Gamepad İle Bilgisayarda Oyun Oynamak

Bilgisayar oyunlarını oynarken siz de klasik klavye-fare ikilisinden sıkılmadınız mı? Eğer cevabınızdan emin değilseniz bu yazımda sizi ikna edebilecek bilgiler paylaşıyor olacağım; gamepad ve klavye-fare ikilisini birbirleriyle karşılaştırarak ikisinin d

Alışkanlıklar ve Tercihler

Oyun Oynama Alışkanlıklarınıza Göre Seçim Yapın

Eğer oyun oynarken yaşadığınız yüksek! heyecan sonrası kontrol cihazınızı ışık hızının üzerinde rastgele bir yöne fırlatanlardansanız ucuz muadilleri bulunan standart tip gamepadlerden elinizin altında beşer onar adet bulundurabilirsiniz. Ama daha sakin şekilde oyun oynamayı tercih ediyorsanız önerim Microsoft, Logitech, Razer gibi firmaların ürettiği biraz daha yüksek kaliteli gamepadlar olacaktır. Tecrübeyle sabit olarak söyleyebilirim ki kablosuna ayağınızın takılması sonucu yere defalarca düştükten sonra bile çalışabilen bu gamepadler ucuz muadillerinin birkaç defa yere düştükten sonra bozulması gibi dertlerden sizi kurtaracaktır.

Oynadığınız Oyun Türüne Göre Seçim Yapın

Bu noktada hangi tip gamepadi hangi oyunda kullanacağımız problemi ortaya çıkıyor. Oyunlarınızın hangi platformlara çıktığına göz atarak ipucu elde edebilirsiniz. Üzerinde "Games for Windows" logosunu gördüğünüz oyunların çoğunluğu da Xbox gamepad şemasına sahip olmakta. Sonuç olarak sıklıkla oynadığınız oyunların hangi tipi desteklediğini önceden araştırmanızda fayda var.

Oyun Oynadığınız Ortama Göre Seçim Yapın

Eğer salonunuzda televizyon karşısındaysanız kablo uzunluğu problem olabilir. Bu nedenle kablolu modeller yerine kablosuz bir gamepad tercih edebilirsiniz.

  1. Gamepad İle Bilgisayarda Oyun Oynamak
  2. Biyolojik Faktörler
  3. Oyun Oynanan Ortam
  4. Gamepad Tercihi
  5. Alışkanlıklar ve Tercihler
  6. Genel Değerlendirme ve Sonuç

YORUMLAR