Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları

'GPU olmazsa oyunun ne anlamı olacak' diyenler için basit bir rehber hazırladık.

PCIe slotların tanımı ve kategorileri

PCI (Peripheral Component Interconnect) slotlar, PC’nin ekran kartı ile iletişiminde çok önemli bir rol oynuyorlardı. Yeni bir protokol olan PCI Express (PCIe) ise daha fazla bant genişliği ve güncel işletim sistemleriyle uyumluluk sağlamasını hızlandırdı. Bir x16 PCIe slotu 6.4GB/sn olan çift yönlü muazzam bir trafiği kontrol edebilir.

Multi-GPU’yu bir kenara bırakırsak aslında ihtiyacınız sağlam bir ekran kartından başka bir şey değil. PCI slotlarınız PCIe 2 ise yine de PCIe 3.0 bir kart kullanabilirsiniz. PCIe slotları bunu desteklerler. Gözleriniz PCIe 3.0 ile 2.0 arasındaki farkı algılamaz. Ancak ana kartınızda bazı sıkıntılar yaşama riski de var. Bu yüzden PCIe slotlarınıza göre bir kart seçin. 

Performans ölçümleri

Bir ekran kartının performansını etkileyen en önemli unsur, kartın üzerindeki grafik işlemci yani GPU. İletişim hızı 64 Bit olan bir ekran kartı oyuncular için hiçbir şey ifade etmez. Bu tip bir kart son derece düşük hılzı ve performans fakiridir.  Ancak bu değer 128 Bit'e çıktığında kart orta sınıf olarak tanımlanabilir. Esaslı oyuncular kartın bellek arabirimini en az 256 Bit olarak tercih ederler.

GPU tarafından işlenecek veri belleklerde depolanır. GPU belleklere ne kadar hızlı erişirse veriler de o kadar çabuk işlenebiliyorlar. 256 Bit ekran kartlarında 128 Bit ve 64 Bit ara birimli kartlara oranla daha yüksek miktarda veri işleniyor. Bu da performansı yüksek oranda artırıyor elbette. Burada GPU’nun GHz değerinden hızı da çok önemli ama genelde Bit oranı yüksek ekran kartlarında zaten hızlı bir GPU bulunuyor.

  1. Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları
  2. PCIe slotların tanımı ve kategorileri
  3. Güç kaynaklarını verimli kullanmak

YORUMLAR