Facebook'ta Sizi Takip Eden Şirketleri Bulup 5 Adımda Nasıl Engellersiniz

Gelin bu blogumuzda da Facebook üzerinden bizi takip eden uygulamalardan nasıl kurtulabileceğimize bakalım.

Facebook'ta Sizi Takip Eden Şirketleri Bulup 5 Adımda Nasıl Engellersiniz

Facebook ve benzeri sosyal medya ağlarının kullanıcılarına sundukları hizmetler, onların internet alışkanlıklarının takip edilmesine yol açabiliyor. Bunu Facebook üzerinde takip ettiğiniz sosyal web sitelerinin hemen hepsi yapıyorlar. En basit web sitesini bile takip etseniz, bu sitenin sizin tüm Facebook hareketliliğini takip edip etmeyeceğini baştan bilmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü sadece “takip et” butonuna tıklamak bize bu bilgiyi her zaman vermeyebiliyor.

Ancak Facebook üzerinde takip ettiğiniz tüm sitelerin ve uygulamaların sizden nasıl bilgiler talep ettiğini anlamanız son derece kolay. Gelin adım adım bu takipten nasıl kurtulabileceğimize bakalım.

İlk adım olarak Facebook sayfanızın en sağ üst köşesindeki anahtar ikonunu tıklayalım ve gelen menüden "Diğer Ayarları Gör" seçeneğini seçelim.

Buradan karşımıza gelecek olan "Gizlilik Ayarları ve Araçlar" sayfasında sol taraftaki menüden "Uygulamalar" seçeneğini tıklayalım. Bu bizim takip ettiğimiz tüm uygulamaları listeleyecek. 

Karşımıza çıkan sayfada alfabetik olarak hangi Facebook sayfalarını ve uygulamalarını takip ettiğinizi görmeniz mümkün olacak. Bu noktada yapmanız gereken, hangi uygulamanın sizden hangi bilgileri talep ettiğini görüntülemek. Bunun için bir uygulamanın hemen sağ üst köşesinde bulunan "kalem ikonunu" tıklamanız yeterli olacak.

Karşınıza gelecek olan uygulama açıklama sayfası, seçtiğiniz bu uygulamanın sizden neler talep ettiğini net bir şekilde gösteriyor. "Bu Uygulama Şu Bilgilere Ulaşıyor" bilgi başlığının altında uygulamaların kişisel bilgilerinizden hangilerini gördüklerini kolayca bulabilirsiniz. 

Bu noktada yapacağınız tek şey kalıyor,bu bilgilendirme penceresinin en altına inerek bu uygulamadan kurtulmak. Çünkü uygulamaların çoğunun eriştiği bilgiler, size bunları tek tek kapatma şansı tanımıyor. Kümülatif olarak bilgilerinize ulaşıyorlar. 

Bundan dolayı uygulamayı bütünüyle kaldırmak sizi daha rahatlatacaktır. 

Dikkat, Bu İki Oyunu Oynadıysanız Facebook Güvenlik Ayarlarınızı Güncelleyin

Facebook Hashtag’leri Güvenlik Açığı Oluşturabilir mi?

Facebook'un Yeni İpuçları İle Hesabınız Artık Çok Daha Güvenli Olacak

YORUMLAR