Facebook Messenger ve WhatsApp’ı Kapıştırdık

Whatsapp ve Facebook Messenger arasında karar veremediyseniz işte kaşılaştırması

Facebook Messenger ve WhatsApp’ı Kapıştırdık

Sosyal iletişimin iki dev uygulaması Facebook Messenger ve WhatApp'ı karşılaştırdık. Her ne kadar Facebook’un uygulamaları olsalar da, hangisini birincil olarak kullanmanız gerektiğine karar veremediyseniz, böyle buyurun. İşte ortaya çıkan sonuçlar...

Anında iletişimin en popüler iki aracından birini ya da ikisini birden kullanıyor olabilirsiniz. Ancak hangisinden ne kadar faydalanacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bu karşılaştırmamız size yol gösterecektir. Diğer yandan her iki uygulama hakkında biraz bilginiz varsa bile bilmediğiniz bazı özellikleri öğrenmek için işte fırsat.

İlk olarak şunu hatırlatmak istiyoruz ki; her iki uygulamada Hadron Çarpıştırıcı Laboratuvar yapmak ya da tüm Amerikan Basketbol ligi NBA’in toplam tutarından değer olarak daha pahalılar. 

Facebook Messenger neler iyi?

Açık mavi ara yüzüyle Facebook Messenger kesinlikle temiz, kullanıcı dostu bir alt yapı sunuyor. Uygulama kontaklarınız çevrimiçi olduğunda size haber veriyor. Hem tekil hem de çoklu konuşmalar yapabiliyorsunuz.

Messenger'da olmayan arkadaşlarınıza telefon numaralarını kullanarak mesaj atmanız mümkün. Bunun yanı sıra fotoğraf, video, sesli mesaj ve yapışkan imojiler gönderebiliyorsunuz. Bulunduğunuz yer bilgisini paylaşarak daha net ve kesin iletişimde bulunanız da mümkün. Facebook Messenger eğer arkadaşlarınız da bu servisi kullanıyorsa uluslararası ücretsiz konuşmalar yapmanıza da yarıyor.

Facebook Messenger neler kötü?

İlk olarak uygulamadan çıkmanız pek mümkün değil. Çünkü bir çıkış butonu seçeneği bulunmuyor. Uygulamadan çıkabilmek için Ayarlar/Uygulamalar/Uygulamaları Yönet/Messenger sekmesini bul ve uygulamayı durdur, veriyi sil gibi çileden çıkaran bir yöntem izlemeniz gerekiyor.

İnternete bağlı olduğunuz da uygulamamanın internet bağlantısını görememesi gibi birkaç adet 'bug' da uygulamanın tadını bazen kaçırabiliyor.  Bildirimleri tamamen kapatabilmeniz mümkün olamayabiliyor. Ne yaparsanız yapım 'spam'lanmaktan kendinizi kurtaramaya biliyorsunuz. Bu spamlar ise uygulamanın 'haydi arkadaşlarını da uygulamaya davet' gibi can sıkıcı şeylerden oluşuyor. 

WhatsApp’da neler iyi?

Şu ana kadar kullanılan ve belki de uzun süre daha kullanılacak bir anında mesajlaşma servisi olan WhatsApp son derece popüler. Bugüne kadar atılan SMS'lerden binlerce kat fazla mesaj yönettiği kesin. Yeni geliştirilen web üzerinden WhatsApp modülü ise daha hızlı mesajlaşmak isteyenler için büyük müjde oldu.

WhatsApp sizin ve arkadaşlarınızın telefon numaranızı kullanarak kuruluyor ve rehberinizde olan herkesi kendi bünyesine alarak hemen tanıyor. Hızla iletişim kurmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak Facebook kadar geniş bir ağa yayılmıyor. Sadece rehberinizde olan kimselerle iletişim kurmanızı sağlıyor.

Uygulamayı kullanan tüm rehberdeki arkadaşlarınızla, resim, sesli mesaj ve text mesajlaşma olanağına WhatsApp ile sahip olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hem grup olarak hem de bireysel mesajlaşma olanağınız da var. Hızlı paylaşma olanakları ile mesajlarınıza renk katabilecek özelliklere sahip olan WhatsApp kolay kurulumu ve hızlı iletişim kurmasıyla tercih edilen bir uygulama.

WhatApp’da neler kötü?

Çekirdek hızı olarak son derece süratli olan WhatsApp maalesef henüz sesli arama gerçekleştiremiyor. Bunun yanı sıra video arama da yapmak henüz mümkün değil. Telefon numaranızla bağlı olduğunuz için WhatsApp'dan çıkış yapmanız pek mümkün değil. Bu yüzden sürekli mesaj alabiliyorsunuz, öte yandan uygulamayı açmadan çevrimiçi görünmüyorsunuz.

Sonuç

Hem WhatsApp hem de Facebook Messenger uygulamaları daha yolun başındalar gibi. Facebook detaya girdikçe, WhatsApp işin net ve kolay yanını seçmiş gibi görünüyor. Doğal olarak iki farklı tüketici profiline de hitap etmeyi başarıyorlar. Facebook Messenger web üzerinden kontrol edilebilirken WhatsApp'ın böyle bir olanağı yok. Daha hızlı konuşmak ve bilgisayardan dosya paylaşmak isteyenler kesinlikle WhatsApp'ı tercih etmeyeceklerdir.

Her iki uygulamanın da birbirlerine karşı artı ve eksileri var. Üstün oldukları ve zayıf kaldıkları yönlerinin zaman içerisinde gelişerek düzelecekleri umudu da mevcut.

Bu servislerden her hangi birini kullanıyorsanız sizin de fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı çok isteriz. 

Kaçırmamanız Gereken WhatsApp İpuçları ve Hileleri

WhatsApp Duvar Kağıdı Değiştirme Nasıl Yapılır?

WhatsApp Mavi Tik Özelliğinden Kurtulma

Facebook Messenger Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Facebook Messenger'a Anlık Çeviri Özelliği Geliyor

Facebook Messenger ile Ücretsiz Arama Türkiye’de

YORUMLAR