Firefox Kilimanjaro Projesi ile Tüm Platformlarda Çalışacak

Firefox'un çılgın projesi Kilimanjaro ile hem kendi geliştirdiği B2G mobil işletim sisteminde hem de diğer tüm platformlarda ve aynı arayüz ile çalışabilecek.

Firefox Kilimanjaro Projesi ile Tüm Platformlarda Çalışacak

Mozilla, Google arama motoru ile olan şözleşmesini 3 yıl uzattığından beri yayınladığı ve üzerinde çalıştığı projelerde belirgin bir artış oldu. Her 40 günde bir yeni Firefox versiyon güncellemesi canımızı sıkıyor olsa da birazdan tanıtacağımız arayüz projesi  kesinlikle neşenizi yerine getirecektir. Kod adı Kilimanjaro olan Firefox için geliştirilen yepyeni bir  kullanıcı arayüzü ve platform bağımsızlaştırma projesi  gün yüzüne çıktı. iOS, Android gibi mobil cihazlardan, Windows 8 ve Mac’a kadar tüm platformlarda aynı arayüzü kullanabileceğimiz Mozilla’nın henüz taslak aşamasındaki bu projesinin detaylarına gelin bir göz atalım.

Mozilla'nın geçtiğimiz Nisan ayında Toronto’da gerçekleştirdiği Firefox Kullanıcı – Deneyimleri seminerinde yakın zamanda Firefox’ta nelerin değişeceği hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Kilimanjaro olarak başlatılan yeni arayüz ve geliştirme projesi hakkında yapılan sunumda yer alan satır başlarına göre nasıl bir Firefox ile karşılacağımıza bakalım.

- Tüm platformlarda aynı Firefox arayüzü bizi karşılayacak. Windows, Mac, Linux, Android, iOS, B2G ve diğer tüm platformlar desteklenecek.
- Akıllı okuma modu ve bu modu kişiselleştirme seçenekleri ile içeriklerin kişiye özel gösterilmesi sağlanacak.
- Hayatımıza yeni bir tasarım felsefesi girecek. Kimine göre Firefoxy ismi daha kulağa hoş gelse de Mozilla Australis ismini kullanmayı tercih ediyor.
- Daha yumuşak hatlar kullanılacak, az buton ve Google Chrome benzeri sadece bir bardan oluşacak.
- Gelişmiş geliştirici araçları web programcılarını heyecanlandıracak. Aurora sürümünde ilk tanıdığımız İncele komutu artık çok büyük işlemleri gerçekleştirebilir duruma gelecek.
- Persona sistemi ve tarayıcı ID ile bilgilerimizi güvenle saklayabileceğiz. Kullandığınız tarayıcı tamamen sizin kişisel bilgi deponuz durumuna gelecek.
- Yeni sekme sistemi biraz Chrome’u andırıyor olsa da eklenti önerileri, yüklü eklenti ve hızlı kısayol tuşları Firefox’a ayrı bir renk katacaktır.
- Yenilenen ve görselliği arttırılan 404 ve sayfa ulaşılamadı ekranları beğeninizi kazanacaktır.
- WebRTC özelliği kesinlikle Firefox’ta göreceğimiz en ilginç özellik olacak. HTML5 tabanlı bir webden video görüşme sistemi olan WebRTC protokolü ile tarayıcımızı bir Skype gibi kullanabileceğiniz.
- Çeviri hizmeti için sayfaları dolaşmak zorunda kalmayacağız. Otomatik çeviri himetini devreye alarak siz fark etmeden Firefox size kendi dilinizde sayfayı sunmayı planlıyor.
- Android ve benzer mobil cihazlar için bileşenler geliştirilecek. Kullanımı arttırmak için çok iyi bir yöntem.
- Hızlı PDF çıktısı alabilme özelliği bir sıkıntılı olsa da dilediğiniz içeriği hemen PDF olarak kayıt altına alabileceksiniz.
- PDF çıktısının yanında gerçek çıktı özelliğinde de iyileştirmelere gidileceği belirtiliyor.

 

 

Firefox gördüğümüz gibi bu işi ciddiye almış ve henüz ne zaman projenin sonlanacağı belli olmasa da hem kendi mobil işletim sistemi B2G ile kazandığı deneyimleri tüm kullanıcılarına paylaştırmak için büyük bir işe girişmiş gibi gözüküyor. Şimdi tek tek bu özelliklere kısaca bir göz atalım.

 

Firefox Kilimanjaro projesi ve yeni arayüzü hakkında yayınladığı tüm önizlemeleri görmek isterseniz sizi “Firefox Kilimanjaro İle Bağımsızlaşıyor” galerimize davet ediyoruz.

 

  1. Firefox Kilimanjaro Projesi ile Tüm Platformlarda Çalışacak
  2. Firefox Kilimanjaro Projesi
  3. Masaüstü Bilgisayarlarda: Windows – Mac – Linux Arayüz Örnekleri
  4. Mobil Cihazlarda: Windows 8 Metro, B2G, Android Tablet – Android Akıllı Telefon Arayüz Örnekleri
  5. Australis Tasarım Anlayışı
  6. Firefox Yeni Okuma Modu
  7. Gelişmiş Geliştirici Araçları
  8. Persona Sistemi ve Kişisel Tarayıcı Numarası Sistemi
  9. Yeni Sekme ve Başlangıç Ekranları
  10. Kilimanjero ismi nereden geliyor?

YORUMLAR