Geniş Müzik Arşivi Sunan YouTube Music'in Öne Çıkan 6 Özelliği

YouTube müzik dinleme, indirme, arka planda çalma desteğiyle gelen YouTube Music uygulamasının özellikleri yazımızda.

YouTube Music uygulaması, YouTube’dan müzik dinlemek, müzik indirmek, arka planda çalmak isteyen kullanıcılar için resmi çözüm. YouTube uygulamasından müzik dinlemeyi sevenlerin Türkiye’de indirilmeye açılacağı günü sabırsızlıkla beklediği YouTube Müzik’in özelliklerini bu yazımızda paylaşıyoruz. İşte Google’ın yeni müzik servisi YouTube Music'in öne çıkan 6 özelliği.

YouTube Müzik Dinleme, İndirme, Arka Planda Çalma Tek Bir Yerde!

Google’ın yeni müzik servisi YouTube Music’i Türkiye için kullanıma açmasıyla birlikte YouTube müzik indirme programları, YouTube müzik dönüştürücü programı, YouTube müzik çevirici, YouTube arka planda çalma (oynatma), YouTube çalma listesi indirme, her şey tarih olacak. YouTube uygulamasından müzik dinlemeyi sevenlere gün doğacak. YouTube’a yüklenen şarkılar, albümler, video klipler, çalma listeleri tümü YouTube Music uygulamasında karşımıza çıkacak. Muhtemelen belli bir süre sonunda silinen şarkılar, çalma listeleriyle karşılaşmayacağız. Peki, YouTube Müzik uygulaması bizlere neler sunacak?

Bir yanda mobil cihazlardan televizyonlara arabalardan oyun konsoluna tüm cihazlara girmeyi başarmış, sürekli yenilenen kişisel çalma listeleri sunan, geniş arşiviyle bizi bizden alan Spotify; diğer yanda Apple ekosistemine dahil olan kullanıcıların vazgeçemediği, 50 milyondan fazla abonesi olan Apple Music. Şimdi bu devler arasına Google katılıyor. İşte YouTube Music’in can alıcı 6 özelliği:

YouTube Music Uygulamasının Özellikleri:

  • Klip, Albüm, Single, Cover, Canlı Performans ve Daha Fazlası:

YouTube Music uygulamasında video kliplerin yanı sıra resmi albümler, single çalışmaları, remiksler, canlı performanslar, sevilen şarkıların yeniden yorumlanması (cover) ve bulunması güç şarkılar yer alacak. YouTube uygulamasını video klip izlemek için açan ender kullanıcılardan değilseniz, sunulan içerik siz sizden alacak. Tabii ki; YouTube Music üzerinden dinlemenin avantajları da olacak. YouTube’da çalma listelerine girdiğinizde telif hakkı ihlali vb. sebeplerle silinmiş şarkılarla karşılaşmışsınızdır. YouTube Music’de içerikler lisanslı olarak yer alacağından muhtemelen aniden uçurulan şarkılarla karşılaşmayacağız. Google’ın sadece YouTube’da bulabileceğiniz, bulunması zor dediği müzikleri de içine alan geniş bir arşiv bizleri bekliyor. Bakalım, Spotify’daki gibi seneler öncesinin albümlerini karşımıza çıkaracak mı?

  • Sürekli Güncellenen, Konum Bazlı Öneriler:

YouTube Music uygulaması da dinlediklerinize göre size özel çalma listeleri oluşturacak ve ana akışınızı sürekli güncelleyecek. Farklı olarak önerileri konum bazlı sunacak. Örneğin; fitness salonuna gittiğinizde karşınıza spor yaparken gaza getiren hareketli parçalardan oluşan bir çalma listesi önerilecek. İş yerinde müzik dinliyorsanız çalışma esnasında konsantrasyonunuzu artıracak şarkılar listelenecek. Bu örnekler çoğaltılabilir. YouTube Music’in doğru zamanda doğru müziği sunup sunmayacağını, ne kadar iyi sunacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

  • Binlerce Çalma Listesi:

YouTube’un efsane çalma listeleri YouTube Music uygulamasında da karşımıza çıkacak. Google’ın söylediğine göre tür, ruh hali ve aktiviteye göre ayrılan binlerce çalma listesi olacak. Yeni müzikleri keşfetmeyi sevenler için 50 parçadan oluşan Blogged 50, bunlardan sadece biri. Tabii ki, daha önce de söylediğimiz gibi çalma listeleri YouTube’dan farklı olarak lisanslı parçalardan oluşacağından 50 parça diyen ama çoğu silinmiş çalma listeleriyle karşılaşmayacağız.

