E3 2017'den Neler Bekliyoruz

E3 2017'de hangi oyunlar ve donanımlar tanıtılabilir? Listemizde hepsine yer verdik

E3 2017'den Neler Bekliyoruz

Önümüzdeki hafta, E3 2017 başlıyor ve hareketli bir dönem bizi bekliyor.

E3 etkinliğinin oyun dünyası için en büyük etkinlik olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Dünyanın en geniş çaplı oyun etkinliğinde önceki senelerde oyun dünyasına bombaların salındığını, sürpriz oyunların ve donanımların duyurulduğunu görmüştük. Bu nedenle E3 2017 için beklentilerimizin yüksek olması doğal bir durum.

Peki bu seneki E3 etkinliğinde nelerle karşılaşacağız? E3 2017'de duyurulacak oyunlar hangileri olacak? Hangi yeni oyun donanımları bizi bekliyor? İşte bu oyunlara ve donanımlara bu yazımızda yer vereceğiz.

Daha önceden E3 2017'de duyurulacağı bilgisi paylaşılan birçok oyun mevcuttu. Bunun yanında bu sene ve önceki senelerde tanıtımı yapılmış oyunlar ile ilgili detaylar E3 2017'de su yüzüne çıkacak. E3 2017'de yer alacağı onaylanan bu oyunların haricinde farklı söylentiler bize sürpriz oyunların karşımıza çıkacağına işaret ediyordu.

Ubisoft, Bethesda, Electronic Arts, Nintendo, Microsoft, Sony, E3 dahilinde kendi etkinliklerini ve basın toplantılarını düzenliyorlar. Dilerseniz E3 217'de karşımıza neler çıkacağına ve çıkabileceğine kısaca göz atalım:

Mount & Blade 2: Bannerlord

Ülkemizin gururu TaleWorlds Entertainment, halen geliştirilme sürecinde olan Mount & Blade 2: Bannerlord'un oynanabilir demosunun E3 2017'de yer alacağının müjdesini verdi. İnternet sitesinde resmi bir açıklama yapan firma, bu demoyla birlikte yeni oynanış videolarının da paylaşılacağının sözünü veriyor.

Microsoft

Microsoft, daha önceden Project Scorpio adlı yeni oyun konsolunu tanıtmış ve donanımsal özelliklerini paylaşmıştı; fakat bu yeni oyun konsolunun nasıl çalıştığı ve nasl göründüğünü sergilenmemişti. İşte E3 2017'de Project Scorpio'u ilk defa çalışırken görebileceğiz ve tasarımına göz atabileceğiz. Project Scorpio, muhtemelen E3 2017'nin yıldızı olacak. Project Scorpio için geliştirilmiş birçok yeni oyun duyurulacak.

Project Scorpio'nun E3 2017'de yer almasının bir diğer güzel yönü de bu konsolun oyun dünyasında yeni bir dönemi başlatacak olması. Bilindiği üzere oyun dünyası konsolların gücüne göre şekilleniyor. Geliştiriciler, birden fazla platform üzerinde çalışan oyunlarını konsolların gücünü temel alarak tasarlıyor. Daha güçlü konsollar demek de daha gelişmiş oyunlar anlamına geliyor.

Project Scorpio'ya özel olarak geliştirilen sanal gerçeklik donanımları ve diğer ek donanımların da E3 2017'de tanıtılması da doğal bir durum.

Xbox One ve Windows 10 platformuna özel olacak oyunlar arasından State of Decay 2 dikkatimizi çekiyor. Açık dünya, co-op, zombi kıyametini birleştiren bu oyun daha önceden duyurulmuştu; fakat oynanış görüntüleri ve detayları paylaşılmamıştı. E3 2017'de State of Decay 2 ile daha fazla detay görebileceğiz.

Microsoft'un Gears of War 4'ü geçtiğimiz sonbahar aylarında yayınladığı düşünülürse Gears of War 5'in E3 2017'de duyurulmasının ihtimaller dahilinde olduğu söylenebilir.

Daha önceden duyurulmuş olan ve birçok oynanış videosu yayınlanan olan Sea of Thieves adı açık dünya korsanlık oyununun Xbox One ve Windows 10 etkinliği sırasında karşımıza çıkması kaçınılmaz bir durum.

Rockstar Games

Rockstar, E3 2017'de kendi etkinliğini düzenlemeyecek olsa da PlayStation 4 ve Xbox One etkinlikleri esnasına yeni oyunlarını sergileyebilir.

Şu ana kadar bizimle Red Dead Redemption 2 duyuru videosunu ve farklı ekran görüntülerini paylaşan Rockstar, bu oyunu ile ilgili ilk oynanış videosunu E3 2017'de gösterebilir.

