almayı başaran ve oyuncuları heyecanlandıran bu yapım, uzun süreli geliştirme sürecinin ardından çıkıp çıkmayacağı henüz belli olmayan bu oynaması ücretsiz oyun, sonsuza dek tozlu rafların arasında kendine yer bulmuş olabilir.

10- Ni No Kuni II: Revenant Kingdom

İlk Ni No Kuni oyunu maalesef çok gündeme gelememişti. Gerçekten başarılı bir RPG oyunu olan Ni No Kuni, hikayesiyle bizleri büyülemeyi başardığı gibi kendine has grafikleriyle de beğeni toplamıştı. Daha önce duyurulan ikinci oyununa dair görüntülerin ise E3 2016'da çıkması beklenirken, oyun hiç ortalıkta görünmedi. Bir taht kavgasını göreceğimiz ve yine başka evrenlerden gelen ziyaretçilerin bulunduğu Ni No Kuni ise merak ettiğimiz oyunlardan.

11- Vita Oyunları

Her konferans sırasında Vita için ayrı bir başlık açan Sony, E3 2016'da hiç Vita oyunu göstermeyerek bizleri bir hayli şaşırttı. Halihazırda Vita için çok oyun seçeneği yokken, Sony'nin en azından yeni oyunlar göstermesi bekleniyordu. 

12- Mother 3

Geçtiğimiz sene kült yapımlar arasında sayılan Earthbound'u fuarda görmüş ve Earthbound Beginnigs isimli oyunu görmüştük. Bununla birlikte klasik Earthbound'un da 3DS üzerinden oynanabileceği söylenmişti. Bu haberlerden sonra birçok oyuncu, E3 2016 sırasında bir başka klasik oyun olan Mother serisine dair de bir açıklama göreceğini umuyordu. Fakat istenilen olmadı ve Mother 3 sahnede kendine yer bulamadı. 

Playstation vs. Xbox: E3 2016'nın Kazananı Hangi Konsol Oldu?

E3 2016 İlk Gün Özeti

E3 2016 İkinci Gün Özeti

E3 2016’da Tanıtılan İlginç Donanımlar

YORUMLAR