Firefox Eklentilerinin Bilgisayarınızı Yavaşlatmasını Engelleyin

Firefox 14 eklentilerini sadece tıklandığı zaman yüklenecek şekilde yapılandırabilmemiz mümkündür. Bu sayede sistemimizi daha güvenli ve verimli şekilde kullanabilmek tamamen bizim elimizdedir. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapacağımızı hep birlikte görece

Firefox Eklentilerinin Bilgisayarınızı Yavaşlatmasını Engelleyin

Firefox 14 eklentilerini sadece tıklandığı zaman yüklenecek şekilde yapılandırabilmemiz mümkündür. Bu sayede sistemimizi daha güvenli ve verimli şekilde kullanabilmek tamamen bizim elimizdedir. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapacağımızı hep birlikte göreceğiz.

Bildiğiniz üzere Firefox kullanıcılarına sağladığı eklenti desteğiyle piyasada kendine gayet iyi yer edinmiş güçlü bir internet tarayıcısıdır. Ne yazık ki bu eklentilerin bazıları zaman zaman güvenlik ve yavaşlama gibi sorunlara neden olabilmektedir. Firefox 14 ile birlikte bundan böyle sadece kullanmak istediğiniz eklentileri anlık olarak çalıştırabiceğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz. Firefox'un son kararlı sürümü olan 14.0.1 sürümünde eklentileri nasıl sizin izninize tabi bir şekilde kullanacağınıza bir göz atalım.

Firefox Eklenti İzinlerini Aktif Edin:

1- Öncelikle Firefox adres çubuğuna "about:config" yazıyoruz ve enter'a basıyoruz. Karşımıza gelen uyarı ekranını "Söz veriyorum, dikkatli olacağım!" butonuna basarak geçiyoruz.

2- Karşımıza gelen sayfada adres çubuğunun hemen altındaki arama bölümüne "plugins.click_to_play" yazıyoruz ve karşımıza çıkan arama sonucuna çift tıklayarak "false" olan değeri "true" olarak değiştiriyoruz.

Farklı Siteler İçin Eklenti İzini Ayarları:

1- Tarayıcınızı yeniden başlattıntan sonra, favori web sitelerinizden birini ziyaret edin. Eğer eklentileriniz bu site üzerinde destekleniyor ise adres çubuğunuzda bir eklenti bloklama simgesi göreceksiniz.

2- Öncelikle eklenti bloklama simgesine tıklayınız, sonrasında eklentilerin bu site üzerinde çalışmasına izin vermek için "Yan uygulamaları etkinleştir" butonuna tıklayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz açılır menü üzerinden "Bu sitedeki yan uygulamalar her zaman etkinleştir" butonuyla sürekli olarak bu site üzerinde eklentilerinize izin verebileceğiniz gibi, "Bu sitedeki yan uygulamaları asla aktifleştirme" butonuyla bu site üzerinde eklentilerinizi tamamen etkisiz hale getirebilirsiniz.

Eklenti İzini Ayarlarınızı Yönetin:

1- Bir site için belirlediğiniz izinleri yönetmek için, adres çubuğunda sitenin kimlik bilgilerine ulaşmak için kullandığınız küre üzerine tıklayın ve ardından "Daha fazla bilgi..." butonuna tıklayın.

2. Karşınıza sayfa bilgisi penceresi geldiğinde, izinler sekmesine gidin. En altta "Yan uygulamaları etkinleştir" bölümünü görebilirsiniz. Bu bölüm altında yan uygulama ayarlarınızı istediğiniz gibi tekrar düzenleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar, artık Firefox eklentileri için siteye özel izinleri nasıl ayarlayabileceğinizi biliyorsunuz. Konuyla ilgili sorularınızı yazımızın altında bulunan yorum bölümünü kullanarak bizlere yöneltebilirsiniz.

YORUMLAR