Fiber İnternetten TurkNet'e Geçiş Hikayesi

Ülkemizde internet tarifeleri Mayıs ayı başından itibaren gündemde. Hatırlanacağı üzere BTK tarafından AKK ile ilgili olarak belli düzenlemeler getirilmiş, internet servis sağlayıcılarımıza altyapılarını bu düzenlemelere göre yapılandırma talimatı verilm

Fiber İnternetten TurkNet'e Geçiş Hikayesi

Ülkemizde internet tarifeleri Mayıs ayı başından itibaren gündemde. Hatırlanacağı üzere BTK tarafından AKK ile ilgili olarak belli düzenlemeler getirilmiş, internet servis sağlayıcılarımıza altyapılarını bu düzenlemelere göre yapılandırma talimatı verilmişti.

Bu değişiklikler sonrasında internet servis sağlayıcıları yeni internet tarifelerini duyurmuşlardı. Artık gece 2 ve sabah 8 arasında kullandığımız internet AKK'ya dahil edilmiyor. Bu durum sevindirici bir gelişme olsa da tarife değişiklikleri hiç de iç açıcı değil. Aynı miktarda adil kullanım kotası sahibi olmak istiyorsanız daha önceden ödediğiniz paraya daha düşük internet hızı sunulabiliyor. Aynı hızı korumak istediğinizde de daha düşük adil kullanım kotası sunulabiliyor. İşte benim de Turkcell Superonline fiber internet  bağlantımda başıma gelen durum buydu.

Daha önceden 2 yıllık taahhüt karşılığında Turkcell Superonline'ın 50 Mbit hız, 150 GB AKK tarifesini kullanmıştım. Taahhütümün bittiği dönem ise AKK düzenlemelerinin yapıldığı tarihe yakın bir tarihti, bu nedenle yeni bir tarife seçmek için AKK düzenlemelerini beklemeyi tercih etmiştim. Fakat karşıma çıkan tablo hiç de yararıma bir tablo değildi. Bir tüketici olarak, seneler geçtikten sonra internet servis sağlayıcısının altyapısını iyileştirmesini, bunun sonucunda da bana ya daha fazla hız ya da artırılmış adil kullanım kotası sunmasını beklerdim. Ama Turkcell Superonline büyük bir hayal kırıklığıydı. Superonline tarafından sunulan mevcut AKK'siz fiber internet tarifeleri şu şekilde:

Herhangi bir taahhüt yapmadığınızda ödeyeceğiniz bedel 229 TL gibi uçuk bir fiyattan başlıyor ve bu fiyata sadece 25 Mbit bağlantı alıyorsunuz. Bu taahhütsüz tarifeleri doğal olarak eliyoruz. Taahhütlü tarifelerde ise 89 TL'ye 25 Mbit bağlantı veriliyor. Eğer internetimi eski hızında, yani 50 Mbit'te kullanmak isteseydim 2 sene taahhüt karşılığında 162 TL ödeyecektim. 150 GB adil kullanım kotasına sahip 50 Mbit bağlantıma taahhüt kapsamında 79 TL ödüyordum, taahhüt bittiğinde ise fiyat 100 TL civarındaydı. Arada ciddi bir fark olmasından ötürü bu sefer de adil kullanım kotalı, taahhütsüz tarifelere göz attım:

Resimde işaretli olan tarifeler AKK kota aşımında hızınızın düşürüldüğü; fakat size ekstra kullanım ücretinin yansıtılmadığı tarifeler. İşaretlenmemiş tarifeler ise belli kotaya sahip, bu kotayı aştığınızda da ekstra kota satın almanızı gerektiren tarifeler. 2017 yılında internet servis sağlayıcılarının ev kullanıcıları için bu tür mantıksız, kotalı tarifeler sunmasının büyük bir saçmalık olmasından ötürü işaretsiz tarifeleri doğal olarak çöpe atıyoruz. Görüleceği üzere bütün tarifeler eskiden kullandığım taahhütlü kampanyadan daha yüksek fiyata sahip, üstelik hız da ciddi derecede aşağıda. Aynı internet hızını isteseydim de fiyatlar şu şekilde olacaktı:

Taahhütsüz tarifeler el yakınca doğal olarak taahhütlü tarifelere yöneldim. Adil kullanım kotasına tabi olan taahhütlü fiber internet tarfileri şu şekilde:

Listede 50 Mbit bağlantı yer almıyor. 2 sene taahhüt yaparak 24 Mbit bağlantıya mahkum oluyorsunuz. Eskiden 150 GB AKK'ya sahip 50 Mbit bağlantıma taahhütlü olarak 79 TL ödüyordum. Şimdi aynı fiyata, aynı AKK limitiyle tahhütlü olarak 24 Mbit bağlantı alıyorum.

