Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, uzun yıllar devam eden hegemonyasını sürdürecek dersek yanılmamış oluruz. Kurulduğu günden bu yana pek çok tasarım değişikliğine giden sosyal ağ devi, kişisel profilimizde ve yönettiğimiz sayfalarda kullandığımız fotoğrafları istediğimiz gibi kişiselleştirmemize izin veriyor. Peki bu fotoğraf boyutlarının belli bir ölçütü var mıdır? Bu blogda Facebook üzerinde kullandığınız fotoğraf boyutları nasıl olmalı onu inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere Facebook'un yüz milyonlarca kullanıcı var. Hal böyle olunca kullanılan fotoğrafların sayısı inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Benim ulaştığım son veriler bunun 100 milyarın üzerinde olduğunu gösteriyordu. Siz bu satırları okurken belkide milyonlarca görsel eklenmeye devam ediyor. Kullandığınız öğelerin enine ve boyuna detaylı olarak girmeden önce bunları bilmenizin faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdi:

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

A. Profil ve Kapak Fotoğrafı

Profil fotoğrafınız sizi anlatır. Kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarında insanların sizi tanımasını istiyorsanız profil fotoğrafınızı iyi seçmelisiniz. Ayrıca hesabınıza profil fotoğrafı eklerken fotoğrafınızın kare boyutlandırmaya uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Zira seçtiğiniz fotoğrafın Facebook'un sayfa yapısına uygun olması büyük önem taşıyor. Bundan hareketle Facebook sizden profil fotoğrafınızın en az 180x180 piksel büyüklüğüne sahip olmasını istiyor. Tercih ettiğiniz görsel sayfada 160x160 piksel olarak görünecek. Yorum yazarken, anasayfanın sağında birisi size önerilirken veya haber kaynağında bir şey paylaşıldığında görünen küçük görseller ise 32x32 piksel olarak belirlenmiş.

İlk cümlede bahsettiğim gibi profil fotoğrafınız sizi veya markanızı Facebook üzerinde temsil eder. Seçtiğiniz bu kare fotoğraf zaman tünelinizde kapak fotoğrafınızın üzerinde katmanlı bir şekilde yer alır. Facebook aramalarında, duvarınızda ya da yorumlarda da sizi yansıtır. 

Kapak fotoğrafı ise zaman tünelinizde 851x315 piksel boyutlarında görünüyor. Dolayısıyla kullanacağınız görselin boyutları ya bu ölçütlere uygun olmalı ya da bu boyutlara uygun hale siz getirmelisiniz. Seçtiğiniz fotoğraf minimum 399x150 piksel olmak zorunda. Ama bu son tercihiniz olmalı. Aksi taktirde bulanık bir görüntüyle karşılaşırsınız. Ayrıca bir kapak fotoğrafı eklemek istediğinizde bunun JPG formatında ve en az 100 KB olması gerektiğini bilmelisiniz. Yine de logo veya üzerinde metin olan bir fotoğraf eklemek isterseniz PNG formatını tercih edebilirsiniz.

B. Paylaşılan Fotoğraf ve Link Görsellerinin Boyutları

Facebookta bir de zaman tünelinizde paylaşmaya değer gördüğünüz fotoğraflar yer alıyor. Bu fotoğraflar size ait ya da herhangi bir kategoride olabilir. Sayfa yapısını göz önüne alarak bununda belli standartlara uygun olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Paylaştığınız bir fotoğrafa tıkladığınızda bu görsel 1200x900 piksel boyutlarında karşınıza çıkıyor ama zaman tünelinde 851x315 piksel boyutlarında görünüyor. Kapak fotoğrafında olduğu gibi paylaşacağınız fotoğraf en az 399x150 piksel olmak zorunda. En iyi görüntüyü elde etmek içinse JPG formatında ve en az 100 KB olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer paylaştığınız görsel logo veya üzerinde herhangi bir metin izi taşıyorsa da PNG formatı en uygun tercih olacaktır.

Başka sitelerden Facebook zaman tünelinizde paylaşmak istediğiniz bir link varsa bununda belli standartlara sahip olması gerekiyor. Öncelikle Facebook'un 1200x627 piksel boyutlarındaki fotoğrafları önerdiğini söylemeliyim. Linkini paylaşacağınız sitedeki görselin bu standarta yakın olması sizin yararınıza olacaktır. Bu bağlamda, feedinizde ve sayfada görünecek fotoğrafları ayrı inceleyeceğiz. Kare şeklindeki fotoğraflar feedde minimum 154x154, sayfada minimum 116x116 piksel, dikdörtgen şeklindeki fotoğraflarınız ise feedde minimum 470x246, sayfada minimum 484x252 pikselde olmalı. Bildiğiniz üzere herhangi bir link yapıştırdığınızda bunu Facebook otomatik olarak boyutlandırabiliyor ama sizin kaliteli bir görüntü elde etmek için bu ölçeklere dikkat etmenizde fayda var.

B.1 Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar

Bu noktada yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bilindiği üzere Facebook, herhangi bir fotoğraf yüklemek istediğinizde size o fotoğrafın yüksek çözünürlüğe sahip olup olmaması hususunda bir seçenek sunuyor. Eğer yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf yüklediyseniz bunun sayfa üzerinde 843x504 piksel olarak görüneceğini söylemeliyim. Ayrıca görsele tıkladığınızda 1200x717 piksel ve daha iyi kalitede karşınıza çıkacak.

Facebook'a çeşitli platformlarda ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Twitter Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

YouTube Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

YORUMLAR