Facebook Sayfanızı Düzenlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook sayfalarınızı yönetirken dikkat etmeniz gereken noktalar ve ipuçlarını bu rehber yazımda bulabilirsiniz.

Facebook Sayfanızı Düzenlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal ağların bu kadar popüler olduğu şu günlerde, bu ağlar içerisinde en popülerinin Facebook olduğunu hepimiz biliyoruz. İlgilendiğiniz konuların veya ünlülerin sayfalarını Facebook veya Twitter’dan takip etme ihtimaliniz çok yüksek.

Peki sizin sahibi olduğunuz Facebook sayfaları varsa veya yeni bir sayfa açmayı planlıyorsanız ilk olarak yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Elbette sayfanızda içerik paylaşmak, takipçilerinizle etkileşime girmek önemli ancak bazı ufak detayları kaçırırsanız sayfa yönetiminiz pek de etkili olamayacaktır. İşte amatör ve yeni başlayan kullanıcıların en çok unuttukları veya hataya düştükleri Facebook sayfalarına dair unutulmaması gereken adımlar şu şekilde:

1. Özel Bir Kullanıcı Adı Seçin

Aynı kendi kişisel profilinizde olduğu gibi Facebook sayfanız için de bir kullanıcı adı belirleyebilir ve bu kullanıcı adının sayfanızın adresinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

a. Sayfanızın tepe kısmında yer alan “Sayfayı Düzenle” menüsüne tıkladıktan sonra “Bilgileri Güncelle” seçeneğine tıklamalısınız.

b. Karşınıza çıkacak olan sayfanın sol kısmında aşağıdaki resimde yer alan menüleri göreceksiniz. Bu menülerde “Kaynaklar” seçeneğini kullanarak kullanıcı adımızı seçeceğimiz sayfaya geçiş yapıyoruz.

c. Sıradaki sayfada “Kullanıcı adı seç” bağlantısı bizim kullanmamız gereken bağlantı haline geliyor. Bu bağlantıya da tıkladığınızda en sonunda kullanıcı adınızı yazabileceğiniz ekranı görebiliyorsunuz.

d. Eğer sayfanızın hali hazırda bir adı yoksa direkt olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan bölümden bir isim yazabilir veya adı varsa ancak değiştirmek istiyorsanız istediğiniz adı yazarak “Alınabilirliği Kontrol Et” butonuyla o ismin boşta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Unutmayın ki bir Facebook sayfasının ismi toplamda yalnızca 1 defa değiştirilebiliyor. Bu nedenle değişikliğinizi bolca düşünüp taşındıktan sonra yapmanızı tavsiye ediyorum.

2. Twitter ile Entegrasyon Gerçekleştirin

Facebook sayfanıza insanları daha kolay yönlendirmek için diğer sosyal medya araçlarını da kullanmanız faydanıza olacaktır. Örneğin Facebook’ta yaptığınız paylaşımların otomatik olarak Twitter hesabınızda da görünmesi ve tweetin içerisinde Facebook sayfanızın linkinin yer alması sayfanıza olan talebi artıracaktır.

Bir önceki maddemizde yer alan ilk 2 adımı yeniden yaptıktan sonra aşağıdaki ekranda “Sayfanı Twitter’a Bağla” seçeneğini göreceksiniz.

Eğer hali hazırda Twitter hesabınıza da aynı web tarayıcısından giriş yaptıysanız bağlama işlemi ufak bir onay ekranının ardından gerçekleşecektir.

3. Facebook Arkadaşlarınızı Sayfanıza Davet Edin

Yeni yola çıkmış olan bir Facebook sayfasının en büyük destekçisi siz olacağınız için kişisel olarak çevrelerinize sayfanızdan bahsedebilir ve ilk olarak onlarla birlikte ufak bir komünite oluşturabilirsiniz.

Sayfanızın üst kısmında yer alan menüden “Hayranlarını Artır” seçeneğine tıkladıktan sonra “Arkadaşlarını Davet Et…” seçeneğine tıkladığınızda kolayca sayfanıza davet etmek üzere tüm arkadaşlarınızın listelendiğini görebilirsiniz.

Facebook sayfalarını projeleriniz, işleriniz ve fikirleriniz için kullandığınızda büyük geri dönümler alacağınız için bu temel noktaları da atlamamanızı tavsiye ediyorum.

İlerleyen zamanlarda daha gelişmiş yönetim tavsiyeleri için bizi takip etmeyi unutmayın.

YORUMLAR