En İyi Ekran Kayıt Araçları

Ekran videosu kaydetmek için yararlanabileceğiniz en iyi ücretli, ücretsiz program alternatifleri ve web uygulamaları.

En İyi Ekran Kayıt Araçları

Önceden ekran kaydetmek için sadece program alternatifleri arasından seçim yapardık ama hayatımıza hızlı bir giriş yapan bulut bilişim sayesinde artık bu alanda etkili web uygulamaları bulmak mümkün. Listelediğim araçlar arasından seçim yaparken gereksinimlerinizi iyi belirlemenizi öneririm. Basit bir ekran kayıt işlemi yapmanız gerekiyor ama düzenleme kısmı sizi ilgilendirmiyorsa, çok kapsamlı ve ücretli bir araç yerine ücretsiz ama kullanışlı bir araç seçimi yapın. İnternette kolay paylaşımı hedefliyorsanız Screencast-O-Matic gibi bir web uygulaması sizi daha çok memnun edecektir. Her tür videoyu süre sınırı olmadan kaydeden ve düzenleyen bir araç isterseniz listedeki ücretsiz seçeneklerden uzak durmanızı öneririm.

Camtasia Studio

Camtasia Studio özellikleri saymakla bitmeyecek bir program. Ekran kaydı araçları dışında hazırlanan ekran videosunu düzenlemek için de sayısız araç barındırıyor. Programa gönül rahatlığıyla listenin en iyisi diyebilirim. Ekran videosu çekmek, ekranda oynayan bir videoyu kaydetmek ve düzenlemek amaçlarıyla sürekli kullandığım Camtasia, takılmadan ve kullanıcıyı yormadan çalışıyor. Programın tek ve en büyük eksisi ise üçyüz dolarlık fiyatı. Her ne kadar Camtasia her tür kullanım düşünülerek tasarlanmış olsa da bir programa bu kadar para vermek eminim pek çok kullanıcının geri adım atmasına yetip artacak. Siz de böyle düşünenler arasındaysanız listedeki ücretsiz araçlara göz atmanızı öneririm.

HyperCam
Tamindir'in en çok indirilen ekran kaydetme araçlarının başında HyperCam geliyor. HyperCam'in çok tercih edilmesinin arkasında 2 temel sebep yatıyor. İlki programın ücretsiz oluşu, ikincisi ise basit arayüzü sayesinde kullanışlı olması. HyperCam, hızlıca kayıt işlemini yapıp, videolar üzerinde detaylı düzenlemeler yapmayacak kullanıcılar için gayet uygun.

Screencast-O-Matic

Screencast-O-Matic ekran kaydı için yararlanabileceğiniz bir web uygulaması. Uygulamanın listeye girmesinin en önemli sebebi kolay ulaşılabilir olması. Bunun dışında üyelik zorunluluğu olmaması, ücretsiz olarak kullanılabilmesi, Java temelli olduğundan platform bağımsız olması, web kamera desteği gibi artıları da var. Basit kullanımlar için tercih edilebilecek bir servis olduğunu hemen belirtmek gerekiyor.

Fraps
Fraps ekran kaydındaki iddiasını özellikle oyun severleri baz alarak geliştirmiş bir yazılım. 2560x1600 çözünürlüğe kadar kayıt desteği veren programla görüntü kalitesinde kayıp yaşamadan ekran kaydı yapabilirsiniz. Ekstra bir özellik olarak ekran  görüntüsü yakalama şansınız da var.

Camtasia'nın üreticisi TechSmith'in daha basit kullanımlar için tasarladığı Jing, ekran kaydı konusunda fazla özellik talep etmeyenleri mutlu edebilir. Ancak Camtasia'ya alışkın kullanıcı kesimini tatmin etmesi pek mümkün değil.

Amaca yönelik tasarımıyla dikkat çeken Jing, kaydedilen videolar için düzenleme desteği sunmuyor. Video kayıtlarım 5 dakikayı geçmez, SWF formatı bana uyar yeter ki para vermeyeyim diyen herkes için en uygun yazılım Jing.

Screenr

Screencast-O-Matic gibi Java altyapısıyla çalışan Screenr ile 5 dakikalık ekran videoları kaydedebilirsiniz. Ancak web kamera desteği sunmuyor.

ScreenFlow

ScreenFlow sadece Mac kullanıcılarına hitap eden bir program. Program hem ekran kayıt aşamasında hem de düzenleme aşamasında tüm ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde geliştirilmiş.

YORUMLAR