  • Akıllı Arama:

Akıllı Arama özeliği, bir şarkının, albümün veya sanatçının tam ismini bilmeseniz dahi aradığınız müziğe kolayca ulaşmanızı sağlayacak. Örneğin; Flütlü rap şarkısı olarak arattığınızda Mask Off karşınıza çıkacak. Ayrıca şarkının sözlerini arattığınızda yanlış yazsanız bile aradığınız şarkı gösterilecek. İngilizce veya başka dilde şarkıları ararken oldukça işimize yarayacak akıllı arama fonksiyonunun Türkçe aramalarda nasıl çalışacağı, çalışıp çalışmayacağı merak konusu.

  • En Yeni Videolar:

YouTube Music, dünya genelinde en yeni videoları her ülkenin kendi ayrı Hotlist ekranından gösterecek. Böylelikle tek dokunuşla o ülkede en yeni videolara erişebileceksiniz. Umarız, burası şimdiki YouTube’un Trendler bölümü gibi olmaz. İlgimiz çekmeyen, nasıl girdiğini bilemediğimiz dizi fragmanları ve YouTuber videolarıyla dolu Trendler sayfasından farklı olursa harika olur!

  • İnternetsiz (Offline) Dinleme, Arka Planda Çalma:

YouTube Music’in YouTube uygulamasından bir farkı da müzik indirmeye izin vermesi, arka planda çalmayı desteklemesi. Lakin offline dinleme, arka planda oynatma, reklamsız deneyim için aylık abonelik modeline geçmeniz gerekiyor. YouTube Premium için aylık 9.99$ (ülkemizdeki ücretlendirme muhtemelen Spotify, Apple Music gibi olacaktır.) ücretlendirme var. Hali hazırda Google Play Music abonesiyseniz bu fiyattan YouTube Music Premium’a geçiş yapacaksınız. Premium demişken, YouTube'da reklamsız video izlemek/müzik dinlemek, arka planda çalmak, indirmek isteyen kullanıcılar için de YouTube Premium duyuruldu. Reklamlardan arındırılmış, arka planda çalma desteği sunan YouTube için aylık 11.99$ ödemeniz gerekiyor.

Youtube Videoları Programsız Nasıl İndirilir?
NASIL YAPILIR

Youtube Videoları Programsız Nasıl İndirilir?

Eğer bilgisayarınıza YouTube videosu indirme ve YouTube müzik indirme işleri için kullanabileceğiniz bir program arıyorsanız artık bu tür programlara mahkum değilsiniz.

YouTube Arka Planda Çalma, Oynatma (iOS ve Android İçin)
NASIL YAPILIR

YouTube Arka Planda Çalma, Oynatma (iOS ve Android İçin)

iOS (iPhone/iPad) ve Android kullanıcıları için YouTube arka plana alma, arka planda çalma ve oynatma işleminin nasıl yapıldığına bu blog yazımızda değiniyoruz.

Android YouTube Video İndirme Nasıl Yapılır
MOBİL

Android YouTube Video İndirme Nasıl Yapılır

Eğer mobil cihazınız üzerinden video seyretmeyi seviyorsanız YouTube en sık başvurduğunuz video izleme kanallarından biri halindedir. Evlerimizde veya WiFi bağlantısına sahip olduğumuz yerlerde YouTube videolarını izlemek problem olmazken mobil internet kotalarından ötürü dışarıda veya yolculuklarda bu videoları izlemek problem olabiliyor.

YORUMLAR