En İyi Müzik Uygulamaları

iOS, Android, PC platformları ve web tarayıcıları üzerinde kullanabileceğiniz en iyi müzik uygulamalarını yazımızda derledik.

iOS için En İyi Müzik Uygulamaları

1- Fizy

Web servisi olarak başladığı yayın hayatında elde ettiği hızlı popülerlik sonucunda mobil platformlar için de sunulan Fizy, iOS cihazlar üzerinde kullanabileceğimiz en iyi müzik uygulamaları arasında yer alıyor.

Şık tasarımı ve kolay kullanılabilen arayüzü ile öne çıkan Fizy'de dilediğimiz şarkıyı veya parça adını aratıp, çıkan sonuçlardan istediğimizi seçip dinleyebiliyoruz. Fizy'de milyonlarca şarkı ve bu şarkıların toplandığı oynatma listeleri yer alıyor. Bu listelerden beğenilerinize hitap edenleri akış halinde dinleyebilme şansına da sahibiz. Farklı ruh hallerine göre şarkıla sunan Fizy, kesinlikle denemeye değer bir seçenek.

2- Shazam

Mağazada, alışveriş merkezinde veya gittiğiniz bir restoranda çalan bir parça hoşunuza gittiyse ve adını bilmiyorsanız başvurmamız gereken tek adres Shazam! Aklımızda kalan birkaç söz ile arama motorlarında saatler süren araştırmalar yapmaya gerek yok; sadece Shazam'ı yükleyin ve cihazınızı şarkının geldiği yöne doğru tutun.

Shazam birkaç saniye içinde şarkıyı tespit ederek kimin tarafından söylendiğini, parçanın adını, albümünü ve hatta YouTube linkini dahi sunuyor. İyi bir tasarıma sahip olan arayüzü, Shazam'i özel kılan detaylar arasında. Buna ek olarak bilgilerin doğru bir şekilde sunuluyor olması ve şarkı bulma işlemlerinin kısa zamanda gerçekleşmesi uygulamanın en büyük artıları arasında.

3- Spotify

Tabletinizde veya akıllı telefonunuzda sınırsız müziğin keyfini çıkartmak mı istiyorsunuz? O halde Spotify sizin için doğru seçim! Tamamen ücretsiz olarak sunulan Spotify'ı tam randımanlı kullanabilmek için ücretli üyeliğe geçmek gerekiyor. Ücretli üyeliğe geçtiğimizde şarkılar esnasında can sıkan reklamlar çıkmıyor ve internetimiz olmasa dahi Spotify'ı kullanabiliyoruz.

Ses kalitesi olarak beklenen seviyenin üzerine çıkan Spotify'da istediğimiz parçayı istediğimiz zaman dinleme özgürlüğüne sahibiz. Farklı çalma modlarıyla zenginleştirilen kullanım özellikleri Spotify'ın dikkat çeken ve takdir toplayan tarafları arasında.

4- GarageBand

GarageBand listemizde yer alan diğer müzik dinleme uygulamalarından biraz daha farklı bir yapıya sahip. En temel ifadeyle GarageBand kullanıcıların mobil cihazlarını dijital bir stüdyoya dönüştürüyor ve onlara kendi parçalarını oluşturma şansı veriyor.

Uygulamada çok sayıda enstrüman yer alıyor ve dilediğimizi seçerek müzik yapmaya başlayabiliyoruz. Dokunmatik ekranlar için özel olarak tasarlanan bu enstrümanlar fiziksel olarak var olmasalar bile hem kullanım hem de tını olarak gerçeklerini aratmıyor. Yaptığımız müzikleri uygulamanın entegre kayıt stüdyosu ile kaydedebilir ve farklı kanallar üzerinden dilediğimiz kişilerle paylaşabiliriz. Mac ve PC bilgisayarlar üzerinde yüklü olan iTunes ile uyum içerisinde çalışan GarageBand'de oluşturduğumuz parçaları arşivleme şansına da sahibiz.

Müzik alanında profesyonel veya amatör olarak faaliyet gösteriyorsanız GarageBand mutlaka iOS cihazlarınızda yüklü olmalı.

5- SoundCloud

Ana akım medya kanalları üzerinde yer almayan ve dolayısıyla çok fazla kişinin bilmediği müzikleri keşfedebileceğiniz bir platform olan SoundCloud, tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Servisin her türlü özelliğinden faydalanabilmek için öncelikle profil oluşturmamız gerekiyor. Bu aşamadan sonra kendi yaptığımız çalışmaları paylaşabilir ve diğer kullanıcıların çalışmalarıyla etkileşime geçebiliriz. Elbette SoundCloud sadece müzik dinleme amacıyla da kullanılabilir. Hatta hoşumuza giden parçalardan derlenmiş oynatma listeleri oluşturma şansına bile sahibiz.