GTA 5'in 2013 yılında çıktığı düşünülürse Rockstar'ın GTA 6'yı çıkarma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Eğer Rockstar'ın böyle bir niyeti varsa GTA 6'yı duyurma yeri E3 2017 olabilir. Fakat şu ana kadar Rockstar bize GTA 6 ile ilgili herhangi bir ipucu vermedi. Bunun yerine, GTA 5'in online oyun modu için çıkarılacak yeni güncellemeler ile ilgili bilgi paylaşılması daha yüksek ihtimale sahip bir durum.

Electronic Arts

Electronic Arts'ın düzenleyeceği etkinliğin en dikkat çekecek oyunu şüphesiz ki firmanın birkaç gün önce tanıttığı yeni yarış oyunu Need for Speed Payback olacak. Ekran görüntüleri ve duyuru videosu paylaşılan oyunun ilk oynanış videolarının E3'te paylaşılması bekleniyor.

Need for Speed Payback gibi E3 öncesi duyurulan oyunlardan olan Star Wars Battlefront 2'nin ilk oynanış videolarının da Electronic Arts etkinliğinde gösterilmesi büyük bir ihtimal. Star Wars Battlefront 2'nin serinin ilk oyununun aksine tek kişilik hikaye moduna da yer vereceğini belirtmekte fayda var.

Daha önceden E3 2017'de yer alacağı kesinleşen FIFA 18 ile ilgili ilk detaylar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Bunun yanında NBA Live 18 de EA etklinliğinde duyurulabilir. EA'nın bu seneki sürprizi ise yeni Battlefield oyunu olabilir. Geçtiğimiz sonbaharda çıkan Battlefield 1'in ardından yeni Battlefield oyununun duyurulma vakti geldi.

Bethesda

Bethesda'nın kendi etkinliğinde geçtiğimiz haftalarda betasını düzenlediği Quake Champions'a yer vermesi kaçınılmaz bir durum. Bu oyunda yer alacak kahramanlar, yeni arenalar Quake Champions gösteriminde tanıtılabilir.

Project Scorpio'nun detaylarının paylaşılmasıyla birlikte Bethesda'nın Fallout 4 ve DOOM gibi oyunlarının Project Scorpio sürümlerini de tanıtmasını bekliyoruz. Ayrıca bu oyunların sanal gerçeklik destekli halleri de gösterilebilir.

Prey, Dishonored 2 gibi Bethesda oyunlara çıkacak yeni indirilebilir içeriklerin E3 2017'deki Bethesda etkinliğinde tanıtılması sürpriz olmayacaktır.

Bethesda'nın asıl sürprizi ise The Elder Scrolls 6 olacaktır. Elder Scrolls Online'ın yeni genişleme paketi Morrowind'i yayınlayan Bethesda'nın artık tek kişilik bir Elder Scrolls oyunu hakkında bilgi vermesinin zamanı geldi. Bu iş için de E3 2017'den iyi bir yer olamaz.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan söylentiler ise yeni bir Wolfenstein oyununun ve The Evil Within 2'nin E3 2017'de duyurulabileceğine işaret ediyordu.

Ubisoft

Ubisoft, geçtiğimiz günlerde kısa videolarla Far Cry 5'i tanıtmış ve ekran görüntülerini paylaşmıştı. Far Cry 5 ile ilgili daha fazla detaya ve ilk uzun oynanış videolarına E3 2017'de erişebiliriz.

Daha önceden ekran görüntüleri sızdırılan ve adının Assassin's Creed: Origins olacağı, hikayesinin Mısır'da geçeceği iddia edilen yeni Assassin's Creed oyunu da E3 2017'deki Ubisoft etkinliğinde tanıtılacak ve oyun ile ilgili detaylar kesinlik kazanacak.

Ubisoft'un The Crew 2 ile ilgili tanıtım yapması da bekleniyor. Firmanın sürprizi ise, daha önceki söylentilerin işaret ettiği yeni Splinter Cell oyunu olabilir.

Sony

Sony'nin E3 2017 etkinliğinde Microsoft gibi tanıtacak yeni bir konsolu olduğunu düşünmüyoruz. Firmanın bu boşluğu PlayStation VR'a ağırlık vererek doldurması bekleniyor. PlayStation VR için yeni ekipmanlar, yeni PlayStation VR oyunları bu etkinlikte duyurulabilir. Ayrıca PlayStation 4 Pro ile uyumlu yeni oyunlar da karşımıza çıkacaktır.

Daha önceden tanıtımı yapılan ve Hideo Kojima'nın yıldız oyunculara yer verdiği projesi olan Death Stranding'in ilk oynanış videolarını E3 2017'de görmeyi umuyoruz. Bu projede Hannibal dizisinden tanıdığımız Mads Mikkelsen, Walking Dead dizisinden tanıdığımız Norman Reedus ve ünlü yönetmen Guillermo del Toro oyun kahramanlarını canlandırıyordu.

PlayStation 4'e özel bir oyun olacak Days Gone ile ilgili uzun oynanış videoları daha önceden yayınlanmıştı. Belki E3 2017'de bu oyunun oynanabilir bir demosu paylaşılır ve katılımcılara Days Gone'u tecrübe etme imkanı sunulur. Açık dünya tabanlı, zombi kıyametinde hayatta kalma oyunu olarak tanımlanabilecek Days Gone önceki videolarda bir hayli heyecan verici bir oyun gibi görünüyordu.

