Geleceğin Kötücül Yazılımları Bugünün Güvenlik Uygulamalarına Karşı

Android telefonlar maalesef dış tehditlere karşı oldukça kırılgan olabiliyorlar. Ancak bu tehdit elbette sadece Android telefonlar için geçerli değil.

Geleceğin Kötücül Yazılımları Bugünün Güvenlik Uygulamalarına Karşı

Herkes artık çok iyi biliyor, Android telefonlar maalesef dış tehditlere karşı oldukça kırılgan olabiliyorlar. Bu yüzden tüm teknoloji sitelerinde devamlı olarak Android açıkları, alınması gereken önlemler ve benzeri makaleler, uygulama tavsiyeleri okuyor ve güvenlik gündeminden geri kalmamaya çalışıyoruz. Ancak bu tehdit elbette sadece Android telefonlar için geçerli değil. Bu tip tehditler Windows mobil ve Apple iOS işletim sistemlerinin de maruz kaldıkları bir durum.

Elbette siber tehditlerin mobil iletişim sistemlerine sıçraması bir sürpriz değil hatta sıçramasalardı sürpriz olarak değerlendirmek gerekebilirdi. Akılı telefonların masa üstü cihazlarla entegrasyonu da bu tip sıkıntıları artırabilen bir durum olduğundan antivirüs ve güvenlik yazılımları kullanmak başvurduğumuz ilk çözüm oluyorlar. Böylece tüm cihazlarımızı eş zamanlı koruyabilmemiz de mümkün oluyor. İşletim sistemleri ve cihazlar açısından gerçekten antivirüs ve güvenlik uygulamalarına ne kadar ihtiyacımız var kısaca bir irdelemek istedik.

Android güvenlik ve antivirüs cephesi

Android telefonlar için özel olarak geliştirilmiş birçok kötücül yazılım var. Bunlardan en çok zarar vereni Stagefright yazılımı ve ransomware adı verilen fidyeci yazılımlar. Stagefright özellikle tehlikeli bir yazılım çünkü her türlü önleme karşı kendini geliştirerek evrimleşebiliyor. Ancak bu yazılımlar telefonlarımıza havadan bulaşmıyorlar elbette. Akıllı telefonlar çevrimiçi dolaşım sırasında son drece interaktif olduğumuz cihazlar. Veri alışverişlerimiz, e-posta ve anlık mesajlaşmalarımız aslında bizi birçok tehdide maruz bırakabilecek kadar tehlikeli olabiliyorlar. Bu yüzden güvenlik yazılımları kullanmak son derece doğru bir karar. Öte yandan kötücül yazılımlar hamam böcekleri gibi, bu sene kullandığınız bir ilaç gelecek seneki ırkın umurunda olmuyor.

Bundan dolayı akıllı telefonlarda güvenlik ve antivirüs yazılımlarının güncel olanlarını ya da kendini düzenli olarak güncelleyenlerini seçmek son derece önemli. Uzmanlar 2016 yılı ve sonrası için Android telefonlarda fidye talep eden yazılımların ve Stagefright’ın oldukça yayılacağını tahmin ediyorlar.

Aşağıdaki videoda fidye yazılımlarının nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Android cihazlar, etrafta dolaşan tüm kötücül yazılımların yüzde 95’i tarafından hedef alınmış durumda. Bunun için güncel yazılımlardan uzaklaşmamak, cihaza gelen şüpheli mesajlara karşı uyanık olmak gibi hem yazılım hem de farkındalık açısından önlemler almamız son derece sağlıklı olabiliyor.

iOS güvenlik ve antivirüs cephesi

iOS işletim sistemi Android’e nazaran her zaman daha güvenlikli bir yazılım olmuştur. OS X işletim sisteminin evrimleşmesiyle oluşturulmuş iOS güvenlik açısından tüm diğer işletim sistemlerinden daha güvenli bir bölgede durmayı bir süre başarabildi. Ancak artık onun içinde tehlike çanları çalmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Özellikle Jailbreak yapılmış iPhone’ların dış tehlikelere karşı savunmasız olduğunu söyleyebiliriz. Kötücül yazılımlar iOS için de potansiyel tehlikeler oluşturuyorlar. Özellikle 2015 yılında iPhone’ların bazı tehditlere yaşadığını biliyoruz. Ancak iOS reklam engelleyen tarayıcısı ve yeni farklı güvenlik yazılımlarıyla bu tehlikeleri savuşturabiliyor. Öte yandan kötücül yazılımlar evrimleşmeye de devam ediyorlar. Apple kendi özel savunma sistemlerini tüm cihazlarına hızla entegre edebiliyor. Bu yüzden iOS kullanıcıları Android kullanıcılara oranla daha güvende kalabiliyorlar.

Windows Phone ve Windows 10 Mobile güvenlik cephesi

Bir iOS ta da bir Android kadar geniş kullanıcı veri tabanına sahip olmayan Windows telefonlar 2013 ve 2014 yıllarında birkaç saldırıya maruz kaldı. Ancak Windows akıllı telefon işletim sistemleri kötücül yazılımlar tarafından pek ilgi çeken bir saldırı potansiyeli barındırmıyorlar. Bunun iki sebebi var; birincisi popüler bir işletim sistemi olmaması, ikincisi ise Windows 10 Mobile işletim sisteminin artık masaüstü cihazlarla entegre olarak güçlü ve karışık güvenlik yazılımlarına kavuşması. Bugün Windows 10 işletim sistemine kurulan her güvenlik uygulaması doğrudan mobil işletim sistemini de kapsıyor.

YORUMLAR