Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları

'GPU olmazsa oyunun ne anlamı olacak' diyenler için basit bir rehber hazırladık.

Güç kaynaklarını verimli kullanmak

500-600 Watt'lık bir güç kaynağı bir ekran kartını desteklemek için yeterlidir. Ancak bağlantı kablolarını kontrol etmeniz gerekebilir. Ekran kartları tipine göre 6 veya 8 uçlu güç giriş kabloları kullanırlar. Üç kaynağınızdan çıkan kabloların bu standartları desteklediğine dikkat ederseniz iyi olur. Ekran kartının verimli olabilmesi için güç kaynağınızın yeterli enerjiyi vermesi ve kablolarının uyumlu olması yeni GPU’nuzu sağlıklı ve uzun ömürlü kılacaktır. Yine de 600 Watt’an yüksek bir güç kaynağı özellikle yeni nesil kartlar için çok gerekli olabiliyor. 

Kasanızın hacmi ve ekran kartı ebatları

En çok hayal kırıklığı bu noktada yaşanır. Yeni nesil ekran kartları özellikle soğutma sistemlerinin büyüklüğünden dolayı neredeyse küçük birer otobüs boyutundalar. Bu durum kasanızda istenmedik sıkıntılara yol açabilir. Örneğin fana, hard disklere ya da RAM slotlarına değebilirler. Kablolamayı engelleyebilir dahası kasanın içerisindeki hava akımını dahi engelleyebilirler. Bu yüzden kasanızın boyutlarını, markasını bilmeniz ve içindeki ana kartın hangi boyutlarda diğer bileşenleri zorlamadan bir ekran kartını taşıyabileceğini mutlaka öğrenmelisiniz.

Özellikle bir ekran kartında uzunluk çok önemli bir durum. Ana kartın sınırları dışına çıkan her GPU kasa içinde sorun yaratabilir. Arka taraftan ve ön taraftan pek çok bileşeni zorlamak da hiç tavsiye edilecek bir durum değil.  

Burada şu ip ucunu verelim, AMD kartlar NVIDIA kartlara göre her zaman daha uzundur. Kalın ve etli görünürler. Bir AMD peşindeyseniz mutlaka kasanızın yerleşim durumunu ve ana kartınızın büyüklüğünü ölçüp biçmelisiniz.

Son tavsiyemiz eğer yeni bir ekran kartı alacaksanız, eski kartınızı elinizden çıkarın ve mantıklı bir fiyata satın. İkinci el bilgisayar borsalarından ziyade arkadaşlarınızı ya da ikinci el siteleri tercih etmenizi öneririz ki gerçek değerinden çok fazla kaybetmesini de önleyebilesiniz. Böylelikle yeni kartınız için sadece 100-200 dolarlık bir bütçe ayırmanız yeterli olabilir. 

PC'niz Açılıyor Ancak Hemen Kapanıyorsa Yapmanız Gereken 11 Şey

Kablosuz Ağ Bağlantı Problemlerinizi Çözecek 6 İpucu

Bilgisayarınız Güç Kaynağını Kullanamıyorsa Yapmanız Gereken 15 Şey

  1. Ekran Kartı Değiştirmenin İncelikleri ve Püf Noktaları
  2. PCIe slotların tanımı ve kategorileri
  3. Güç kaynaklarını verimli kullanmak

YORUMLAR