Eyvah, Çocuklar Çevrimiçi Oldu! İşte Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Eyvah, Çocuklar Çevrimiçi Oldu! İşte Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Artık çevrimiçi olmak bir yaşam biçimi olduğundan 7’den 70’e herkes internette koşuşturuyor. Kimisi sadece gündem takip ederken, kimisi profesyonel hayatını idame ettiriyor. Sosyal medya, eğlence, eğitim hayata dair her şey artık çevrimiçi olduğu için bu durum son derece doğal. Ancak bu rutin durum beraberinde bazı sakıncalarda getiriyor.

Çocukların da çevrimiçi yaşam tarzıyla tanışma yaş sınırı artık oldukça aşağıda. 3 yaşındaki çocukların tabletler yardımıyla internet ile tanıştığını biliyoruz. Ancak çevrimiçi evren oldukça renkli olsa da, elbet birçok sakıncasının olduğunu da biliyoruz. İnternetin son derece eğlenceli ve işe yarayan bir araç olduğunu onlara öğretirken, diğer yandan da tehlikeleri ve anormallikleri olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. Bu yüzden genç kardeşlerimiz ya da çocuklarımız internete girmeden onları bu evrene hazırlamak gerekiyor. Biz de çocuklar çevrimiçi olurken eş zamanlı olarak onlara verebileceğimiz temel eğitimin 10 önemli maddesini derledik.

1- Sonradan pişman olacağınız iletiler paylaşmayın

Elbette küçük kardeşlerimize ve çocuklarımıza örnek teşkil etmek zorundayız. Bu yüzden internette neler paylaştığımızın önemi var. Çocuklarla sonradan pişman olmamaları için nasıl iletiler paylaşmaları gerektiğinin canlı örneği olmamamız gerekiyor. Bu yüzden onlara konuşarak bu davranış biçimini benimsememelerini anlatmalıyız. Eğer böyle bir sıkıntı yaşıyorlarsa onlara iletiyi nasıl sileceklerini de öğretmeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

2- Çevrimiçi güvenliğinizi artırın

Evinizde internete giren kardeşleriniz ya da çocuklarınız varsa internet güvenliğinizi ve kişisel bilgilerinizi daha sıkı koruma altına almanız gerekiyor. Bu önlemleri onlarında alabiliyor olmalarından emin olun. Çocukların çevrimiçi sitelere giriş ve çıkışlarını kontrol edin. Kimlerle iletişim halinde olduklarını takip edin ve rahatsız edici konuşmaları size rapor etmeleri konusunda güven telkin edin. İki aşamalı güvenlik adımları kullanın.

3- Hesap hırsızı e-postalara karşı tetikte olmalarını öğretin

Çevrimiçi hayatın kabuslarından olan spam e-postalar ve phishing tehlikesinden anlayacakları gibi bahsedin. Bilinmeyen kaynaklardan gelen linklere güvenmemeleri gerektiğinin altını mutlaka çizin. Şüphede kaldıkları her ileti için gerekirse size danışmaları gerektiğini hatırlatın.

4- Siber kabadayılık ve tacizlerden bahsedin ve önlemleri anlatın

Sinirlerini bozacak, kendilerini kötü hissedebilecekleri her durumda mutlaka size haber vermeleri gerektiğine ikna edin. Kendi başlarına altından kalkamayacakları siber saldırıların ve tacizlerin olabileceğinden haberdar olmalarını sağlayın. Bu tip durumları örneklendirin ve tetikte olmalarını, uyanık davranmalarını tavsiye edin. Siber tacizlerin gerekli mercilere nasıl rapor edileceğini beraberce tecrübe edin. Siz yanında olduğunda daha güvenli hareket edecek ve yalnız kaldığında bu tecrübeyi rahatça uygulayabilecektir. Bu tür siber sataşmalara kesinlikle cevap vermemeleri gerektiğini ve bu tür davranışları kanıtlamak için ekran görüntüsü almayı öğretin.