Üye profili oluşturmak için Google+ veya Facebook hesaplarımızı kullanabiliyoruz. Bu sayede çalışmalarımızı kendi hesaplarımız üzerinden daha geniş kitlelere duyurabilme şansına da erişmiş oluyoruz.

Yeni parçalar keşfetmek istiyorsanız ve kendi projelerinizi aynı işe gönül vermiş kişilerle paylaşmak istiyorsanız SoundCloud tamamen size hitap ediyor.

6- SoundHound

Tıpkı Shazam gibi çalışan SoundHound, adını bilmediğimiz müzikleri keşfetmek için kullanabileceğimiz bir uygulama. Ücretsiz olarak sunulan SoundHound'u kullanabilmek için uygulamayı açıp sesin geldiği yöne doğru tutmamız yeterli geliyor.

Uygulamanın en önemli özelliği sadece müzikleri keşfetmeye değil aynı zamanda onları oynatmaya da imkan tanıması. Bu sayede kendi oynatma listelerimizi oluşturabiliyor ve bu parçaları akış içerisinde dinleyebiliyoruz. Bu tarz bir uygulamadan beklendiği gibi SoundHound da Facebook ve Twitter desteği mevcut.

7- Deezer

Spotify'ın güçlü rakiplerinden olan Deezer ücretsiz olarak indirilebiliyor. Fakat 15 günlük deneme süresinin ardından ücret ödeyip üyelik oluşturmak gerekiyor.

Üye ücretleri aylık periyotlar halinde ödeniyor. Sunduğu kalite ve milyonlarca parçadan oluşan devasa veritabanı ile Deezer'ın talep ettiği ücretin hakkını sonuna kadar verdiğini itiraf etmeliyim. İstediğimiz şarkıyı kolayca bulabiliyor ve yüksek ses kalitesiyle dinleyebiliyoruz. Ofiste, evde, yolculukta sınırsız müzik keyfi yaşamak istiyorsanız Deezer'ı mutlaka denemelisiniz.

8- musiXmatch

Kapsamlı veritabanıyla dikkat çeken musiXmatch sayesinde sadece birkaç şarkı sözü ile istediğimiz parçaları bulabiliyoruz. Parçaları dinlerken eş zamanlı olarak şarkı sözlerini de ekranda gösteren musiXmatch'te vokal seslerini kapatmak mümkün kılınmış. Bu sayede herhangi bir şarkıya karaoke yapma imkanına sahip oluyoruz.

Milyonlarca şarkıya, sanatçılara ve aradığımız parçaların diskografi bilgilerine erişebileceğimiz musiXmatch müzik tutkunları için doğru seçim olacaktır.

9- TuneIn Radio

Elli bini aşan kanal listesi ile radyo uygulamaları arasında haklı bir popülerliğe sahip olan TuneIn Radio en popüler yerli ve yabancı radyo kanallarını bir araya getiriyor.

TuneIn Radio'nun en dikkat çekici yanı ise dinlediğimiz kanalları analiz ederek hoşumuza gidebilecek kanallar öneriyor olması. Bu sayede daha önce adını bile duymadığımız fakat tam da hoşumuza gidebilecek tarzda parçalara yer veren kanalları bulmuş oluyoruz. Uygulamayı kullanabilmek için tahmin ettiğiniz gibi internet bağlantımızın olması gerekiyor.

10- TTNET Müzik

İnternet bağlantımızın olduğu her yerde müzik dinlememize olanak sağlayan TTNET Müzik tamamen ücretsiz olarak indirilebilen bir başka müzik dinleme uygulaması.

Kendi zevklerimize göre çalma listeleri oluşturabileceğimiz bu uygulamada birbirinden kaliteli radyo kanalları yer alıyor. Radyo dinlemek istemezsek, uyuglama editörleri tarafından oluşturulan popüler listelere göz atabilir ve yepyeni parçalar keşfedebiliriz.

  1. En İyi Müzik Uygulamaları
  2. Android için En İyi Müzik Uygulamaları
  3. iOS için En İyi Müzik Uygulamaları
  4. Windows için En İyi Müzik Uygulamaları
  5. En İyi Müzik Dinleme Web Servisleri

YORUMLAR