Facebook Hashtag’leri Güvenlik Açığı Oluşturabilir mi?

Facebook Hashtag’leri Güvenlik Açığı Oluşturabilir mi?

Twitter’ın sosyal ağda söz sahibi olmasıyla beraber platformlarda hızla kullanılmaya başlayan (#) sembolü ile ifade edilen sözcükler artık son derece popüler ve önem taşıyor.

Bugün Facebook, Pinterest, Tumblr, Instagram, Google+ gibi sosyal medya platformlarında sıkça rastladığımız, yazılı ve görsel medya için de önemli olan hashtag’ler neredeyse günlük yaşamın bir parçası oldu.

Hashtag nedir?

Hashtag’ler içerikleri paylaşımlarınıza özel kelimelerle eklemenizi sağlıyor. Paylaşmış olduğunuz özel kelimelerle ilgilenen diğer sosyal medya müdavimleri ile daha etkileşim içinde oluyorsunuz. Hashtag oluşturmak için  # sembolünü göndereceğiniz iletinin her hangi bir yerine arkasına boşluk bırakmadan bir kelime yazmak yeterli. Örneğin; #facebookyineçokağır gibi yaratılacak bir hashtag bu konuyla ilgilenen ya da bir şeyler söylemek isteyen herkesi bu başlık altına toplamaya yetiyor. 

Sosyal ağlarda hashtag kullanıcılarının yüzde 43’ü bu sistemin faydalı olduğunu paylaşırken, yüzde 34’ü de ilgilendikleri konuları, markaları ve şirketleri takip etmek için kullanıyor hashtag sistemini kullanıyor.

Güvenlik açığı var mı?

Peki, son derece yaralı olduğu düşünülen hashtag sistemi bir güvenlik açığı yaratabilir mi?  Hashtag bir link gibi çalışıyor. Üzerine tıkladığınızda konuyla ilgili tüm iletilere ulaşabiliyorsunuz. Bu durum bazı güvenlik açıkları yaratabiliyor.

Özellikle Facebook güvenlik ayarlarında gönderilerinizi paylaşırken kimlerin bu gönderilerini takip ettiğini bilmeniz önemli. Sadece arkadaşlarınızla paylaştığınız zaman tüneli gönderileri pek zararlı olmazken,  genele açık paylaşımlarda hashtag’leriniz özel hayatınıza dair açıklar verebiliyor.

Hastag ile yapacağınız paylaşımlarda gönderi işlemini başlatmadan paylaşım ayarlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde, kötü amaçlı kullanıcılar Facebook’ta üst bölümde yer alan arama kutusunda istediği bir kelimenin başına "#" işaretini ekleyerek arama yapabiliyor ve genele açık hashtag havuzlarından paylaşımlarınızı takip ederek özel bilgilerinize erişebiliyorlar.

Metin, fotoğraf yada video gibi paylaşımlarda kelimenin başına "#" simgesini ekleyerek kullanabileceğiniz hashtag sistemi, kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Ancak gizliliğinizi koruyacak güvenlik önlemlerini almak gerekiyor.

En İyi Antivirüs Programları

Çevrimiçi Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

YORUMLAR