Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık

Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10'un tüm özelliklerini detaylıca inceledik.

Yepyeni Web Tarayıcı: Microsoft Edge

Chrome'a Kafa Tutan Yepyeni Web Tarayıcı: Microsoft Edge

Microsoft Edge, Internet Explorer'ın Yerini Alacak
YAZILIM

Microsoft Edge, Internet Explorer'ın Yerini Alacak

Windows 10 Teknik Önizleme sürümünde Internet Explorer ile birlikte kullanıma açılan Project Spartan’ın adının ne olacağı merakla bekleniyor.

Başlat Menüsünden sonra en çok Microsoft Edge üzerine konuşuldu. Gerek sosyal kanallarda gerekse de web sitelerinde Internet Explorer’ın yerine geçmesinden dolayı Microsoft Edge gündemden hiç düşmedi. Microsoft Edge sunduklarıyla Internet Explorer’ı rahatlıkla bitirecek, hatta zamanla öldürecek lakin kullanım alışkanlarını değiştirme hususunda Microsoft anlayışlı davrandı ve şu anda final sürümünde kısayol olarak yer almamasına rağmen Internet Explorer doğrudan kullanıma hazır halde. Dilerseniz yolunuza Internet Explorer’la devam edebilirsiniz lakin bir noktadan sonra Microsoft güncelleme sunmayacak ve günümüz tasarım anlayışını yansıtmadığından çekici gelmeyecektir. Peki Microsoft’un en hızlı, sade, güvenilir web tarayıcı olarak tanıttığı, Google Chrome’u bitireceğini düşündüğü Edge, bizlere neler sunuyor?

Windows 10’un varsayılan internet tarayıcısı Microsoft Edge, yeni işleme motoru sayesinde web sitelerini çok daha hızlı şekilde karşınıza çıkarıyor. Bu hızı yavaş internet bağlantısına ve düşük seviye bilgisayara sahip olsanız dahi anlayabiliyorsunuz. Internet Explorer’ın tabiri yerindeyse hantal olması, kullanıcıların farklı web tarayıcılarına yönelmesinde en büyük rolü oynuyordu. Lakin dediğimiz gibi bu sorun Edge’de giderilmiş. Hızlı olmasının yanında yapısı da çok ilginç. İlk açtığınızda gözleriniz adres satırını arayacak. Adres satırı görünür yapıda değil, ilgili alana tıkladığınızda ortaya çıkıyor ve doğrudan web sitesine gidiyor veya arama yapıyorsunuz. Yeni bir sekme açtığınızda da şaşıracaksınız. Internet Explorer’daki boş sayfa yerine sık kullandığınız web sitelerini iliştirilebileceğiniz Popüler Siteler altında bir sayfa açılıyor. Burada adres satırına gitmeden “Sonraki hedef neresi?” altındaki kutucuktan arama yapabiliyor, yeni bir web sayfası açabiliyorsunuz. Tabii ki burayı da isteğinize göre ayarlama şansına; eski alıştığınız şekilde düzenleme sahipsiniz.

İlk bakışta gözünüze çarpacak diğer bir nokta sağ üstteki kalem simgesi. Bu simge, Microsoft Edge’i öne çıkaran özelliklerden biri. Buraya dokunduğunuzda bir düzenleme menüsü açılıyor. Bu menüden web sitesinde gördüğünüz ilginç bir noktayı işaretlemeye alabiliyor, web sitesine not düşebiliyor, arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. En güzeli de bu özelik Office ile entegre şekilde çalışıyor.

Microsoft Edge’in Ayarlar menüsü de olabildiğince sadeleştirilmiş. Başlangıç sayfasını değiştirmekten yeni sekme açıldğında sayfanın nasıl görüneceğine, arama motorunu değiştirmekten güvenlik ayarlarına kadar ihtiyacınız olan her şey elinizin altında. Microsoft Edge’de web sitelerini sık kullanılanlara ekleme ve diğer tarayıcıdan sık kullanılanları alma işlemleri de son derece basit. Edge’in diğer bir özelliği de sesli asistan Cortana ile entegre çalışması. Tabii ki Cortana, şu anda ülkemizde kullanılmadığından bizim için bir anlam ifade etmiyor.

  1. Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık
  2. Başlat Menüsü Geri Döndü
  3. Yepyeni Web Tarayıcı: Microsoft Edge
  4. Yenilenen Windows Mağazası
  5. Modern Ayarlar Menüsü
  6. Xbox Windows 10 Uyumu
  7. Action Center (Yeni İşlem Merkezi)
  8. Dijital - Sanal Asistan Cortana
  9. Windows 10'un Diğer Özellikleri

YORUMLAR