GameX 2012 - Fatih Yalçınkaya Röportajı

GameX 2012 oyun fuarında TTNET Dijital Medya Pazarlama bölümünde görev yapan ve TTNET PlayStore projesinde yer alan Fatih Yalçınkaya ile yaptığımız röportaja sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

GameX 2012 - Fatih Yalçınkaya Röportajı

Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık A.Ş. tarafından bu yıl 2.si düzenlenen ve 4-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yerli ve yabancı oyun şirketlerini bir araya getiren, Türkiye'nin tek oyun fuarı olan GameX 2012'de Tamindir olarak bizler de yerimizi aldık. GameX oyun fuarı kapsamında bir çok firma yetkilisiyle birebir görüşerek röportaj yapma şansı bulduk.

TTNET Dijital Medya Pazarlama bölümünde görev yapan ve TTNET PlayStore projesinde yer alan Fatih Yalçınkaya'da röportaj yapma fırsatı bulduğumuz isimler arasındaydı. Kendisine samimi ve içten röportajı için çok teşekkür ediyoruz ve kendisiyle yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Fatih Yalçınkaya, TTnet'te dijital medya pazarlama bölümünde çalışıyorum. TTnet'in dijital oyun platformu olan Playstore projesinde yer alıyorum.
Playstore, GameX oyun fuarı hakkında neler düşünüyor?
Türkiye oyun pazarına bakıldığında GameX'in ciddi bir yeri var, çünkü özellikle Free to Play oyunlar ve lokal oyun yapımcılarının kendini gösterebileceği, aynı zamanda oyun oynayan kişilerin birbirleriyle tanışabileceği yegane yerlerden biri. TTnet Playstore olarak iki yıldır GameX'e katılarak fuara destek olmaya çalışıyoruz. Her ne kadar GameX'e katılan kitle Free to Play oyuncular olsa da, yine de Playstore oyuncu kitlesiyle birebir örtüştüğünü düşünüyorum. Playstore olarak dünyanın en popüler oyunlarını sunmaya çalışırken tüm oyuncu kitlelerinin ilgisini çektiğimizi düşünüyorum.
Peki Playstore olarak Türkiye oyun pazarından beklentileriniz nelerdir ve kendinizi ne gibi bir yerde buluyorsunuz?
Türkiye oyun pazarından Playstore, Türkiye'nin dijital oyun platformu olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Playstore'un asıl amacı, dünyayla aynı anda, uygun koşullarda, en popüler oyunları kullanıcılarına sunabilmek. Bunun yanında lokal oyun yapımcılarına destek olup, varsa onların oyunlarını da paylaşmaya çalışıyoruz. Yakın zaman içerisinde Süper Can oyunu sadece Playstore üzerinden kullanıcılarla buluşacak.
Fuar içerisindeki standınızda Süper Can ve Hitman: Absoulution adlı oyunların Playstore üzerinden yayınlandığını gördük. Bu oyunlar dışında, kullanıcıların merakla ve heyecanla beklediği yeni oyunlar da var mı Playstore üzerinden satışa çıkacak?
Tabiki, aslında neredeyse sezon yeni başlıyor. Sezonun bence en bomba oyunlarından biriri Football Manager 2013, çünkü bu yıl ilk kez 0 Türkçe olarak satışa çıkacak. Özellikle bu yıl Sega'nın yaptığı yeni bir uygulamayla, oyunu ön sipariş ile satın alan tüm kullanıcılar, iki hafta öncesinden oyunun beta versiyonunu herkesten önce deneme şansına sahip olacak. Playstore olarak biz de oyunu bizden alan kullanıcılarımıza bu beta kodlarını dünyayla aynı anda yollayarak, bu keyfi yaşamalarını sağlayacağız.
Türkiye oyun piyasasında Aral Game tekel gibi görünmekte. Acaba Playstore, Aral Game'i bu konuda yakalayabilecek mi?
Aslında Aral'la Playstore'u çok farklı konumlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Aral ithalat Türkiye oyun piyasasında yıllardır varolan ve kutulu oyun konusunda pazarın büyük bir kısmına hizmet eden bir kuruluş. Playstore ise işin tamamen dijital tarafında. Dijital oyunları destekleyen ve sadece yurtdışında satılanları değil, lokal dijital oyunlara destek vermeye çalışan bir dijital oyun platformu. Dolayısıyla sadece girip oyun indirilebilecek bir yer gibi tanımlandırmak istemiyoruz. Burada kullanıcılar oyunlarla ilgili yeni haberleri, videoları, incelemeleri de bulabiliyorlar. Aynı zamanda projelerimiz arasında popüler Free to Play oyunları da Playstore üzerinde özel paketlerinin yer alması. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. En önemli farkımızsa kullanıcılara TTnet faturası kullanarak 12 ay taksit imkanı sunmamız. Bu özellikle kredi kartı kullanamayan ve telefonla alışveriş yapamayan kullanıcılar için çok önemli bir özellik. Ayrıca kutulu oyunlara çıktığı gibi ulaşamayan bir çok kullanıcımız, dünya ile aynı anda dijital olarak oyunları indirme imkanı bulabiliyorlar.
O zaman Playstore için Türkiye'nin Steam'i dememiz doğru olur mu?
Yapı olarak benzediğimizi kabul ediyoruz ama hiçbir zaman Steam'e rakip olduğumuzu söylemedik. Zaten bizim amacımız insanlarımız sadece Playstore'a girip oyun indirsin değil aynı zamanda oyun haberleri, oyun videoları ve oyun incelemelerinden yararlanması.
Ödeme işlemlerini kullanıcıların faturalarına yansıtmanız bir çok kullanıcı için büyük bir kolaylık olsa gerek?
Faturaya yansıtmayı Ağustos ayında başladık ve 5 Kasım'a kadar da faturaya yansıtılan alışverişlerden %25'e varan ciddi indirimler sağlıyoruz. Bu yaptığımız uygulama ile insanların birden fazla oyun aldıklarını, ailelerini oyun almak için ikna etmeye çalıştıklarını ve ailelerinin de onları desteklediklerini gördük. Ayrıca bazı kullanıcılarımızın kredi kartı ile kutulu oyun alma imkanları çok yüksek olmasa da ailelerini ikna ederek TTnet faturasına yansıyacak şekilde kolaylıkla oyunları temin edebildiklerini gördük.
Bu şekilde ailelerde çocukları için oyunları gönül rahatlığıyla alabiliyorlar değil mi?
Sonuçta biz ürünleri sattığımız sayfalarda ürünlerin sadece ne içerdiğini değil, hangi yaşa hitap ettiğini ve nasıl etkileri olacağıyla ilgili ciddi bilgiler paylaşıyoruz ki, kullanıcılar sevdikleri tarzda ve türde oyunları satın alabilsinler. Neticede aileler de girip Playstore üzerinden çocuklarının yaşına uygun ürünleri satın alabilirler.
Son olarak TTnet Playstore olarak Türk oyuncularına ve kullanıcılarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Türk oyuncularından tek beklentimiz sadece bizden değil, orjinal ürün kullanmaları, orjinal ürünlere yönelmeleri ve bu şekilde pazarın gelişmesine katkıda bulunmaları. Playstore olarak bizde dünyayla aynı anda daha uygun fiyatlarla ürünleri sunmaya çalışıyoruz.
Röportaj için çok teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR