Facebook Üzerinde En Çok Takip Edilen Sosyal Medya Muhabiri Nasıl Olunur?

Facebook'tab bireysel olarak muhabirlik yapmak isteyenlere ve kurumsal haber ajansları yeni bir fırsat daha.

Facebook Üzerinde En Çok Takip Edilen Sosyal Medya Muhabiri Nasıl Olunur?

Sosyal medyanın güçlenerek yapılanması gazetecilik kavramının hem bireysel, hem de haber ajansları bazında yeniden tanımlanmasına sebep oldu. Facebook’un önlenemeyen yükselişiyle beraber gazetecilik ve habercilik anlayışında da önemli değişiklikler meydana geldi. İlkeler değişti, sınırlar genişledi. Bireysel olarak muhabirlik yapmak isteyenlere de en az kurumsal haber ajansları kadar fırsatlar doğdu, bireysel gazetecilik ve vatandaş gazeteciliği daha bir aktif olmaya, önem kazanmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta YouTube, Şahit Olduğumuz Olayları Yayınlayabileceğimiz Bir Kanal Açıyor haberimizde bireysel ve bölgesel gazeteciliğin yükselişine destek veren bir girişimden söz etmiştik. Bu haberin hemen ardından Google, Dünyanın En Büyük Haber Havuzu NewsLab'ı Hizmete Aldı haberimiz kurumsal ve bireysel gazetecilerin ve yayın kuruluşlarının sosyal medya imkanlarını nasıl kullanabileceklerini anlatıyordu. 

"Yazar Takip Etiketi" ve Facebook Gazeteciliği

Facebook bu girişimlerin gerisinde kalmayarak kurumsal ve bireysel gazetecilik yapanlara “Yazar Etiketleri” özelliğini kullanmaları şansını verdi. "Author Tags" sosyal medya gazeteciliğinde büyük bir çığır açmıyor ancak kalabalıklaşan sosyal medya muhabirlerinin mecrayı daha etkili kullanmalarını sağlıyor. Yazar Etiketi her haberin altına muhabiri takip edilmesini sağlayan bir “takip” butonu eklemesi anlamına geliyor.

Yazar Takip Etiketi olarak da adlandırılabilecek bu yapı, bir muhabirin yayınladığı haberle beraber kendi sayfasının, profilinin ve benzer haberlerinin okuyucu tarafından otomatik olarak takip edilebilmesi mantığını taşıyor. Böylelikle muhabirin haberi beğeni alıp paylaşıldıkça bunu yapan kullanıcılar yazarın diğer haberlerini otomatik olarak kendi sayfasında güncellediğinde bundan haberdar oluyorlar.

Haber Kaynağı sayfalarıyla ilintili gelişme

Bu durum Facebook’un yeni geliştirdiği ve biraz daha özelleştirmeye çalıştığı “News Feed” yani “Haber Kaynağı” alt yapısıyla da doğru orantılı. “Yazar Etiketi” özelliği daha önce yayınladığımız Facebook'tan Yeni Bir Hizmet Daha: Anında Makale özelliğiyle de entegre çalışıyor.

“Yazar Etiketi” ne fayda sağlıyor?

Facebook kullanıcıları, video ve fotoğraf gibi multimedya içeren yazıları daha çok takip ediyor. Kullanıcılar yazılı mesajlara oranla görsellere yüzde 50 daha fazla "Beğeni" yolluyorlar. “Yazar Etiketi” yapısıyla bu oran daha da fazlalaşacak. Eğer bir muhabir yaptığı haberin etiketini kendi sayfası ve ilintili konularda "takip" butonu eklerse,  bilinirliği de o kadar artacak ve böylelikle daha fazla takipçi toplayabilecek. Muhabirlerin şu gibi konuları dikkate alması da gerekiyor.

Uluslararası haber hikâyeleri yüzde 70 oranında daha fazla tıklama alıyor, buradan hareketle bu tür haberlerde mutlaka “Yazar Etiketi” kullanmak faydalı olabiliyor. Bu durum Türkiye’de yüzde 60 oranla politik haberler ve makalelerde de geçerli. Facebook gazetecileri “Yazar Etiketi” kullanarak kendi haberlerinin altına yapılan yorumlara cevap verirlerse bu yöntemle yüzde 40 – 60 arasında daha fazla takipçi edinebilecekler. 

Facebook Yeni Bir Özellik Daha Deniyor

Facebook Haber Kaynağına 360 Derece Video Özelliği Geliyor

Facebook’a Gelen 7 Büyük Değişiklik Bize Para da Kazandıracak

YORUMLAR