Firefox 13 İle Gelen 6 Yeni Özellik

Firefox 13 İle Gelen 6 Yeni Özellik

Firefox versiyon numarasını arttırdıkça ben de dahil sadık birçok kullanıcısı yeni versiyonunu kurmamak için elimizden geleni yapıyorduk. Uzun süredir aşırı kaynak tüketimi problemini aşamamaması nedeniyle kullanıcıları da her yeni versiyonu korkarak yüklemelerine neden oluyordu. Bu nedenle hızlıca kan kaybeden Firefox, 13 numaralı sürümünde bu konuya eğilmeye başladığının ilk sinyallerini verdi. Firefox 3.6'lı sürümlere geri dönmemizi engelleyen Firefox 13 sürümünün getirdiği yeni özellikleri listelediğimiz yazımıza mutlaka göz atmalısınız. İşte Firefox'un getirdiği bilmeniz gereken 6 yenilik.

Firefox 13 sürümünü indirebileceğiniz adreslerimiz:

1 Firefox Başlangıç Sayfası

Firefox 13 yepyeni bir anasayfa ile karşımıza çıkıyor. Alışık olduğumuz google arama motorunu hemen karşımızda görüyoruz. Hemen alt bölümünde ise İndirme - Yer İmleri - Geçmiş - Eklentiler - Senkronizasyon - Ayarlar kısayolları yer alıyor. Ayrıca eğer Firefox'u istemeden kapattıysanız üzülmenize gerek yok. Bir önceki oturumu yeniden yükleyebilir ve bu aşılmaz olarak gürlen sorunu tek tıkla çözüme kavuşturabilirsiniz. Başlangıç sayfası sadece tek açılan sayfalarda görünür olurken yeni sekme açtığınızda ise farklı bir sayfa ile karşılaşmaktasınız. Yeni arayüzün Wİndows 8 Metro için hazırlanan yeni versiyona çok benzediğini de hatırlatalım.

Firefox'ta url satırına about:home yazarak başlangıç sayfası ekranına ulaşabilirsiniz.

2 Yeni Yeni Sekme Sayfası

Popüler olan tüm web tarayıcılarında (Safari - Chrome - Internet Explorer - Opera) görmeye alışık olduğumuz yeni sekme yapısı sonunda Firefox 13 ile gelmiş oldu. Yeni sekme aslında bizim sık kullandığımız ve girdiğimiz websitelerini hafızasında tutan bir hızlı ulaşım sayfasından biri. Eskiden işlevsiz olan bu sayfa son yenilikle bize geniş bir kullanım alanı sunmaya başladı. Her seferinde adres satırına yazmak yerine tek tıklama ile son kullandığınız websitelerine ulaşabilirsiniz. Kişiselleştirebilir ya da beğenmediyseniz ilgili bölümü kapatabilirsiniz.

Yeni sekme sayfasında yer alan sitelerin ekran görüntüleri hızlı bir şekilde görüntülenmesi gerekirken bazı durumlarda bu ekran görüntüleri çıkmayabiliyor. Sorun yok üzerine gelip tıklamanız yeterli.

3 Firefox'u Yeniden Başlat

Yeniden başlat diğer adıyla Reset komutu uygulayabilmeniz için hazırlanmış özel bir sayfa içermekte. Bu sayfanın amacı mevcut olan eklentiler, harcanan kaynak miktarı ve kurulu kütüphanelerin detaylı dökümlerine ulaşabilmenizi sağlar. Firefox Reset edildiğinde mevcut olan tüm ayarlar ve sayfalar yedeklenir ve kısa süre içinde yepyeni, tertemiz bir Firefox tekrar açılır.

Yardım / Sorun Giderme Bilgileri sekmesine giderek Firefox'u ilk haline getirebilrisiniz. Aynı zamanda url kısmına about:support yazarakta aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

4 Daha Hızlı - Güvenli - Az Kaynak Tüketimi

Firefox önceki sürümlere göre gözle görülebilir derecede kaynak tüketimini azaltmış ve tarayıcı açılış hızlarında büyük aşamalar kaydetmiş gibi gözüküyor. İlk açılışta beklenenin aksine çok yavaş davranan Firefox, sonraki açılışlarda bunu kesinlikle hissettirmiyor.

5 Tasarımcı Araçları

Web geliştirme aracını Firefox 11 sürümü ile duyurmuştu. Firebug gibi bir rakibi var ve ne kadar kişiye ulaşabiliyor henüz bilinmemekle birlikte "Öğeyi İncele - HTML Panel - Stil Dönüşümleri - Konsol - Stil Editörü" aslında başlı başına çok sık kullanabileceğiniz özellikleri içeriyor.

6 Önceki Oturumları Kurtar

Firefox bilinmeyen bir nedende çöktüğünde bir sonraki açılışında size eski oturumları kurtarıp kurtarmayacağınızı soracaktır. Bu soruya evet cevabını verdiğinizde ise bir önceki oturumdaki tüm açık pencereler geri gelecektir. Burada karşılaşılan sorun ise sadece aktif olan sekmenin yüklenmesi geriye kalan sekmelerin ise pasif olarak yüklenmesi. Siz sekmeye girdiğiniz ilgili sayfanın yüklenmeye başlaması biraz garibinize gidebilir.

YORUMLAR