Firefox'u Hızlandırmak için Yapabileceğiniz 5 Şey

Mozilla Firefox, günümüzde hala en popüler web tarayıcıları arasındadır ama Mozilla Firefox’un yavaş çalışması bazı zamanlarda çok can sıkıcı hal alabiliyor. Diğer tarayıcılar hızlı çalışıyor ancak sadece Firefox yavaş çalışıyor ise neler yapılabilir? Sizler için hazırladığımız bu ayrıntılı rehberde, Firefox'u hızlandırmak için başvurabileceğiniz yöntemleri öğreneceksiniz.

Not: Bu ince ayarlardan herhangi birini yapmadan önce, Firefox Hakkında bölümüne giderek Firefox'un en son sürümünü indirmeli veya tarayıcınızı güncellemelisiniz.

Firefox'un Açılması Diğer Tarayıcılardan Daha Uzun Sürüyor

Firefox'u kurduktan bir süre sonra açılması uzun zaman alabilir. İşte Firefox'un daha hızlı açılmasını sağlamak için yapılabilecek işlemler:

1- Seçenekler>Genel kategorisinde yer alan “Başlangıç” kısmından “Varsayılan tarayıcımın Firefox olup olmadığını her zaman denetle” tikini kaldırın.

2- Seçenekler>Giriş Sayfası> kategorisinde yer alan “Yeni pencere ve sekmeler” kısmından “Boş sayfa”yı seçin.

Firefox Çok Fazla CPU veya RAM Kullanıyor

Firefox bir süre sonra çok fazla CPU işlemi veya RAM kullanmaya başlar. Yavaşlamanın nedenini bulmak için önce Firefox’u güvenli modda yeniden başlatmayı deniyebilirsiniz. Güvenli mod, Firefox’un herhangi bir eklenti olmadan çalışmasını sağlar. Firefox’u güvenli modda yeniden başlatabilmek için URL çubuğunun en sağında yer alan üç satırlı simgeye tıklayın. Ardından “Yardım” yazısına tıklayın. Daha sonra “Eklentileri devre dışı bırakıp başlat” yazısına tıklamanız gerekiyor. Son olarak çıkan pencerede “Yeniden başlat” butonuna tıklayarak Firefox’u güvenli modda açabilirsiniz.

Firefox, güvenli modda daha hızlı çalışıyorsa, tarayıcının yavaş çalışması eklentilerden veya eklentilerin birinden kaynaklanıyordur. Eklentileri tek tek aktifleştirerek hangi eklentinin tarayıcının yavaş çalışmasına neden olduğunu anlayabilirsiniz.

Tarayıcı, güvenli modda da yavaş çalışmaya devam ediyorsa, Firefox’un yavaş çalışmasının sebebi açık olan sekmeler olabilir. Siz de çok fazla sekme açıyor ve açtığınız sekmelerde işiniz bitse dahi kapatmıyorsanız Auto Tab Discard eklentisini yükleyebilirsiniz. Auto Tab Discard, kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak kapatır.

Firefox Çok İyi Bilgisayarlarda Bile Yavaş Çalışıyor

Firefox, bazen mükemmel donanıma sahip olan bilgisayarlarda dahi yavaş çalışabiliyor. Bunun nedeni tarayıcınızda “Önerilen performans ayarlarını kullan” seçeneğinin aktif olmasıdır.

Seçenekler>Genel kategorisinde yer alan “Performans” kısmından “Önerilen performans ayarlarını kullan” tikini kaldırmanız gerekiyor. Firefox, bu ayarlarla büyük görseller için işlemci yerine grafik kartınızı kullanacaktır. Yani YouTube'u izliyor veya bir web tarayıcısı oyunu oynuyorsanız, çok daha akıcı bir performans elde edersiniz.

“Önerilen performans ayarlarını kullan” tikini kaldırdıktan sonra “Performans” kısmında “İçerik işlem sınırı” seçeneği açılacak. İçerik işlemi sınırı seçeneği, çok sayıda sekme açıkken performansı artırır, ancak tahmin edebileceğiniz üzere çok fazla RAM kullanır.

Bu işlemler ile Firefox’un bilgisayarınızın donanımından daha fazla yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik İşlem Sınırı'nın gri olması durumunda, çok işlemli Firefox'u etkinleştirmeniz gerekir:

1- Firefox’un URL kısmına “about:config” yazarak aratın.
2- Açılan sayfanın arama kısmına “Browser.tabs.remote.autostart” yazın ve aratın.
3- Karşınıza “Browser.tabs.remote.autostart” ve “Browser.tabs.remote.autostart.2” seçenekleri çıkacak.
4- Karşınıza çıkan seçeneklerin değerini “True” olarak değiştirin.
5- Son olarak Firefox’u yeniden başlatın.

Speed ​​Tweaks Eklentisini indirin

Ayarlarla uğraşmaktan hoşnut değilseniz ve bir şeyleri bozmaktan endişeleniyorsanız, bir uzantı kullanabilirsiniz. Speed ​​Tweaks eklentisi birkaç ayar değiştirir ancak hepsini değiştirmez. Speed Tweaks, tarayıcının ön belleğini temizleme, sayfa kaydırma işleminde hızlandırma, görüntülerin yüklenmesini önlemek ve web sitelerini mobil versiyonda açmak gibi çeşitli özelliklere sahip.

Tarayıcınız Hala Yavaş Çalışıyorsa Firefox'u Yenileyin

Eğer önerdiğimiz bu adımlar başarısız olursa, temiz bir Firefox kurulumunun zamanı gelmiştir. Fakat bu işlem için tekrar en baştan başlamak zorunda değilsiniz.

İşletim sistemlerinde olduğu gibi, Firefox’da da  herhangi bir değişiklik yapmadan önce varsayılan ayarlara dönmek için bir seçenek bulunuyor. Özellikle tüm eklentileri, özelleştirmeleri kaldırarak tarayıcı ayarlarını varsayılan ayarlara geri yükleyecektir.

  1. Firefox’un URL kısmına “about:support” yazarak aratın.
  2. Açılan sayfada “Firefox  tarayıcısını yenile” butonuna tıklayın.
  3. Daha sonra açılan pencerede de “Firefox tarayıcısını yenile” butonuna tıkladığınızda.
  4. Firefox kapanacak ve birkaç saniye içerisinde yeniden başlatılacaktır.

Bu işlemde yer işaretleri, geçmiş, şifreler, çerezler, otomatik doldurma bilgielri dahil olmak üzere kişisel bilgileriniz kaydedilir. Yani bu işlem ile birlikte veri kaybı yaşamadan Firefox’u varsayılan ayarlara dönecektir.

Eski Firefox Geliştiricisi, Kullanıcıların Antivirüs Programını Kaldırmalarını Söylüyor

Bu son ipucu, tartışmalı bir konudur. Eski Firefox geliştiricisi Robert O'Callahan, antivirüs programlarının Firefox'un yavaş çalışmasına neden olduğunu söyledi ve kullanıcıların antivirüs programını tamamen devre dışı bırakmasını önerdi. O'Callahan, bir blog yazısında, antivirüsün performansı nasıl etkilediğini ve hatta güncellemeleri yavaşlattığını açıkladı.

Not: Antivirüsü devre dışı bırakmanızı kesinlikle önermiyoruz. Antivirüs programının olmaması çoğu kullanıcı için oldukça risklidir.