GGJ Ege 2013 ile Oyunların Nabzı İzmir'de Atıyor

Türkiye'de oyun sektörünün gelişmesi için gerçekleştirilen etkinliklerden birisi de Global Game Jam yani GGJ Ege 2013 olacak ve İzmir'de gerçekleştirilecek.

GGJ Ege 2013 ile Oyunların Nabzı İzmir'de Atıyor

Oyun sektörü son zamanlarda şimdiye dek olmadığı kadar revaçta ve hem elde edilen çok yüksek satış oranları hem de ilerleyen oyun teknolojisi sayesinde ciddi bir ihraç malı haline gelmiş durumda. Türkiye’de oyun sektörünün gelişebilmesi için gerçekleştirilen etkinlikler ise gün geçtikçe artıyor ve bilişim sektörü ile gençlerin oyun geliştirme alanında çalışmalar yapmaları teşvik ediliyor.

25-27 Ocak 2013 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Global Game Jam Ege 2013 de işte bu değerli etkinliklerden bir tanesi ve 48 saat boyunca aralıksız olarak katılım gösteren oyun geliştiricileri, akademisyenler ve oyun firmalarını bir araya getirerek “Kurallarını sen koy, dünyanı kendin yarat!” sloganıyla oyun geliştirmelerini sağladılar.

GGJ Ege 2013 sadece geliştiricilere değil oyun geliştirme ortamını görmek isteyen ve etkinliğin heyecanını yaşamak isteyenler için de açık ve bulunmaz bir fırsat oldu. 10 kişilik jüri ekibi ve geniş mentör kadrosuyla etkinlikte geliştirilen oyunlar elendi ve 48 saat içerisinde hazırlanan en iyi oyunlar belirlendi.

Birinci olan Pub Train takımı ortaya koyduğu rehine kurtarma temalı Flash oyunu ile birinci oldu ve Nvidia'dan ekran kartları kazandı. Grup geçen sene IMBA Studios adıyla katılım gösterdiği GGJ İzmir etkinliğinde de Elginkan Vakfı Özel Ödülü kazanmıştı ve kendileri ile video röportajımız mevcuttu. Bu sene de yazılı bir röportaj gerçekleştirdiğimiz takımın bu röportajını okumak için aşağıda yer alan resime tıklayabilirsiniz.

Pub Train Takımı Röportajımız

2.'lik ve 3.'lük ödüllerini ise sırasıyla elde eden takımlar Şizofren ve Heart Attack takımları oldu.

Etkinlikten elde ettiğimiz görüntü ve fotoğrafları incelemek için galerimizi ziyaret etmeyi de unutmayın!

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen GGJ İzmir 2012’ye dair çektiğimiz videoları da izleyebilirsiniz. 2013 kazananı Pub Train ekibi 2012'de de özel ödüle layık görülmüştü ve video röportajımızı da kaçırmayın.

YORUMLAR