En İyi Mobil Müzik Dinleme Uygulamaları

Mobil cihazlarınızda müzik dinlemek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamaları listeledik ve sizin için kısaca değerlendirdik.

En İyi Mobil Müzik Dinleme Uygulamaları

Mobil müzik dinlemek aslında çok uzun yıllardır özellikle gençler tarafından sıklıkla gerçekleştirilenler arasında ve ilk olarak kasetçalarlar ile başlayan eylem, daha sonra MP3 oynatıcılarla devam etti ve şimdi de neredeyse her birimizin cebinde olan akıllı telefonlar sayesinde daha da popüler hale geldi. Başlarda cihazların içerisine dinlemek istenen şarkıları teker teker atmak gerekiyordu ancak artık internet bağlantılarının da hızlanması ve kotaların artması sayesinde böyle bir mecburiyet de kalmadı.

Dolayısıyla hangi mobil uygulamanın en iyi aktarım hızını sağladığı, en geniş sanatçı ve albüm seçeneklerine ulaştırabildiği, kolay kullanılır bir arayüze sahip olduğu ve genel olarak kalitesi çok daha fazla önem kazandı. Sizler için yaptığımız bu derlemede hem Android hem de iOS cihazlarınızda kullanabileceğiniz en iyi online mobil müzik dinleme uygulamalarına değineceğiz. Çevrimdışı müzik dinleme uygulamaları zaten her cihazla birlikte geliyor ve genellikle yeterli bir müzik dinleme deneyimi sağlayabiliyorlar. Bu nedenle en iyi çevrimiçi mobil müzik deneyimini nereden elde edebileceğinizi belirtebilmek çok daha önemli.

Spotify

Spotify yakın zaman önce ülkemizde resmi olarak faaliyet göstermeye başladı ve dolayısıyla tüm dünyanın severek kullandığı bir müzik servisine erişme şansını yakaladık. Spotify'ın hem masaüstü sürümü, hem de iOS ve Android versiyonları yer alıyor ve bunların hepsi tek bir kullanıcı hesabından yönetildiği için birbirleri arasında senkronizasyon gerçekleştirmek de mümkün.

Yabancı bir servis olduğu için ilk başta yerli müzik bulma konusunda sorun yaşayabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak bu konuda da oldukça yeterli. Çok eski albümlere ulaşmak bile bazen mümkün olabiliyor fakat genellikle en son albümlerin hemen eklendiğini belirtmek gerek. Ancak bu konuda ümitsizliğe kapılmamak gerek zira Spotify ilk ülkemize geldiğinden bu yana çok hızlı ilerledi ve yerli arşivini hala aynı hızla genişletmeye devam ediyor.

Tüm fonksiyonlarına erişmek için aylık bir ücret ödemek gerekiyor ancak ücret ödenmeden de bir kaç şarkıda bir çıkan reklamları dinleyerek müzik dinlenebiliyor. Ücretsiz sürümde belli bir şarkı atlama adedi var ve her istenilen şarkı anında dinlenemeyebiliyor ama uygulamanın genel yapısına göz atmak için veya çalma listelerinden rastgele oynatım yapmak için rahatlıkla kullanılabilir.


Deezer

Deezer ise yine ülkemize bir süre önce giriş yapmış müzik servisleri arasında. Hem hızlı ve iyi tasarlanmış arayüzü sayesinde istediğiniz sanatçılara hemen ulaşmanızı sağlıyor, hem de sorun yaşamadan oynatma yapabiliyor. Android ve iOS sürümleri bulunması sayesinde her iki cihaz kullanıcıları da tüm favorilerine, arşivlerine ve diğer bilgilerine anında ulaşabiliyorlar.

Deezer'ın tasarım anlamında Spotify'dan daha fazla fonksiyon barındırdığını ve bu fonksiyonlara daha kolay ulaşılabildiğini de belirtmek gerek. Fakat Spotify'ın aksine ücretsiz olarak tüm bir parçayı dinleme olanağı sunmaması onu biraz geride bırakıyor. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar için bir programı da mevcut değil ve web tarayıcısı üzerinden kullanılması gerekiyor.


SoundCloud

SoundCloud ise yukarıdaki iki uygulamadan biraz daha farklı bir işleyişe sahip. Zira genel olarak kullanıcılar tarafından üretilen müziğin dinlenebildiği servis, sanatçıların direkt olarak albüm eserlerinin sunulmasını değil yapılan amatör veya profesyonel diğer çalışmaların kullanıcılara dinletilebilmesini sağlıyor.

Bu nedenle bilhassa remixler ya da diğer sürümlerle ilgilenen kullanıcılar SoundCloud'u çok daha çekici bulacaklardır. Parçaları direkt olarak internet bağlantınız üzerinden dinleyebiliyor ve istediklerinizi favorilerinize ekleme gibi ekstra özellikleri kullanabiliyorsunuz. Uygulama arayüzü de anlaşılır ve en iyi sonuçları sunabilir şekilde hazırlanmış.


Fizy

Aslında Fizy yerli mobil ve online müzik dinleme uygulamalarından bir tanesi olarak bu seneye kadar çok sık olarak kullanılıyordu. Özellikle yerli müzik arşivi anlamında diğer yabancı servislerden daha geniş bir olanak sunması ve ücretsiz olarak kullanılabilmesi sayesinde bu avantajı yakalamıştı ancak Spotify ve Deezer gibi alternatiflerin ardından biraz daha kenarda kaldı diyebilirim.

Diğer büyük oyuncuların piyasaya girmesiyle birlikte ücretli kullanıma geçen Fizy, pek çok yabancı parçayı da telif haklarından dolayı sisteminden kaldırmak zorunda kaldı. Dolayısıyla artık ücretli ve yerli müzik dinleyebileceğiniz ortalama uygulamalar arasında yer aldığını söyleyebilirim. Eğer aradığınız müzikler diğer uygulamalarda mevcut değilse Fizy'e göz atabilirsiniz.


YORUMLAR