Erdem Sahibi Robotlar Tasarlayabilmenin Dayanılmaz Ağırlığı

Bize yardım etmeleri için ürettiğimiz makinelerle gelecekte sorun yaşamamak adına ‘erdem’ sahibi bir yapay zeka yaratılabilir mi?

Erdem Sahibi Robotlar Tasarlayabilmenin Dayanılmaz Ağırlığı

Bill Gates geçenlerde yaptığı bir açıklamayla yapay zekalı robotların bir şekilde, zaman içinde problemler yaratacağını açıklamıştı. Bu noktadan yola çıkarak gelecekte sorun yaşamamak adına 'erdem' sahibi bir yapay zeka yaratılabilir mi?Yapay zekayla ilgili yazılarımızı takip etmişsinizdir. Hemen hepsinde biraz endişe biraz da heyecan vardı. Yapay zekanın işlerimizi elimizden alacağından korkuyorduk bazılarında, bazılarında ie bizim yapamayacağımız her şeyi yapabileceklerinin gururunu paylaşıyorduk. Tartışmadığımız bir şey vardı o da, yapay zekanın ahlakı. 

Büyük patronların korkusu

Tesla Motors'un CEO'su Elon Musk bugün teknoloji alanında en önemli ve sözü geçen isimlerden biri. Attığı bir tweet'te, her yerde yapay zekalarıyla bir şeyler yapan makine ve robotların sayısının artmasının, nükleer bir felaketten daha kötü riskleri olduğunu savunmuştu. Bill Gates'de Musk’tan geri kalmadı. Teknoloji devi Microsoft'un patronu makinelerin çok fazla zeka gerektirmeyen işlerde kullanılmasına karşı olmadığını, ancak durum bundan ileri giderse endişe verici sonuçların doğabileceğini açık ve net ifade etti.

Burada şunu düşünmeden edemiyoruz, dünyanın iki büyük teknoloji şirketinin CEO'ları her şeyi bir kenara bırakarak, yapay zekanın gelişimi hakkında son derece endişeli olduklarını ifade ediyorlar. Neredeyse kelimesi kelimesine hem de. Neden?

Yapay zekanın etik kuralları ve kafa karıştıran sorular

Böyle bir kural dizisi olacak mı? Ya da olmalı mı? Bu noktaya henüz gelmemiş olsak bile, bir gün bu noktada şiddetli tartışmaların yaşanacağı ortada gibi. Kendi kendine karar vererek dünyayı yaşanır b,r yere getirmek isteyen makinelerin hangi kıstaslarda, neyi örnek alacaklarını nasıl kontrol edeceğiz? Bir zeka patlaması yaşayan makinelerin çevrelerini kendi teknolojik doğalarına göre düzenlemeyeceklerini garanti edebilecek miyiz?

Bize uygun şartları yüzde 100 doğru olarak değerlendirmeleri için bizim toplum ve erdem değerlendirmelerimizi işleyerek anlamaları mümkün olabilir mi? Sonuç olarak biyolojik yapay zekayı tartıştığımız şu son günlerde, bir makinanın değer yargılarını hangi sosyal altyapıya ve erdem anlayışına göre tanımlamamız gerekecek?

Bu soruların cevapları henüz verilemiyor. Musk ve Gates'de bu yüzden endişeliler zaten. Ancak yine de yapay zeka üzerine çalışmalar son hızla devam ediyor. Üstelik kendi laboratuvarlarında. İnsanın doğası gereği araştırma geliştirme basamağında bulunan ekiplerle, erdem ve sosyal etik kanalında söylemleri olan gruplar şu aşamada birbirlerini duymuyorlar.

 

Kendi kendini geliştirmenin kuralları

Yapay zekanın öğrenerek gelişmesi için pozitif ve negatif davranışları test edebiliyor olması gerekiyor. Bu tür bir dengeyi öğrenebilmesi için ise örnek alması gereken modeller olmak zorunda. Sosyologlar ve bilim adamları dijital erdem diye bir şeyin olup olamayacağı konusunda tartışmalar yaparken, AR-GE laboratuvarları bu kalabalığın dışında işine devam ediyor. Eğer daha iyi bir dünya yaratma işini yapay zekalı makine ve bilgisayarlara bırakacaksak bunun nasıl bir dünya olması gerektiğini onlara çok önceden programlamamız mantıklı görünüyor. Ancak ya yapay zeka bir zaman sonra bizim doğrularımızla çatışırsa ve kendi kriterlerini yaratırsa?

Bu noktada teknoloji devlerinin endişeleri de hiç yersiz görünmüyor. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

FIFA 15 - Duygusal YapayZeka

Cornell Üniversitesi - YapayZeka Çalışmaları

Yapay Zeka ve Lazer Teknolojisi Ürünü: Mercedes Benz F 015

YORUMLAR