5- Çevrimiçi davranış ahlakı aşılayın

Sosyal medya ahlakı diye bir kavram olduğunu çocuklara mutlaka anlatın ve aşılayın. Sosyal mecralarda kabul görmeyecek davranışları açıklayın ve böyle davrananları örnekleyin. Özellikle arkadaş edinirken bu standartları benimsemiş kullanıcılarla bir araya gelmeye dikkat etmeleri gerektiğin, bu tip topluluklarda daha güvenli olabileceklerini anlatın.

6- Her hesap için farklı şifre kullanmalarını tembihleyin

İnternette olan biten her şeyi çocuklarla anlayacakları bir lisanla paylaşmakta fayda olduğundan bahsettik ya, işte bu noktada siber korsanlardan da bahsederek nasıl şifre çaldıklarından ve bunları nasıl kullandıklarından, yöntemlerini de anlatma oldukça doğru bir davranış olacaktır. Sonuç olarak her evin nasıl bir hırsız riski varsa, her çevrimiçi hesabın da aynı tehlikeye maruz kalabileceğini bilmeleri gerekiyor. Bu yüzden şifrelemenin önemini ve farklı parolalar kullanarak risk önleme yöntemlerini de aktarmakta fayda var.

7- Bilinçsiz uygulama içi satın almalar yapmalarını önleyin

Çocuklar, daha çok oyunlara yönelik heyecanlarıyla pek çok yapımcı şirketin hedefi durumundalar. BU yüzden oyun içi satın alma yöntemleri tam bir olta olarak kullanılan yöntemlerin başında geliyorlar. Oyunun heyecanına kendini kaptıran bir çocuk, oyun içi satın alma tekliflerini hızla ve düşünmeden değerlendirebiliyor. Bu konuda onları bilinçlendirmek gerekiyor. Bu görevi oyun şirketleri yapmayacağına göre, bu tamamen bize kalmış bir sorumluluk. Oyun heyecanıyla aile bütçesinin bazen son derece sarsılabiliyor olmasını mantıklı bir şekilde onlara açıklamak gerekebilir.

8- Yanlış adreslerde dolaşmalarını engellemelisiniz

İnternette her adres herkese uymak zorunda diye bir kural yok. Bazen hükümetler ve yetkili birimler önlem alıyor olsa da gözden kaçan ya da yasaksız olsa da çocuk zihin ve kavrama kapasitelerine uygun olmayan tonlarca içerik olduğunu unutmayın. Bu noktada güvenlik önlemlerini almak da bize düşüyor. Bunun için filtreme yazılımları kullanmalı ancak neden bu uygulamaları kullanmak durumunda kaldığınızı da samimi olarak çocuklarla paylaşmalısınız.

9- İnternet bağımlısı olmalarının önüne geçin

Çevrim içi yaşam bireyleri o kadar avuçlarının içine aldı ki artık günlük hayatta alışkanlıklarımızın hepsi değişti. İnternetle yatıp kalkıyoruz. Çocuk zihinlerin bu yoğun bağımlılıktan uzak durmalarına dikkat edin, onları bu konuda destekleyin ve cesaretlendirin. Beraber vakit geçirmeye yönelin, aile etkinlikleri düzenleyen ve bir arada olmanın önemini aşılayın.

10- Aile ve özel hayatını çevrimiçi paylamamasını öğretin

Gerekirse yazışmalarda takma isimler ve rumuzlar kullanmasını tavsiye edin. Yalnız ya da aile ile beraber yapılan her aktivitenin çevrimiçi paylaşılmasının kötü niyetli kişilerce farklı amaçlar için kullanılabileceğini hatırlatın. Mesela “9 gün evde yokuz tatile gidiyoruz” gibi bir paylaşımın yayılarak hırsızlıklara davet çıkaracağı örneği etkili bir örnek olabilir. Bu ve benzeri özel yaşama ait detayları paylaşmamaya özen göstermeyi tembihleyin ve gerekiyorsa bu tür paylaşımlar yapacakları kullanıcıları özenle seçmeleri gerektiğine dikkat çekin.

Çocuklu Aileler Instagram'ı Yasaklamalı mı?

İnternet Son Derece Mutsuz Bir Nesil Yetiştiriyor Olabilir mi?

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

YORUMLAR