Facebook Abonelik Özelliği

Facebook tarafından kullanıma sunulan "Abonelik" özelliği ile birlikte arkadaş olmayan kişiler de takip edilebiliyor.

Facebook Abonelik Özelliği

Facebook, Google Plus ile birlikte hareketlenen sosyal medya dünyasındaki gücünü korumak adına yenilikleri sırasıyla duyurmaya başladı. Facebook Abonelik özelliği de bu yenilikler kapsamında gerçekleştirilmiş son adım olarak karşımızda duruyor.

Bundan böyle Facebook üzerinden de insanları takip edebileceksiniz. Twitter ile birlikte gelen “takip” üzerine kurulu sosyal iletişim uygulamalarına benzer bir özellik olan Facebook Abonelik, arkadaşınız olmasa dahi bir Facebook kullanıcısına abone olarak onu takip etmeniz üzerine çalışıyor. Kendisine abone olunmasına izin veren kişinin Facebook üzerinden “herkese açık” seçimiyle göndereceği tüm içerikler o kişiyi takip eden kullanıcıların haber kaynağı alanında belirebilecek.

Facebook Abonelik özelliğini Twitter’ın hizmetinden ayıran en belirgin fark ise, takip eden kişinin takip edilen kişi tarafından yapılacak paylaşım türlerini seçebiliyor olması. Örneğin bir abone, abone olduğu kişinin durum güncellemelerini ve fotoğraf paylaşımlarını görmek istemiyorsa bunu rahatlık seçebilecek.

Hâlihazırda Facebook arkadaşınız olan kişilere abone olunamıyor. Zira abonelik hizmeti zaten bir kişinin paylaşımlarının haber kaynağı üzerinden görüntülenmesine dayanıyor. Yani Facebook arkadaşlarınızla yaptığınız paylaşım öğelerinin sadece küçük bir kısmını Facebook Abonelik hizmeti oluşturuyor.

Facebook üzerinden abone alımına açık olmak istemeniz halinde karşınıza bazı ayarlar çıkıyor. Bu ayarlar arasında size abone olan kişilerin gönderilerinize yorum yapıp yapamayacaklarını seçmek de var. Bu kısa seçimlerin ardından kişinin profil sayfasındaki sol menüde yeni iki başlık oluşuyor. Abonelikler ve Aboneler isimlerini taşıyan bu başlıklar ile abone olduğunuz ya da size abone olan kişileri görüntülemek mümkün.

YORUMLAR