Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık

Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10'un tüm özelliklerini detaylıca inceledik.

Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık

Microsoft’un şimdiye kadarki en iyi Windows olarak tanıttığı son işletim sistemi Windows 10, 9 aylık geliştirilme sürecinin ardından final sürümüne ulaştı. Windows 7 ile Windows 8’in kullanıcılar tarafından en beğenilen yönlerinin toplandığı melez işletim sistemi sadece görsel olarak değil kullanılabilirlik yönünden de yenilendiğinden gerek bireysel gerekse de iş kullanıcıları tarafından merakla bekleniyordu. 29 Temmuz günü geri sayım durdu ve Windows 10 herkese açık olarak indirilmeye sunuldu. Bizler de hemen yükseltmeyi uyguladık ve geçiş sürecinde kararsız kalan kullanıcılarımıza yol göstermesi açısından bir inceleme yazısı hazırlayalım dedik.

Hem mobil hem de masaüstü platformda yenilenerek karşımıza çıkan Windows 10u Insider kullanıcısı olarak 9 aydır deniyoruz. İlk teknik önizleme sürümünden final sürümüne birçok şey değişti ve bu değişiklikler sadece makyajlamaya yönelik değil, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik değişimler oldu. Geliştirilme aşamasında o kadar fazla yeni yapı yayınlandı ki bir noktadan sonra bizler bile takip etmekte zorlandık. Denediğimiz sürümlerde yaşadığımız deneyimleri sizlere aktardık, onlarca haber, video ve blog içerikleri ile karşınıza çıktık. Windows Insider programına katılan kullanıcılarımız için hazırladığımız özel içerikleri şimdi bir kenara bırakıyor ve final sürümünü deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Elbette Windows 10 ile gelen yeniliklere ilişkin çok yazılan çizilenler oldu lakin bunların hiçbiri final sürümü olmadığından çoğumuzun kafasında soru işaretleri oluşturan noktalar oldu. Bu yazımızda bu soru işaretlerini kaldırmanıza yardımcı olacağımızı umuyoruz. Dilerseniz ufaktan Windows 10’un Microsoft tarafından övgülerle çoşturulan bir işletim sistemi olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilmenizi yardımcı olacak yeniliklere geçmek istiyorum.

Windows 10’a geçiş yaptığınızda masaüstü karşınıza geldiğinde doğrudan fark edebileceğiniz ve kullandığınızda göreceğiniz onlarca yenilik var. Bu özelliklerden derinlemesine bahsetmeden önce başlıklar halinde “Windows 10 neler getiriyor?” sorusuna yanıt niteliğinde kısaca listelemek istiyorum:

Microsoft'a Göre Windows 10'a Geçmemiz İçin 10 Neden
YAZILIM

Microsoft'a Göre Windows 10'a Geçmemiz İçin 10 Neden

Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10'un resmi olarak yayınlanmasına 10 gün kala yazılım devinden yeni bir video geldi.

Windows 10'da Yeni Neler Var?

 • Windows 10’un Windows 7 veya 8.1’in makyajlanmış hali olmadığını, dev bir güncelleme olduğunu yükseltmeden sonra masaüstünüzü gördüğünüzde hissedecek, biraz kullandıktan sonra hele ki üst seviye bir Windows kullanıcısı iseniz birçok şeyin değiştiğini anlayacaksınız.
 • Windows 10’a geçtiğinizde ilk Başlat Menüsünü fark edeceksiniz. Yeni işletim sistemindeki Başlat Menüsünün Windows 8.1’deki gibi bir simgeden ibaret olmadığını, Windows 7’nin alıştığınız özelliklerini sunduğunu ilk kullanımınızda hemen fark edeceksiniz.
 • Windows 10’nun görev çubuğunda yeni bir web tarayıcısı gözünüze çarpacak. Internet Explorer’ın olabildiğince sadeleştirilmiş ve daha işlevsel hale getirilmiş sürümü Microsoft Edge’i ilk açtığınızda ne kadar hızlı bir tarayıcı olduğunu hissedeceksiniz. Bu arada hala kullanır mısınız bilmiyorum lakin Internet Explorer da yer almakta; sadece kısayol olarak eklenmemiş.
 • Teknik Önizleme sürümünde geliştirilen beta konumundaki Windows Mağazası, final sürümde bambaşka bir şekilde karşımıza çıkıyor. Daha kullanılabilir hale getirilen ve mobille birleştirilen yeni mağazada sadece uygulama ve oyunlar yer almıyor. Groove’dan şarkı/albüm satın alabiliyor, film kiralayabiliyorsunuz.
 • Görev çubuğunun en başına konumlandırılan sanal masaüstü oluşturma birden fazla masaüstünde çalıştığınız vakit neyin nerede olduğu karmaşasını yaşamanızı engelliyor. Tek dokunuşla tertemiz bir masaüstüne ulaşma kolaylığı sunan bu özelliğin kullanımı da son derece basit.
 • Eğer XBOX oyun konsoluna sahipseniz Windows 10 harika bir seçim olacak. Yenilenen Xbox uygulaması sayesinde televizyonunuzdan bilgisayarınıza akış sağlama şansınız oluyor ki salonda başkaları televizyon izlerken siz odanızda oyunların tadını çıkarmanın keyfini sürüyorsunuz.
 • Windows 8 ile birlikte gelen e-posta, kişiler, harita, fotoğraflar, müzik uygulaması tamamen yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Arayüzleri çok daha sadeleştirilmiş ve “Harika olmuş!” dedirten yenilikler içeriyorlar.
 • Asistan Cortana, henüz Türkiye'de aktif değil lakin gerek webde gezinirken, gerek Office uygulamalarını kullanırken, gerekse de oyun oynarken karşınıza çıkacak. Tabii ki yapılacaklar listenizi hatırlamanızda da yardımcı olacak.
 1. Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık
 2. Başlat Menüsü Geri Döndü
 3. Yepyeni Web Tarayıcı: Microsoft Edge
 4. Yenilenen Windows Mağazası
 5. Modern Ayarlar Menüsü
 6. Xbox Windows 10 Uyumu
 7. Action Center (Yeni İşlem Merkezi)
 8. Dijital - Sanal Asistan Cortana
 9. Windows 10'un Diğer Özellikleri

YORUMLAR