Firefox OS, Mozilla'nın Mobil İşletim Sistemine İlk Bakış

Mozilla, çalışmalarını bir süredir “Boot 2 Gecko” kod adıyla yürüttüğü mobil işletim sistemi projesini Firefox OS olarak sürdüreceğini açıkladı ve işletim sistemi hakkında bazı bilgiler verdi.

Firefox OS, Mozilla'nın Mobil İşletim Sistemine İlk Bakış

Mozilla, çalışmalarını bir süredir “Boot 2 Gecko” kod adıyla yürüttüğü mobil işletim sistemi projesini Firefox OS olarak sürdüreceğini açıkladı ve işletim sistemi hakkında bazı bilgiler verdi.

Bugüne kadar internet tarayıcısı olarak adını duyuran, Chrome’un kullanım oranı açısından ilk sırayı almasına kadar en beğenilen internet tarayıcılarının başında gelen Firefox adı, artık bir işletim sistemi olarak da ifade edilebiliyor. Çünkü Mozilla, 2011’den bu yana üzerinden çalıştığı mobil işletim sistemi üretme projesi ile birlikte ortaya konacak olan ürünün adını Firefox OS şeklinde telaffuz ederek konuyu resmileştirdi. Biz de mobil dünya için önemli bir girişim olarak görülebilecek bu hamleyi ve ürünü sizlere yakından tanıtmak adına bu yazıyı kaleme aldık.

Firefox OS, açık kaynak kodlu ve HTML5 alanında çağdaş standartlara ulaşan bir mobil işletim sistemi olarak düşünülüyor. Mozilla’nın planına göre, akıllı telefonlar için açık kaynak kodlu olarak inşa edilecek bu yeni işletim sistemi, HTML5 tabanlı uygulamaların geliştirilmesi ile büyük bir ekosisteme beraberinde getirecek.

Mozilla bu çalışmaları gerçekleştirirken pazarlama ve kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşma konularında da boş durmuyor. Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefonica ve Telenor gibi dünyanın önde gelen GSM operatörleri ile şimdiden anlaşma sağlayan şirket, akıllı telefon üreticileri alanında da ZTE ve Alcatel üreticisi TCL ile birlikte hareket etme kararı aldı. Mozilla’nın ZTE ve TCL ile anlaşması, şirketin giriş seviyesindeki akıllı telefonları öncelikli hedef olarak gördüğünün bir göstergesi. Bununla birlikte Mozilla, Firefox OS yüklü ilk akıllı telefonları üretecek olan ZTE ve TCL’nin Qualcomm tarafından üretilen ve birçok mobil cihazda görmeye alıştığımızda Snapdragon serisi işlemciler kullanacağını da duyurdu. Bununla birlikte Firefox OS yüklü ilk akıllı telefonların 2013’ün ilk aylarında Brezilya’da Telefonica ortaklığı ile tanıtılacağı açıklandı.

Mozilla’nın Firefox OS için dikkate aldığı en önemli unsur HTML5 teknolojisi. Genel yapısı bu teknoloji üzerine kurulu olacak olan Firefox işletim sistemi için uygulama hazırlayacak geliştiricilerin bu doğrultuda hareket etmeleri istenecek. Bununla beraber API adı verilen uygulama programı arabirimi açısından da W3C standartları kıstas olarak belirleniyor.

Mozilla Firefox OS ile Google tarafından üretilen ve şu anda akıllı telefon pazarında kullanım oranı açısından lider olan Android’in açık kaynak kodlu ilk ciddi rakibi olacak. Özellikle giriş seviyesi akıllı telefonları ve dolasıyla bu yönde ürünleri tercih eden kullanıcıları hedefleyen şirket, ekonomikliği ön planda tutan kullanıcıların aklını çelebilecek uygun fiyatlı ve yüksek performanslı ürünler üretme konusunda iddialı görünüyor. İlerleyen günler bu yeni mobil işletim sistemine dair gelişmeleri beraberinde getirecektir.

YORUMLAR