Geçmişten Günümüze Twitter Ofisleri

Geçmişten Günümüze Twitter Ofisleri

Mikroblog servisi Twitter, hayatımıza 2007 yılından itibaren girdiğinden beri roket hızında büyümeye devam ediyor. Kullanımı, popüleritesi, değeri patlama yaşarken aynı zamanda çalışan sayısında da büyük bir artış gösterdi. Twitter'de yazılımından tutunda ofisine kadar her noktası değişikliğe uğradı. Twitter bu süreçte tek bir şeyden vazgeçemedi o da kurulduğu şehir San Francisco'dan. Büyümenin etkisiyle şu ana kadar 4 ofis değiştiren Twitter'ın, taşınmayı planladıkları 18bin metrekarelik son ofislerinde keyifleri yerine gelecek gibi gözüküyor. Twitter'ın bu genişleyen kadrosuyla beraber çalışma ortamlarının nasıl değiştiğine, ofislerinin özelliklerine bir göz atalım.

Başlangıç : 164 South Park Avenue - San Francisco

Twitter ilk adımlarını atmaya, kurucularının sahip olduğu Obvious Firmasında attı. Firmanın sahip olduğu diğer girişim Odeo'da aynı ofis içerisinde bulunuyordu. Odeo'nun günlük hitleri o zamanlar 15 ile 20 ziyaretçi olduğu belirtiliyor. Twitter çalışanları ile video sitesi çalışanları bu şirket ofisini beraber kullandılar. Twitter'ın bu ofisi çok uzun süre kullanmadığını anlamışsınızdır.

İlk Büyük Adım: 539 Bryant Street - San Francisco

Kısa bir süre sonra Twitter, Bryant sokağının köşesindeki yeni evine taşındı. Geniş kullanım alanları sunan, çevreci özellikler taşıyan, doğal ışıklandırması bulunan nitelikli bir ofisti. Twitter bu süreçte yeni ofisindeki rahatlığın etkisinden midir bilinmez, sürekli websitesine erişim sorunları ile karşılaştı.

İkinci Büyük Adım: 795 Folsom Street - San Francisco

Artık Twitter büyümesinin zirvesine çıkıyor. Daha yeni kurulurken gönüllü olarak yardım eden tasarımcı Sara Morishige, yeni Twitter ofisini daha yaratıcı, eğlenceli, kullanışlı ve sürdürülebilir hale getirmek için çalışmalara başlıyor. Sara, yoğun olarak uçak kuşların figürlerini kullandığı, açık tonlarda duvar renklerinin seçildiği ve genel olarak sade olan, herkes tarafından beğenilen bir şirket ofisi ortaya çıkartıyor. AYnı ofis yıllar içerisinde birden çok değişeme uğrasada ilk halindeki özelliklerini halen korumakta.

Yakın Gelecek: Market Square - San Francisco

Arka arkaya yaşanan ve hızı kesilmeyen popülerlik, kullanıcı sayısı, marka değeri ve çalışan sayısındaki artış ofisinde yeterli gelmemesine neden oluyor. Eylül 2011'de yaptığı açıklama ile Twitter, çalışanlarınında etkisiyle San Francisco'da kalmaya ve şehrin en popüler bölgesinde bulunan binaya 2012 yılının ortalarında taşınmayı planlıyor. Eskiden posta teşkilatının binası olan SF Mart, 18bin metre kare alana sahip. 1200 twitter çalışanı olduğu dşünülürse her çalışana yaklaşık 18 metre kare alan düşmekte.

YORUMLAR