Etkileyici Bir LinkedIn Profili Nasıl Hazırlanır, İşte Formülü

Sosyal medyada profesyonel profil yaratıp kontrol etmek oldukça dikkat istiyor. LinkedIn profili burada önem kazanıyor.

Etkileyici Bir LinkedIn Profili Nasıl Hazırlanır, İşte Formülü

Sosyal medyada profesyonel profil yaratıp kontrol etmek oldukça dikkat istiyor. LinkedIn gibi iş dünyası profesyonellerine hitap eden sosyal mecraları kullanarak profil yönetmek oldukça zor. Bunun için ilk olarak hem genel sosyal medya kurallarını bilmek, hem de LinkedIn için çok etkili bir profil hazırlamak gerekiyor. Hazırlayacağınız etkili profil sizi bu kalabalık mecrada fark edilebilir kılıyor.

LinkedIn kullanıcılarının yüzde 80’i 35 yaş ve üzeri profesyonellerden oluşuyor. LinkedIn’e her saniye 2 yeni aktif üye katılıyor. Arıca bu sosyal ağ  2.2 milyon grubu barındırıyor içinde ve bu gruplarda her dakika toplamda 200 yeni başlık açılıyor. Kısaca LinkedIn profesyonel anlamda bilgi alışverişi ve melek tecrübesi edinmek için son derece önemli bir yer.

LinkedIn sosyal ağının genel kuralları

LnkedIn’de var olmanın belli bir disiplini ve çeşitli kuralları var.  Ancak hiçbirimiz bu kuralları okuyarak öğrenmeyiz. Sosyal ağ etiğini kullanıcılar deneme yanılma yoluyla öğrenmeyi tercih ederler. Bu durum kullanıcıları genellikle LinkedIn’de dezavantajlı duruma düşürebiliyor.Böyle bir duruma düşmemek adına, LinkedIn üyesi olduktan sonra sergilemeniz gereken bazı ince sosyal davranış metotlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Günün farklı zamanlarında paylaşımlar yapın arasını çok açmayın, böylelikle orada olduğunuzu, iletişimde kaldığınızı bilen arkadaşlarınız yorum ve aktivitelerine sizi de dahil edebilirler.
 • Size gönderilen yorum ve bildirilere elinizden geldiğince çabuk dönün, bu önemli çünkü insanlar soru soran, bilgi bekleyen paylaşımlarda bulunabilirler.
 • İş arkadaşlarınızdan ya da iş yerinizden bahsedecekseniz birinci çoğul şahıs 'biz' öznesini unutmayın. Bütünleşmiş olduğunuzu gösterir.
 • Bağlantı isteklerinizi kişiselleştirin, neden bağlantı kurduğunuzu mutlaka yazın, burası profesyonel bir sosyal ağ sebeplerinizin profesyonel sebeplerden olmasını dikkat edin.
 • Birisi ile bağlantı sağladığınızda bir 'teşekkür' mesajı gönderin.
 • Katıldığınız gruplarda hemen öne çıkıp kendinizi pazarlamaya çalışmayın.
 • LinkedIn son derece profesyonel bir mecradır, bunu unutmayın, iletişim tonunuzu buna göre ayarlayın.

LinkedIn profili nasıl hazırlanır?

LinkedIn profesyonel bir mecra olduğundan ne yemek yediniz, nerede tatil yaptınız ya da kaç arkadaşınızın olduğu kimseyi ilgilendirmez. Zaten kimse de bu bilgileri burada paylaşmaz. LinkedIn’de sizi ve kişiliğiniz belirleyen en önemli tek şey profesyonel profiliniz. İşte LinkedIn’de profil hazırlarken kullanabileceğiniz birkaç ipucu.

 • Linkedin’in en önemli özelliklerden biri, profili daha interaktif hale getiren ‘Professional Portfolio’ özelliği, bu özellik sayesinde profile sunumlar, videolar, fotoğraflar, PDF’ler, ve farklı linkler eklenebiliyor. Bu da profili değerli kılıyor ve öne çıkarıyor.
 • Skill Endorsement’i (Yetenek Onaylamak) olanağını mutlaka kullanın. Yeteneklerinizin başkaları tarafından değerlendirilip oylandığı bu özellik, gerçekten mesleğinizi hakkıyla yaptığınızın da bir belgesi gibi. Ağınızda bulunan kullanıcıları siz bu yöntemle oylarsanız, onlar da size dönüş yapacaklardır. Ancak Yetenek Ağacınızı kesinlikle düzgün ve abartısız oluşturmanızda fayda var.
 • LinkedIn Summary (Özet) kısmını verimli kullanabilmek de çok önemli. Bu bölüm bir nevi "Önyazı" olarak yaratıcı olarak değerlendirilebilir.
 • Profilinizde mesleki pozisyonlarınızı doğru ve eksiksiz doldurun. İş yerlerinizdeki başarılarınız, terfileriniz hiçbirini atlamadan yazın. Unutmayın profesyonel profilde sizi tanımlayan tek şey iş geçmişiniz.
 • Tavsiyeleri (recommendation) mutlaka kullanın. Tanıdığınız kişilerin sizi belli yeteneklerinize ve iş disiplininize göre tavsiye ediyor olması son derece önemli. Bu noktada sizi tanıyan insanlarla LinkedIn üzerinde iletişimde kalmanız da iyi bir strateji.

LinkedIn neden önemli?

Çoğu kurumsal şirket ve İnsan Kaynakları Danışmanlık firmaları artık tüm eleman arama ve bulma faaliyetlerini LinkedIn’e kaydırıyorlar. Sistemlerini LinkedIn’e entgre etmek kurumsal anlamda bu firmalara ciddi olanaklar sağlayabiliyor. Bu yüzden LinkedIn üzerinde etkili ve inandırıcı bir profil oluşturmak iş hayatınız açısından çok önemli. 

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

Cebinizde Olmazsa Olmaz 20 Sosyal Medya Uygulaması

YORUMLAR