Turkcell Superonline, hangi tarifeye başvurursam başvurayım beni bir yerden zarara uğratıyordu. Ya bağlantı hızım yarı yarıya kırpılıyor, ya fiyat çok yukarı çıkıyor ya da düşük AKK karşıma çıkıyordu. Bunlara ek olarak taahhütle bu kötü şartlara uzunca bir süre mahkum bırakılıyordum. Artık geçerli bir alternatif arama vakti gelmişti. Bu alternatifler arasında TTNET'e kesinlikle yer vermeyecektim, bunun sebebini de daha önceden bu yazımda detaylı olarak anlatmıştım:

Türkiye'de İnternet Fiyaskosu

Alternatif arayışımda tavsiyeler ve araştırmalarım sonucu TurkNet'i değerlendirmeye karar verdim. Bilindiği üzere TurkNet, Mayıs ayındaki AKK düzenlemeleri öncesinde altyapısı desteklediği takdirde kullanıcılara kotasız internet bağlantısı sunmasıyla öne çıkmıştı, üstelik bu tür bağlantı için de oldukça makul fiyatlar sunuyordu. Fakat benim evim TurkNet'in bu kotasız internet altyapısının mevcut olduğu bir yer olmadığı için farklı tarifelere göz atmam gerekti. TurkNet, bulunduğum alanda yüksek hızlı internet için VDSL çözümünü sunuyordu. Ben de TurkNet'in VDSL hizmetine başvurarak bu hizmeti kullanmaya başladım. İnternetimin bağlanmasının üzerinden 1 ay geçtikten sonra TurkNet VDSL hizmetinin bana yaşattığı kullanıcı deneyimini, bu hizmetin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek size aktaracağım.

TurkNet VDSL Tarifesi

Superonline fiber internet paketim 50 Mbit hıza ve 150 GB AKK limitine sahipti. TurkNet'te buna denk bir tarife aranırken karşıma 75 Mbit hıza ve 150 GB AKK'ya sahip tarife çıktı. Üstelik bu tarife taahhütsüzdü. Buna ek olarak TurkNet bir de 1 yıl içinde kullanabileceğim 4 adet 50 GB'lık ek kota paketi hediye ederek kendini iyice cazip hale getiriyordu. Tarifenin fiyatı ise 59.99 TL'ydi. Yani eskiden 50 Mbit bağlantıya taahhütlü olarak ödediğim fiyattan bile aşağıda bir fiyattı.

Avantajlar

Yukarıda da belirttiğim üzere çok daha yüksek internet hızına sahip oldum. Yüzde 50 oranında artan hıza ek olarak AKK aşımında bağlantının düşeceği hız da yukarı çıkıyordu. 50 Mbit'in üzerindeki bağlantılar yeni düzenlemeyle AKK aşımında 24 Mbit'e düşüyor. Eğer bağlantı 50 Mbit olsaydı AKK aşımında hız 16 Mbit'e düşecekti. 75 Mbit hıza sahip olduğum için AKK aşımında hızım 24 Mbit'e düşüyor. Bu da Turkcell'in daha yüksek fiyatlı taahhütlü AKK'siz internet tarifelerinde sunulan hıza denk bir hız. Yani AKK'yi aşsam bile hem AKK'si aşılmamış fiber internetle aynı hızda internete bağlanıyorum, hem de daha az ödüyorum.

Bağlantım kullanıma açıldığında evime gelen hız 72-73 Mbit civarındaydı. Yani vaat edilen hıza oldukça yakın bir hız elde ettim. Aradaki fark da tesisattan kaynaklanan doğal kayıp olarak düşünülebilir.

TurkNet'in bir diğer güzel yönü herhangi bir taahhüte yer vermemesi. Yani servis kötü olsa bile bu servise mahkum kalmıyor, servisi kullanmayı bırakmak istediğinizde cezalandırılmıyorsunuz.

TurkNet'in en cazip yönlerinden biri fiyat avantajı. Tarifelerin fiyatları, diğer internet servis sağlayıcılarıyla karşılaştırıldığında oldukça makul. Daha ucuza, daha yüksek bağlantı hızı elde ettim.

