Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

Biz robotların mutfakta annemize yardım etmesini beklerken, ortaya mesleklerimize göz diken 6 robot işçi çıktı.

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

Henry Ford’u tanıyorsunuz değil mi? Tanımasanız bile soyadından ünlü bir otomobil firmasının kurucusu olduğunu anlayabilirsiniz. Sanayi üretiminin öncülerinden olan bu mucidin başından ilginç bir olay geçmiş. Kendisi 1903 yılında icadını geliştirmek için bir bankaya kredi çekmeye gider ve bu yöndeki isteğini gerekli makamlara iletir. Çok geçmeden banka müdürü tarafından şu sözlere maruz kalır: ‘Otomobil geçici bir moda olabilir oysa atlar her zaman kullanılacaktır.’

Banka müdürü hala yaşıyor olsaydı belki söylediklerinden utanabilirdi. Tarih, geleceği göremeyen insanların gaflarıyla dolu. Ama ona haksızlık etmeyelim. Biz de çoğu zaman onun kadar öngörüsüz olabiliyoruz. 20 yıl önce hangimiz akıllı telefonlara sahip olabileceğimizi düşünürdü? İnternetin bu kadar gelişebileceğini tahmin edebilir miydik? Pek sanmıyorum. Hayatlarımız ‘imkansız’ diye nitelendirilen şeylerin gerçekleştiğini görmekle geçiyor.

Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki çoğu zaman neye uğradığımızı şaşırıyoruz. Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz şeyler birer birer gerçek olmaya başladı. Biz robotların mutfakta annemize yardım etmesini beklerken, ortaya mesleklerimize göz diken 6 robot işçi çıktı.

İşte ilerleyen zamanlarda görebilme ihtimailimizin olduğu o robotlar:

Aktör

Film sektörünü takip ediyorsanız bilirsiniz. Oyuncular rol kapmak için birbirleriyle kıyasıya yarışırlar. Kendilerine artık robot bir rakibiniz var desek hiç hoşlarına gitmeyecektir. REPLIEE S1 adı verilen bu robot, geçtiğimiz Ekim ayında Franz Kafka’nın ünlü romanı Dönüşüm’den uyarlanma bir oyunda yer aldı. Yani şunu demek istiyorum, Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini Metamorphosis olarak buldu.

Pilot

Modern uçaklarda otopilot özelliği zaten var dediğinizi duyar gibiyim. Peki otopilotların kolu, bacağı ve kafası var mı? İşte Güney Kore’de geliştirilen bu robotumuzda bulunuyor. Şimdilik can emanet edilmiyor elbette fakat önümüzdeki birkaç yıl içinde uçuş yapacak kıvama geleceği açıklandı.

ÖğretmenAmerika’nın Connecticut eyaletindeki bazı okullarda kullanılmaya başlayan robot, çocuklarla kolay etkileşime girerek öğrenmeyi hızlandırmaya çalışıyor. Henüz öğretmenlerin yerini alacak kadar boya sahip olmasa da gelecek neyi gösterir bilinmez.

Satış Temsilcisi


İnsani duyguları okuyabilen robotlardan haberdar mısınız bilmiyorum. Softbank tarafından geliştirilen Biber, yüz ifadeniz ve ses tonunuzdan duygularınızı anlayabilir hale getirildi. Bir mağazada ansızın karşınıza çıkabilir ve sempatik tavırlarıyla aklınızı çelebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Hijyen Uzmanı

Xenex tarafından geliştirilen bu robotu Kuzey Kaliforniya’daki hastanelerde kullanmaya başlamışlar. Ortamdaki bakteri ve küfleri UV ışınlarıyla yok eden robotun titizlik hastası olduğunu duyduk.

Bellboy


Otellerde şimdilik deneme amaçlı kullanılan robotumuz, odalarımıza gidene kadar bize eşlik etmesi için geliştirilmiş. İlerleyen yıllarda sıkça karşılaşabiliriz ama şimdiden uyaralım, bahşiş vermeyince saldırganlaşıyormuş.

Şimdilik bunlar size ‘imkansız’ gibi görünebilir. Peki ya gelecekte?

YORUMLAR