En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Programı

Bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz en iyi 5 fotoğraf düzenleme programını sizler için listeledik ve anlattık!

En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Programı

Pek çok bilgisayar kullanıcısının gelişmiş ve profesyonel fotoğraf ve resim düzenleme programlarının ücretini karşılamasının neredeyse imkansız olması sebebiyle ücretsiz alternatiflere yöneldiği bir gerçek. Fakat en iyi ücretsiz seçeneği bulmak zaman zaman oldukça zorlayıcı olabiliyor ve bu nedenle sizler için deneyebileceğiniz en iyi 5 fotoğraf düzenleme programını bir araya getirdik.

Uygulamalarımızı seçerken özellikle ücretsiz olmalarına dikkat ettik ve böylece programlara göz atmak istediğinizde herhangi bir engelle karşılaşmanız da mümkün olmayacak. Dilerseniz lafı çok fazla uzatmadan hemen en iyi resim düzenleme programlarımıza kısa kısa göz atarak başlayalım.

Photoscape

Photoscape hali hazırda pek çok kullanıcı tarafından bilinen ve ücretsiz fotoğraf düzenleme programları arasında yer alıyor. Fakat henüz programa denk gelmemiş kullanıcıların kesinlikle bir denemeleri gerektiğine inanıyorum.

Programın içerisinde bulunan kesme, kırpma, yeniden boyutlandırma, efekt ve filtreler ekleme, çeşitli düzeltme operasyonları ve pek çok benzer yeniden düzenleme özelliğinin, kullanımı oldukça kolay bir arayüzle sunulması sayesinde erişim sağlamakta pek zorlanacağınızı da sanmıyorum.

Elbette Adobe Photoshop kadar karmaşık ve detaylı bir yazılım değil ancak Photoscape bilhassa en kısa yoldan basit işlemleri gerçekleştirmek isteyenlerin tercihi olacaktır. Dikkat çeken diğer yanları arasında kırmızı göz düzeltme, animasyonlu GIF hazırlama, siyah beyaz dengesiyle oynama, parlaklık, kontrast ve doygunluk ayarları yer alıyor.

Picasa

Picasa temel olarak bir fotoğraf albümü yönetim programı olarak hazırlanmış ancak zaman içerisinde gelişim göstererek pek çok ücretsiz fotoğraf düzenleme yeteneğine de kavuşmuş programlardan birisi. Sahip olduğu bu yetenekleri yeterince basit bir kullanıcı arayüzüyle sunan programın bu niteliklerini kısaca listelemek gerekirse:

  • Kırmızı göz düzeltme
  • Kesme, kırpma, kopyalama işlemleri
  • Renk, parlaklık ve kontrast düzenlemeleri
  • Efektler ve filtreler ile iyileştirmeler
  • Fotoğraf açısını değiştirme

Programın diğer fotoğraf düzenleme programlarına nazaran biraz daha basit ve az özellik barındırması, karmaşık araçlardan hoşlanmayanların beğenecekleri yanları arasında. Pek çok kullanıcının sadece temel bir kaç değer değişikliğini yapma ihtiyacı hissetmesi nedeniyle göz atmadan geçmemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Paint.NET

Paint.NET programı, üstte saydığımız programların biraz daha karmaşık ve gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Her ne kadar hala gerçek bir grafik programı düzeyine gelmemiş olsak da Paint.NET'in yavaş yavaş gelişmiş özelliklere erişmek isteyen kullanıcılar için iyi bir adım olacağına inanıyorum.

Programın katmanlı çalışabilme yapısı sayesinde uygulayabileceğiniz tüm kesme, kırpma, yeniden boyutlandırma, renk ve parlaklık ayarları yahut diğer operasyonları o katmana özel bir şekilde gerçekleştirebiliyor, böylece bir fotoğrafın bütünü üzerinde etkide bulunmadan sadece istediğiniz kısımları özelleştirebiliyorsunuz.

Tabii ki aynı şekilde efektlerle gerçekleştirilen çalışmalar da dilenirse katmanlı bölüme aktarılarak lokal çalışmalar gerçekleştirilebiliyor. Biraz gelişmiş ancak ücretsiz ve çok zorlayıcı olmayan fotoğraf düzenleme programı arayanların göz atmaları gerekiyor.

Pixlr

Pixlr fotoğraf düzenleme programları arasındaki kaliteyi biraz daha yukarı taşıyor ancak bu noktada biraz daha Photoshop'a yakınsadığı için Paint.NET'e göre de daha karmaşık olduğunu eklemek gerek. Programın arayüzünün karmaşıklık konusunda kullanıcılara olabildiğince yardımcı olduğu ve mümkün olduğunca basit tutulmaya çalışıldığı belli olsa da bu konuda deneyimsiz kullanıcılar zaman zaman zorlanabilirler.

Uygulamada bulunan hazır filtreler, odaklanma yetenekleri, yeniden boyutlandırma ve şekillendirme opsiyonları, hareket halinde ayarlanabilen paneller gibi pek çok özellik, bilhassa fotoğraf düzenleme işlemleri için düşünülmüş. Böylelikle grafik açısından yoğun basan programların aksine fotoğrafları olduklarından çok daha iyi bir hale çok daha hızlı bir şekilde getirebiliyor.

GIMP

GIMP'i saydığımız tüm bu programlardan ayrı kılan en büyük nokta, hem açık kaynak kodlu bir yazılım olması, hem de Photoshop ile gerçekleştirilebilen tüm işlemlerin GIMP ile de yapılabiliyor olması. Dolayısıyla GIMP'in gerçek bir fotoğraf, resim ve grafik düzenleme programı olduğunu ancak ücretsiz olarak sunulduğunu unutmamak gerekiyor.

Programın arayüzünün ve çok sayıdaki özelliğinin deneyimsiz kullanıcılar tarafından denenmesi biraz zorlayıcı olabilir fakat alıştıkça neredeyse herşeyi GIMP'i kullanarak yapabileceğinizi siz de farkedeceksiniz. Katmanlar, efektler, filtreler, boyutlandırma ve şekillendirme araçları, kesme, kırpma, yapıştırma ve çok daha fazlası GIMP'in en çok dikkat çeken yanları arasında.

YORUMLAR