TurkNet ile pratikte diğer internet servis sağlayıcılarının sunduğu kotasız internet tarifelerinden daha iyi şartlarda AKK'siz internet kullanıyorum. Hem belli bir kotaya kadar hızım yüksek kalıyor, hem de AKK aşımında elde ettiğim en düşük hız diğer firmaların sunduğu tarifeleri mantıksız hale getiriyor.

Önceden fiber internet kullanırken online olarak oynanan oyunlarda ping sıkıntısı yaşamıyordum. TurkNet'te DSL tabanlı bir bağlantıya geçtiğim için aklımdaki en büyük soru işareti pingin yükselip yükselmeyeceğiydi. Faakt 1 aylık kullanım sonucu hissedilir bir fark göremedim ve oyunlarda sıkıntı yaşamadım.

Dezavantajlar

TurkNet VDSL bağlantısı güzel şartlar sunuyor; fakat eksileri mevcut. Ama bu eksiler kullanım tecrübesini baltalayacak eksiler değil, daha çok teknik destek eksikleri.

TurkNet'e geçiş sürecinizde biraz tek başınızaymışsınız hissi yaşıyorsunuz. Başvurunuzu internet veya telefon üzerinden yaptıktan sonra evraklarınızı firmaya kargoyla gönderiyor, sonrasında teknik ekibin apartmanınıza gelerek apartman girişindeki kutuya tesisat bağlantısını yapmasını bekliyorsunuz. Benim durumumda bu süreç çok uzun sürmedi. Evraklarım TurkNet'in eline geçtikten sonra 1-2 gün içinde tesisat döşendi. Bütün bu süreçte yüz yüze herhangi bir TurkNet yetkilisiyle görüşmedim, herhangi bir şubeye gitmedim.

Yetkili ekipler apartmanınızın girişindeki kutuya tesisat bağlantısı yaptıktan sonra evinize gidecek kabloyu sizin döşemeniz gerekiyor. Bu iş için de bir elektrikçi tutuyorsunuz. Ben en üst katta oturduğum için de kablo maliyeti biraz yüksek oldu. Elektrikçinin işçilik maliyetiyle beraber ortaya ciddi bir rakam çıkabilir; fakat bu rakam sizi ürkütmesin; çünkü TurkNet'in tarifeleri ucuz olduğu için birkaç ay içinde bu parayı rahatça çıkaracaksınız. Apartmandaki kutunuzdan, telefon kablosu yerine ethernet kablosuyla dairenize hat çektirmenizi tavsiye ederim. Aşağıdan internet kutusuna bağlanan ethernet kablosunun diğer ucuna telefon jacki çakılabiliyor. Kablo maliyeti biraz daha yüksek olacaktır; fakat tesisat nedeniyle yaşanan bağlantı hızı kaybı azalacaktır.

Eğer daha önceden VDSL bağlantı kullanmadıysanız VDSL2 standardını destekleyen yeni bir modem almanız gerekecektir. Bu modemi TurkNet'ten alabileceğiniz gibi kendiniz araştırarak da alabilirsiniz. Fakat 200 TL gibi bir rakamı gözden çıkarın. Eğer TurkNet bağlantınızı uzun vadeli olarak kullanacaksanız modem parasını da tıpkı tesisat maliyeti gibi çıkarabilirsiniz.

Açıkçası, TurkNet'in VDSL tarifelerinin eksi yönleri telafi edilemeyecek eksiler değil.

Genel Değerlendirme

TurkNet'e geçişimden beri ciddi teknik problemler, ping sorunu ve sinir bozucu internet kesintileri yaşamadım. Tarife fiyatları oldukça iyi, sunulan hız ortalamanın bir hayli üzerinde.

Yeni tarifelerini açıklayan diğer internet servis sağlayıcıları müşterilerini yolacak yer ararken, TurkNet'in bu tür şartlar sunması ülkemizde internetin kalitesinin artmasına olan inancımı canlandırdı. Umarım diğer internet servis sağlayıcıları da akıllarını başlarına toplarlar ve zam yapmak, kotaları kısmak veya hız kırpmak yerine altyapılarını geliştirirler ve rekabet edecek tarifeler ortaya çıkarırlar.

AKK Dolunca Yapabileceğiniz 10 Şey

YORUMLAR