Facebook Yavaş Yavaş Tüm İnterneti Ele Geçiriyor! İşte Facebook'un İlginç Planı

Facebook kendi tekelini kurmak için tüm interneti ele geçirmeyi amaçlıyor. Üstelik bu planında da oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor.

Facebook Yavaş Yavaş Tüm İnterneti Ele Geçiriyor! İşte Facebook'un İlginç Planı

Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde kurulan dev sosyal medya sitesi Facebook'a günümüzde üye olmayanı dövüyorlar. İşte bu kadar meşhur olan ve internette hangi siteye girersek girelim adını mutlaka gördüğümüz Facebook aslında neyi planlıyor?

Bildiğiniz üzere en başta üniversite ortamında yayına başlayan Facebook zaman içerisinde tüm dünyadan kullanılabilir hale geldi. Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı yakalayan Mark Zuckerberg, kendisini sadece sosyal medya sitesi sahibi olarak tanımlamıyor. Mark Zuckerberg günümüzde kullanıcılarını internette yapılabilecek olan her şeyin zaten Facebook kullanarak yapılabileceğine inandırmaya çalışıyor.

Facebook tüm interneti nasıl ele geçirebilir?

Facebook'un zaten günümüzde kullandığı sunucu sayısı milyarlarca dolar ediyor. Yani oldukça büyük bir veri merkezi bulunduğu için kullanıcıların tüm bilgileri kayıt altında tutuluyor. Hatta Facebook'un çeşitli ülkelere ücretsiz internet dağıtarak oradaki kullanıcıların da bilgilerini ele geçirmeyi amaçladığı söyleniyor. Peki milyonlarca kişinin bilgileri kayıt altına alınarak ne yapılabilir? Bir şirket ne kadar fazla kullanıcı bilgisine sahipse siber dünyanın lideri odur. Düşünsenize istediğiniz tüm bilgiye anında erişebiliyorsunuz...

Mark Zuckerberg'in interneti ele geçirmek için kullandığı ikinci bir planı da var!

Facebook'un patronu tüm kullanıcılarını kendi sosyal medya sitesine yönlendirmek istiyor. İnterneti ele geçirmekten kastımız bu zaten. Bu planını ise çeşitli uygulamalar geliştirerek ve geliştirdiği bu ürünleri havalı tanıtımlar ile dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Hadi şimdi ürünler konuşsun: Facebook Live vs. Periscope

Facebook'un henüz yeni yeni kullanıma sunduğu Live hizmeti internetten canlı yayın yapmaya imkan sağlıyor. Aslında kullanıcılar canlı yayın yapmak için Twitter'ın elinde bulunan Periscope uygulamasını tercih ediyorlardı. Fakat Facebook'un bu işin gerçekten ilgi gördüğünü keşfetmesiyle birlikte roller değişti. Dev sosyal medya sitesi Facebook, Twitter'ın Periscope'unu yenebilmek için Live özelliğini tanıttı. Facebook Live sayesinde kayıtlı tüm kullanıcılar istedikleri gibi canlı yayın yapabiliyorlar. Üstelik yayınlar bildirim olarak arkadaşlarına hatırlatılıyor. Periscope'tan yayın yapabilmek için uygulamayı indirmeniz gerekli. Ama zaten Facebook her telefonda var. O zaman neden canlı yayın için başka uygulamaya ihtiyaç duyasınız ki?

Whatsapp, Facebook Messengers ve Diğerleri

Bildiğiniz üzere Whatsapp'ın büyük bir çıkış yapmasıyla birlikte Facebook hemen bu şirketi satın alarak bünyesine kattı. Aslında dev sosyal medya sitesinin sohbet uygulaması olarak Facebook Messenger'ı vardı. Fakat interneti gerçekten ele geçirmek istedikleri için bu fırsatı kaçıramazlardı. Ve milyonlarca lira ödeyerek en önemli hamlelerini yaptılar. Ve Facebook Whatsapp'ı satın aldı. Böylelikle diğer sohbet uygulamaları ile Whatsapp arasında büyük bir fark açıldı.

Facebook Messenger uygulamasını da pasif hale getirmeyerek sürekli yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Mesela geçtiğimiz günlerde yeni eklenen özellik sayesinde Facebook Mesenger üzerinden Basketbol oynayabiliyorsunuz.

Facebook Sanal Gerçeklikte de Var!

Mark Zuckerberg gelişen teknolojinin kesin olarak ihtiyaca yol açacağını bildiği için sanal gerçeklik teknolojisine de el attı. Sektörün en köklü ismi olan Oculus'u milyarlarca dolar ödeyerek satın alan Facebook, sanal gerçeklik kısmında da liderliği ele geçirdi.

Instagram da Facebook'a Ait

Evet evet yanlış duymuyorsunuz. Popüler fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram da Facebook tarafından 1 milyar dolar ödenerek satın alındı. Düşünsenize milyonlarca kullanıcı bir anda el değiştirerek Facebook sunucularına geçti.

Sonuç:

Sonuç olarak aslında söylenebilecek pek bir şey bulunmuyor. Çünkü Facebook çok akıllıca davranarak interneti ele geçirmeye devam ediyor. Kullandığınız çoğu uygulamanın Facebook tarafından satın alınması da buna en iyi örnek olarak gösterilebilir. Mark Zuckerberg özellikle de henüz yeni yeni piyasaya çıkan ve biraz zaman geçerse çok iyi geri dönüş alacağından emin olduğu şirketleri satın alıyor. Aldığı bu şirketlere kendi bütçesinden biraz para katarak değerinin 5 katına kadar kar oranını çıkarabiliyor. Kar ettiği paralarlada yeni şirketler almaya devam edecek.

İlerleyen günlerde de Facebook kaliteli gördüğü uygulamaları satın alacak ve internetin en önemli ismi olmaya çalışacak. Böylelikle internette gezinen her kullanıcıdan haberdar olmayı amaçlayan Facebook, bu konuda ciddi mesailer harcıyor. 

Facebook'un bu tür şirketleri satın alarak kendi tekelini oluşturmasının önünde elbette duramazsınız. Fakat biraz daha bilinçli bir kullanıcı olursanız Facebook veri merkezine fazla miktarda kişisel bilginizi kaptırmazsınız. Ama bir yandan da en azından herhangi bir sosyal medya uygulamasını kullanıyorsanız zaten Facebook'ta zaten bilgilerinizi bulunuyordur.

Umarız yıllar sonra herhangi bir siber saldırıda bu bilgiler ele geçirilip kullanılmaz.

Blog yazımızda ismi geçen uygulamalar:

Umarım sizler için hazırladığım yazımı beğenmişsinizdir. Aşağıda bulunan linklerden beğendiğinize tıklayarak blog okuma keyfinize devam edebilirsiniz.

Facebook Messenger Sohbet Botları Nedir? Zuckerberg'in Gelecek Planları Endişe Verici Olabilir mi?

Muhtemelen Daha Önce Denemediğiniz 18 Facebook İpucu ve Hilesi

Facebook Hakkında Doğru Sandığınız 9 Hurafe

YORUMLAR