Elden Çıkaracağınız Cihazların Sonradan Canınızı Sıkmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Elden Çıkaracağınız Cihazların Sonradan Canınızı Sıkmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Yenisini almak için PC, akılı telefon, tablet gibi cihazlarınızı elden çıkaracak ya da birilerine hibe edecekseniz çok dikkatli olmanız gerekiyor. Uzun süre kullandığınız bu cihazların yaban ellerde kötü niyetli insanların eline geçmesi mümkün. Sadece o da değil, meraklı karakterler tarafından da hayatınızın cehenneme çevrilmesi oldukça kuvvetli bir olasılık.

Çoğumuz eski teknolojik cihazlarımı değiştirmeyi düşünürüz. Bunu yapabilmek için eskiyen cihazları satmak ve bu gelirin üzerine daha az para ekleyerek yenisine yönelmek en mantıklı çözümdür. Buraya kadar her şey normal. Ekonomik davranmak gerek çünkü yeni teknoloji el yakıyor. Ancak yeni bir cihaza kavuşabilmenin heyecanıyla çok büyük hatalar yapabiliyor ve 8 önemli güvenlik adımını unutabiliyoruz.

Kişisel bilgileri tamamen temizleyin

Yıllardır kullandığınız PC, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınız dolayısıyla yıllarca biriktirdiğiniz kişisel bilgilerinizi de barındırıyorlar. Sürekli ihtiyacınız olan bu verileri kalıcı dosyalar halinde cihazlarda depolandığını unutmamak gerekiyor. Bugün Karanlık Web’de bu tür ikinci el cihazlardan toplanmış yüz binlerce kişisel ver pazarlanıyor. Sizin bilgilerinizin de bu pazara çıkmaması için yapmanız gereken şey sıkı bir temizlik.

PC, dizüstü gibi cihazlardan işletim sistemini silmek, tablet ve akıllı telefonlara sağlam bir fabrika ayarlarına döndürme operasyonu yapmak gerekiyor. Bu işlemlerden sonra cihazlarınızı köşe bucak tekrar kontrol etmeniz ve her hangi bir veri parçası kalmış mı diye kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca oyun konsollarının da sabit disklerinin temizlenmesi güvenliğiniz açısında önemli olabiliyor.

Hangi kişisel bilgiler tehlike yaratabilir

Sağlık raporları, eski fotoğraflar, sosyal medya hesapları, arkadaşlarınızdan gelen resim ve dokümanlar, SMS ve telefon numaraları, kontak bilgileri, oynadığınız oyunların hesap bilgileri, banka hesap numaraları, aile kimlik bilgileri, e-posta hesaplarınız

Tüm bu bilgiler elden çıkartmak istediğiniz cihazlarınızda bulunabilir. Bunların iyi temizlendiğinden emin olmanız gerekiyor.

Neler yapabilirsiniz?

Elbette bu tür bilgilerin başkasının eline geçebileceği düşüncesi sizi cihazlarınızı elden çıkarmaktan alıkoymamalı. Çünkü her zaman alınabilecek önlemler var. Bu noktada PC veya dizüstü bilgisayarlarınızın sabit disklerini sökerek cihazları onlar olmadan satabilirsiniz. Bu en kesin çözüm. Böylece içiniz de rahat olur. Ayrıca bu sabit diskleri yedekleme üniteleri olarak da kullanamaya devam etmek faydalı olabilir. Veriler de yer değiştirmiş olmaz. Akıllı telefonları fabrika ayarlarına döndürmek ya da tamamen format atıp yeniden işletim sistemini geri yüklemek bilgilerin cihazlardan silinmesini sağlıyor. Oyun konsollarında oyunlar için girdiğiniz hesapların bulunuyor olması ve bu hesaplara bağlı kişisel bilgilerin okunabilmesi olası olduğundan konsollarınızın sabit disklerini de temizlemelisiniz. Bunu yapmak için konsollarınızın el kitaplarına başvurabilirsiniz.

Web Tarayıcılarında Kayıtlı Şifreler Nasıl Yedeklenir?

Samsung Galaxy S6 Serisinin İkinci El Dezavantajları

Android'de Kişisel Verilerinizi Koruyarak Format Atın

YORUMLAR