En İyi Android PDF Okuyucuları

Yazımızda Android cihazınızda PDF görüntülemenize yardımcı olacak uygulamalara yer verdik

En İyi Android PDF Okuyucuları

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere 90'lı yıllardan beri dijital dökümanlarla ilgili birçok ihtiyacımızı Microsoft'un Office yazılımlarıyla karşılıyorduk. Office yazılımları o kadar yaygındı ki hemen hemen bütün dijital dökümanlar bu Office yazılımlarıyla oluşturulup paylaşılmaktaydı. Özellikle Word dökümanları en çok kullanılan Office dökümanları arasındaydı.

Son zamanlarda ise PDF formatı giderek yaygınlaştı ve yavaş yavaş Word dökümanlarının yerini almaya başladı. Aslında PDF, yani Portable Document Format yine 90'lı yıllarda geliştirilmiş bir formattı. Fakat bu format yakın geçmişe kadar açık bir standart değildi. Adobe tarafından 2008 yılında kullanıcılara açık bir standart olarak sunulan bu formatın ilk aşamada yaygınlaşamamasının nedeni hem PDF görüntüleme imkanı veren PDF okuyucu yazılımların sınırlı sayıda olması hem de PDF oluşturmayı mümkün kılan yazılımların az ve ücretli olmasıydı. Fakat zamanla bu sıkıntı da aşıldı ve artık PDF dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek için birçok alternatife sahibiz.

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak artık mobil cihazlarımızda da PDF görüntüleyebilmemiz mümkün. Bu yazımızda da Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerinizde PDF dökümanlarını görüntülemenize imkan tanıyan uygulamalara yer vereceğiz.

Adobe Reader

PDF formatının geliştiricisi Adobe tarafından yayınlanan bu uygulama PDF görüntüleme ile ilgili olarak temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta. Ücretsiz olarak Android cihazınıza indirebileceğiniz Adobe Reader eğer PDF dökümanları ile ilgili temel ve standart ihtiyaçlarınızı karşılamak isterseniz size tavsiye edebileceğimiz bir PDF okuyucu. Uygulama iş dünyasına yönelik birkaç gelişmiş özelliğe de sahip. Adobe Reader indirmek için:

Foxit Mobile PDF

Foxit Mobile PDF eğer standart bir PDF okuyucudan bir adım öteye gitmek isterseniz tavsiye edebileceğimiz bir uygulama. Foxit Mobile PDF ile PDF dökümanlarını görüntüleyebilmenin yanında PDF dökümanlarına işaretler ekleyebiliyor ve PDF dökümanlarını imzalayabiliyorsunuz. Fakat uygulamanın en güçlü yönlerinden biri bulut sistemi desteklemesi.

CamScanner - Phone PDF Creator

CamScanner - Phone PDF Creator, PDF görüntüleme konusundaki temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenin yanında oldukça sıradışı ve kullanışlı bir özelliğe de sahip. Uygulama ile Android cihazınızla çektiğiniz fotoğrafları PDF dökümanlarına dönüştürebilmektesiniz. Uygulama bu özelliğiyle Android cihazınızı portatif bir tarayıcıya dönüştürmekte ve birçok durumda sizin için inanılmaz pratik bir çözüm sunmakta. CamScanner - Phone PDF Creator'ın bu özelliğiyle iş seyahatlerinizde veya okul projelerinizde PDF dökümanı oluşturmayı çok daha kolay hale getirebilmektesiniz:

ezPDF Reader

ezPDF Reader yine standart PDF görüntüleme ihtiyaçlarımızı karşılayabilen bir uygulama. Bunun yanında form doldurma özelliği ve ePub desteği uygulamayı farklı kılan özellikler. Eğer içerisinde videolar ve sesler yer alan multimedya PDF dökümanlarını görüntülemek isterseniz ezPDF Reader kullanabilirsiniz. ezPDF Reader, Adobe Reader gibi standart ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenin yanında özel ihtiyaçlarınıza da yanıt verebilmekte.

Kingsoft Office

Kingsoft Office aslında ofis dökümanlarını görüntülemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılım paketidir. Kingsoft Office ile DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX formatlarında Office dosyalarını açabiliyorsunuz ve düzenleyebiliyorsunuz. Bunun yanında PDF dökümanlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Uygulamanın en kullanışlı özelliği dökümanları PDF formatında kaydedebilmenize imkan tanıması. Böylece tek bir uygulama ile hem Office dökümanlarınızı görüntüleyebilir ve düzenleyebilir, hem de PDF dökümanları açabilmenin yanında bu formatta dökümanlar oluşturabilirsiniz.

Umarız bu uygulamalar ihtiyacınızı karşılar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Çalışma Veriminizi Artıracak Uygulamalar


YORUMLAR