Firefox Portable Nasıl Türkçe Yapılır?

Standart ayarlarında Türkçe dil seçeneğine sahip olmayan Firefox Portable'ı nasıl Türkçe yapabileceğinizi öğrenmek istiyor ve Türkçe kullanmak istiyorsanız yazımıza göz atın.

Firefox Portable Nasıl Türkçe Yapılır?

Popüler internet tarayıcıları arasında ilk 3'de yer alan açık kaynak kodlu Mozilla Firefox'un taşınabilir yani portable sürümünü kullanıyorsanız ve Türkçeleştirmek istiyorsanız yazımızı okuyarak bir kaç dakika içerisinde Türkçe dil seçeneğine geçebilirsiniz.

Portable sürümünde standart kurulum ayarlarında Türkçe seçeneği yer almayan Firefox Portable'ın, Türkçe yapılması için gerekenler ise 1 eklenti ve 1 dil paketi. Bu dosyaları indirmeniz gereken linkler ile birlikte nasıl yapabileceğinizi de resimli olarak anlatacağım.

İlk Adım - Firefox Portable 35.0 İndir

Firefox Portable'ı türkçe kullanabilmek için bilgisayarınızda bulunması gerekiyor. Eğer Firefox Portable PC'nizde yada USB belleğinizde yok ise, hemen aşağıdaki bağlantı adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Firefox Portable'ı indirirken direkt olarak USB belleğinizi seçebileceğiniz gibi indirdikten sonra bilgisayarınıza takılı olan USB belleğinize de transfer edebilirsiniz. Tüm taşınabilir depolama cihazlarına kopyalayarak çalıştırabileceğiniz tarayıcının sürümü güncel olarak 35.0'dır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde ben kendi USB diskim olan "D:My Passport"u kullandım.

Tarayıcıyı indirdikten sonra resimde okla gösterilen .exe dosyasını açarak tarayıcıyı açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İkinci Adım - Locale Switcher Eklentisi İndirme ve Kurma

Firefox Portable'a Türkçe dil paketini indirmeden önce ilk olarak Locale Switcher eklentisini indirmeniz gerekiyor. Locale Switcher'ı Mozilla'nın resmi eklenti sitesinden indirebilmek için TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki görselin üzerinde verdiğim linke tıkladığınızda ekran gördüğünüz sayfa gelecek ve buradan okla gösterilen "Add To Firefox"a tıklayacanız. Böylece Lacale Switcher eklentisi Firefox Portable'a eklenmiş oluyor. Bu arada bu işlemleri direkt olarak yeni indirip açmış olduğunuz Firefox Portable üzerinde çok daha hızlı ve rahat yapabilirsiniz. Artık bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız.

Üçüncü Adım - Firefox Portable için Türkçe Dil Paketi İndirme

Locale Switcher eklentisini Firefox Portable'a kurduktan sonra 35.0 sürümü ile uyumlu olan Türkçe dil paketini indirmeniz gerekiyor. Firefox Portable için Türkçe Dil Paketi İndir.

Görsel üzerinde verdiğim link, direkt olarak Firefox Portable Türkçe Dil Paketi indirmenizi sağlıyor. Bu nedenle linke Firefox Portable üzerinden tıklarsanız yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi kurulum ekranı ile karşı karşıya geliyor ve bir kaç saniye içerisinde Türkçe dil paketini yükleyebiliyorsunuz. Bir sonraki adıma geçme vakti!

Dürdüncü Adım - Firefox Portable Türkçe Dil Seçimi

Locale Switcher eklentisi ve Türkçe dil paketini yükledikten sonra artık Firefox Portable'ı Türkçe olarak kullanmaya neredeyse hazırsınız. Türkçe dil paketi işlemi sonrasında Firefo Portable'ı kapatarak yeniden başlatmanız gerekiyor. Aksi taktirde dil seçeneklerine türkçe eklenmemiş olabilir yada Locale Switcher eklentisi düzgün çalışmayabilir. Hemen kapatıp tkerar açarak, üstteki görselde gördüğünüz sağ üstteki "Languages" kısmına gelerek "Türkçe"yi seçmeniz gerekiyor. Son adım olarak bunu yaptıktan sonra Firefox Portable'ı Türkçe kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Artık Firefox Portable'ınız Türkçe! Güle güle kullanın.

WhatsApp Masaüstü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR