Facebook'ta Alternatif Ödeme Yöntemi Geliyor: Abonelik

Facebook, hâlihazırda kullanılan Facebook Kredi isimli ödeme sistemine yeni bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki aydan yani Temmuz 2012’den itibaren kullanıma sunulması plânlanan yeni ödeme yönteminde temel nitelik “abonelik” olacak. Bu yönteml

Facebook'ta Alternatif Ödeme Yöntemi Geliyor: Abonelik

Facebook, hâlihazırda kullanılan Facebook Kredi isimli ödeme sistemine yeni bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki aydan yani Temmuz 2012’den itibaren kullanıma sunulması plânlanan yeni ödeme yönteminde temel nitelik “abonelik” olacak. Bu yöntemle Facebook’taki uygulamalar üzerinden sağlanan özel (premium) ürünleri elde etmek için kredi satın almak yerine aylık satın almalar gerçekleştirilebilecek.

2009 yılından bu yana içeriğinde sunulmasına olanak sağladığı oyun ve uygulamalarda yer alan özel (premium) ürün ve hizmetler Facebook Kredisi satın alınarak sağlanabiliyordu. Başlangıç aşamasında başarılı ve yeterli gibi görünen sistem, Facebook’un halka arzından kısa bir süre önce sorgulanmaya başlanmış ve halka arzın ardından bu süreç devam etmişti. Sahip olduğu trafik ve kullanıcı gücünü var olandan daha iyi bir kazanç seviyesine çekebileceği düşünülen Facebook’un dönemlik abonelik türü ödeme seçeneği ile gelirlerini ciddi oranda arttırması beklenebilir.

Abonelik türü ödeme yöntemiyle gelecek olan yerel para birimi kullanımı ile Facebook üzerinden ürün ya da hizmet sunan ve bunlara talep gösteren kişiler için alışveriş daha kolay olacak. ABD dışında yaşayan kişi ya da kurumlarca hazırlanan uygulama ve oyunlarda bulunan özel nitelik ürün ve hizmetlerin satışında kullanılabilecek yerel para birimi ile finansal açıdan kayda değer kazanımlar mevcut görünüyor. Aynı şekilde söz konusu ürünlerden satın almak isteyen müşteriler için de iyi bir yenilik olacağı tartışmasız bir gerçek.

Halka arzın ardından daha küresel bir kuruluş olma özelliğine bürünen Facebook, bünyesinde sunulan ürün ve hizmetlerin kimliklerine de küreselliği kazandırmak için adımlar atmaya başladı. Bu kazanım eğilimin sürmesini bekliyoruz.

Son olarak, yeni ödeme alternatifine dair geliştiricileri ilgilendiren teknik bilgiler https://developers.facebook.com/docs/subscriptions/ üzerinden sunulmaya başladı.

YORUMLAR