Firefox Facebook Messenger Eklentisi Nasıl Aktif Yapılır

Firefox 17 ile birlikte gelen bütünleşik Facebook Messenger özelliğini nasıl aktif hale getirebileceğinizi uygulamalı olarak rehber yazımızda anlattık.

Firefox Facebook Messenger Eklentisi Nasıl Aktif Yapılır

Firefox 17 ile birlikte Mozilla pek çok internet kullanıcısının ihtiyacını bir şekilde hissettiği bir konuya parmak bastı ve Firefox’un içerisine bütünleşik bir şekilde Facebook Messenger eklentisi yerleştirdi. Bu eklentiyi kullanarak hangi web sitesinde olursanız olun yan barda bir Facebook Messenger listesi açık duruyor ve Facebook’a giriş yapmadan kolaylıkla arkadaşlarınızla mesajlaşabiliyorsunuz.

Firefox’u kullandıkça ve Facebook’a giriş yaptıkça otomatik olarak açılan bu eklenti kendi kendine açılmazsa elbette manuel olarak da aktif hale getirmek mümkün. Eğer beklemek istemiyorsanız ve şimdiden Firefox Facebook Messenger’ı açmak istiyorsanız tek yapmanız gereken aşağıdaki adımlarımızı takip etmek.

Öncelikle aşağıdaki bağlantıları kullanarak Firefox’un 17. Versiyonunu bilgisayarınıza kurmalısınız:

Kurulumun ardından elbette ilk yapmanız gereken Mozilla Firefox 17 tarayıcınızı açmak. Tarayıcınız açıldığında karşınıza çıkan boş adres çubuğuna resimde görebileceğiniz gibi “about:config” yazmalısınız.

Daha sonra klavyenizin “Enter” tuşuna basarak komutu aktif hale getiriyoruz. Karşınıza sizden onay isteyen bir ekran gelecek. Firefox’un ince ayarlarına giriş için gereken bu onayı “Söz veriyorum, dikkatli olacağım!” tuşunu kullanarak verebiliriz.

Onay adımını geçtiğinizde ayarlar sayfasının üst kısmında bir “Arama” kısmının yer aldığını göreceksiniz. Burada yer alan kutucuğa “Social” yazarak ayarlarını değiştireceğimiz sosyal eklentiyi bulmamız gerekiyor.

Resimde kutu içerisinde gösterdiğim şekilde “social.active” ve “social.enabled” eklentilerinin “false” yani deaktif konumda olduğunu görebilirsiniz.

Bu iki seçeneğin üzerine çift tıklayarak ikisini de aşağıda resimde yer aldığı şekilde “true” haline getirmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde tarayıcınızın hemen sağ tarafında Facebook Messenger’ın açıldığını görebilirsiniz.

Ancak Facebook Messenger açık durumda olsa bile en az bir kere Facebook hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için Messenger kısmında bulunan “Giriş” ya da “Log In” butonunu kullanmalısınız. Buton sizi Facebook.com’a yönlendirecektir. Girişinizi gerçekleştirdikten sonra bir kez daha aynı butona basmanız gerekebilir.

Doğru şekilde girişinizi yaparsanız görebileceğiniz gibi başka bir sayfayı gezmenize rağmen Facebook Messenger ile dostlarınızla iletişim kurabilirsiniz. Burada yer alan Facebook Messenger’ın Facebook içerisindeki sohbet kısmından hiç bir farkı bulunmuyor ve rahatsız edici bir şekilde konumlandırılmamış.

Eğer Firefox için Facebook Messenger hoşunuza gitmediyse kaldırmak için tek yapmanız gereken ilk adımdan başlayarak gerçekleştirdiklerinizi yeniden yapmak ve “social.active” ile “social.enabled” eklentilerini “false” yani kapalı haline getirmek.

Eğer video uygulamalı olarak da adımları izlemek isterseniz aşağıda yer alan nasıl yapılır videomuzu kullanabilirsiniz.

YORUMLAR