Facebook Bizi ve Tüm İnterneti Nasıl Ele Geçirecek? İşte 12 Madde ile İspatı

Facebook internette yapabileceğiniz her şeyi kendi sayfalarında yapın ve hiçbir yere ayrılmayın diye elinden geleni ardına koymuyor.

Facebook Bizi ve Tüm İnterneti Nasıl Ele Geçirecek? İşte 12 Madde ile İspatı

Facebook kendisini bırakmanızı, ondan ayrılmanızı hiç mi hiç istemiyor. Bundan dolayı internette yapabileceğiniz her şeyi Facebook sayfalarında yapın ve hiçbir yere ayrılmayın diye elinden geleni ardına koymuyor.

Facebook’da geçirdiğiniz her saniye dev sosyal medya kuruluşunun kasasını doldururken, artık herkesin aklına internet dendiğinde tek bir şey geliyor, o da Facebook. Bakın Facebook yeni geliştirdiği içerik sunum teknikleriyle interneti resim ve videolar kullanarak nasıl asimile edecek. Bu hizmetlerin çoğu çok yakında hizmete girecek ve internette Facebook'tan başka bir mecraya gerek kalmayacak gibi görünüyor.

Kişiye özel videolar

Facebook YouTube üzerinde video seyretmenizi hiç tercih etmiyor. Böylece kişiye özel videolar servisini kurarak kendi zevkinizin sınırları dışına çıkmanız engelliyor. Yüklenen kişisel videolar arasından seçim yaparak seçim alanınızı daraltıyor ve arama yapma alışkanlığınızı öldürüyor. Sadece arkadaşlarınızın paylaştığını ya da Facebook trendlerini takip etmeniz konusunda sizi kendine mecbur bırakıyor.

Tavsiye edilen videolar

Eğer video seyretmek sizin için bir tutkuysa yine Facebook bu noktada dizginleri ele alıyor. “Bunu seyreden şunu da seyretti” ya da “bunu beğendiysen buna kesin bayılırsın” tarzı bir servis sunuyor. Bu servisle beraber reklam da göstereceği için elbette para da kazanıyor.

Video içinde video

Facebook bir videodan sıkıldıysanız çıkıp gitmenizi hiç istemiyor. Bunun için "Video içinde video" oynatma özelliğini getiriyor. Böylece bir video seyrederken sayfada dolaşmaya devam edebiliyor hatta 2 videoyu aynı anda seyredebiliyorsunuz. Videolardan biri sağ üst köşede devam ediyor. 

Anında makale hizmeti

Makaleleri önceden sunucularında “cache”leyen Facebook size sunduğu bu içeriğe hızlıca ulaşmanızı sağlıyor. Böylece başka sayfa kaynaklarına sizi göndermiyor. Facebook’tan çıkmadan gündemi ya da takip ettiğiniz haber kaynaklarını izleyebiliyorsunuz. Böylece Facebook’tan ayrılmadan gündemi takip edebiliyorsunuz. 

Paylaşımlara link eklemek

Artık Facebook paylaşımlarda doğrudan link kullanma alışkanlığınızı da ortadan kaldırıyor. Yazdığınız bir kelimenin içine adres ekleyebiliyor ve ileti içerisinde "http://www..." gibi bir satır görünmesini önlemiş oluyorsunuz. Bu doğrudan internet adresini görenlerin, o siteyi merak edip gitme dürtüsünü ortadan kaldırıyor. Bir kelimeye eklenebilen link Facebook sayfalarında açıldığı için o siteyi hiç görmüyor ya da adresini okumuyorsunuz. Tıklayıp gidiyorsunuz.

Facebook TT (Trending Topic)

Tıpkı Twitter’da olduğu gibi, Facebook’da Trending Topic uygulamasıyla sizi başka web sitelerinde haber takip etmekten alıkoyuyor. Facebook’tan haber takip etmek varken neden gazete okuyup, haber sitesi dolaşasınız ki. Böylece “gündemi” Facebook trendlerine bağlı olarak takip edebiliyorsunuz. Facebook TT hizmeti politika, teknoloji, eğlence ve spor başlıkları altında hizmet verecek.

Satın al tuşu

E-ticaret sitelerini kendine bağlamak isteyen Facebook, bu noktada alıcı ve satıcıyı kendi platformunda buluşturuyor. Ürün tanıtımlarının altına “satın al” tuşu ekleyerek potansiyel müşterilerin Facebook’tan ayrılmadan alışveriş yapmalarına olanak tanıyor. Yani bir ileti üzerinden kredi kartınızı çıkarıp hemen ürün satın alabiliyorsunuz. E-ticaret sitesiyle neden uğraşasınız ki, Facebook var

Kurumsal pazarlama sayfaları

Facebook kurum ve kuruluşların kendi sayfalarını tamamen sosyal medya üzerine taşımalarına ve satışlarına buradan devam edebilmelerine de olanak tanıyor. Buna bağlı olarak hizmet arama servisini geliştiriyor. Bir otel mi arıyorsunuz, hemen Facebook’tan bularak rezervasyonunuzu yapabiliyorsunuz. Aynı şey restoranlar, araba kiralama servisleri aklınıza gelebilecek tüm hizmet web siteleri için geçerli olacak. 

Özel günlere hareketli avatar (profil) videoları

Facebook artık profil resminizi kısa süreli de olsa bir videoyla değiştirmenizi mümkün kılıyor. Böylece özel günlerinizi daha etkili bir şekilde arkadaş çevrenize hatırlatabiliyorsunuz. Bu durum Facebook’un en çok tutulan özelliklerinden biri olacak. 

Facebook canlı yayın

Periscope benzeri bir canlı yayın hizmeti Facebook’a da geliyor. Bu durumda Twitter’a çok da ihtiyaç kalmıyor. Kısaca bir etkinliği ya da benzeri bir durumu Facebook üzerinden canlı yayınlayarak başka bir uygulama ya da siteye ihtiyaç duymuyorsunuz. Facebook bu servisine LIVE adını verdi. Şimdilik ünlü yıldızlar ve gazeteciler kullanabiliyor. 

Video arama servisi

Facebook Messenger üzerinden Facetime adında bir video arama ve anında mesajlaşma servisini yayına alıyor. Böylece başka bir uygulamaya gerek duyma ihtiyacınız ortadan kalkıyor. Facebook video ile görüşme hizmeti Facetime'ı sunarken neden başka bir program kullanasınız ki?

Facebook 360 derece video

Sanal gerçeklik için çalışmalar yapan Facebook 360 derece video teknolojisi üzerinde de yoğun bir çalışma içinde. Bunu geçenlerde Star Wars videosuyla test etmişti. Bu yöntemle anal gerçeklik gibi 360 derece videolarla içeriğini zenginleştirmeyi hedefliyor. Bu noktada en büyük rakibi elbette YouTube. 

Böylece Facebook tüm hizmetlerini kullanıcılarına sunduğunda internet üzerinde başka bir web sitesine gitme alışkanlığımızı tamamen ortadan kaldırıyor. Zaten 1 buçuk milyara yakın kullanıcıya sahip olan bu dev sosyel medya altyapısı şu anda bu amacına neredeyse ulaşmış durumda. Ancak önümüzdeki aylarda internet = Facebook durumu çok da fantezi gibi görünmüyor. 

Facebook'ta Herkese Açık Paylaşım Yapma

Facebook'ta Arkadaş Listenize Almak İstemeyeceğiniz 5 Sosyal Medya Karakteri

YORUMLAR