PlayStatioın 4 için en heyecanla beklenen oyunlardan bir tanesi The Last of Us Part 2. Daha önceden kısa bir videoyla tanıtılan oyunun ilk oynanış görüntülerinin E3 2017'de ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz seneki E3'te duyurulan yeni God of War oyunu için uzunca oynanış videoları paylaşılmıştı. PlayStation'ın ağır toplarından olan bu oyun ile ilgili yeni videoların ve oynanabilir bir demonun bu seneki E3'te ortaya çıkması yüksek ihtimale sahip bir durum olacaktır.

God of War ile aynı statüde olan bir diğer oyun da yeni Spider Man oyunu. Açık dünya tabanlı olacak bu oyunun duyurusu tıpkı God of War gibi geçtiğimiz seneki E3'te yapılmış, videoları paylaşılmıştı. Oynanabilir bir Spider Man demosu ve yeni videolar E3 2017 beklentilerimiz arasında.

Bir diğer PlayStation ağır topu olan Uncharted 4'ün yeni genişleme paketi Uncharted: Lost Legacy ya da Türkçe adıyla Uncharted: Kayıp Miras önümüzdeki Ağustos ayında çıkıyor. Oyunun çıkışından önce bu oyun için yayınlanacak yeni videolar ve oynanabilir bir demo E3 2017'nin akışı içinde yer bulabilir.

Activision

Activision'ın bu seneki bombasının 2. Dünya Savaşı'na geri dönen yeni Call of Duty oyunu olduğu söylenebilir. Daha önceden E3 2017'de yer alacağı onaylanan ve sadece sinematik duyuru videoları paylaşılan Call of Duty WWII için ilk oynanış videoları bu etkinlikte paylaşılabilir.

Activision tarafındna yayınlanacak bir diğer önemli oyun olan Destiny 2 daha önceden duyurulmuş, oynanış görüntüleri paylaşılmıştı. Destiny 2 ile ilgili yeni içeriklerin E3 2017'de su yüzüne çıkması bekleniyor.

Konami

Konami, tek başına bir etkinlik düzenlemese de E3 2017'deki Xbox ve PlayStation etkinliklerinde PES 2018'in oynanış videolarını bizimle paylaşabilir. FIFA 18'in E3 2017'de yer alacağının onaylanmış olduğu da düşünülürse Konami, PES 2018'i arka planda bırakmamak isteyecektir.

Kojima'sız ilk Metal Gear oyunu olacak Metal Gear Survive daha önceden zombilere yer verdiği için oyuncular tarafından eleştirilmiş, Kojima'ya bile "böyle bir şey olabilir mi?" dedirtmişti. Metal Gear Survive ile ilgili yeni detayların ve videoların E3 2017'de paylaşılmasını bekliyoruz, bakalım Konami bizi Kojima'sız Metal Gear'ı oynamaya ikna edebilecek mi?

Warner Bros.

Daha önceden Ağustos ayında çıkış yapacağı duyurulan; fakat sonradan çıkışı Ekim ayına ertelenen Middle Earth: Shadow of War'ı E3 2017'de görmek büyük sürpriz olmayacaktır. Şimdiye kadar tanıtılmayan bölgeler, düşmanlar ve oyun mekanikleri E3 2017'de karşımıza çıkabilir.

Warner Bros.'un E3 2017 sürprizi ise adının Batman: Arkham Insurgency olacağı iddia edilen yeni Batman oyunu olabilir. Bu oyunun adı daha önceden reddit üzerinden internete sızdırılmıştı. Eğer bu iddialar doğruysa Batman: Arkham Insurgency önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacaktır.

Nintendo

Nintendo, E3 2017'de kendi etkinliğini düzenleyecek. Nintendo Switch oyun konsolu ile oyuncuların gönlünü kazanan firmanın donanım olarak yeni Nintendo Switch ekipmanları tanıtması bekleniyor. Daha önceden söylentileri ortaya çıkan SNES Mini oyun konsolu ise etkinliğin sürprizi olabilir.

Nintendo'nun E3 etklinliğinde yer alacağı onaylanan oyunlar ise Super Mario Odyssey ve Splatoon 2 oyunları. Zaten Mario'nun olmadığı bir Nintendo etkinliği de düşünülemezdi. Karşımıza yeni bir Pokemon oyununun çıkması ise muhtemel, daha önceden adının Pokemon Stars olacağı iddia edilen bir oyun ile ilgili söylentiler yayılmıştı.

E3 2017'de dikkatinizi çekebilecek, takip etmek isteyebileceğiniz oyunlar ve donanımları bu yazımızda listelemeye çalıştık. E3 2017 ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

E3 2016'da Göremediğimiz 12 Oyun

YORUMLAR