Gideon Sundback Kimdir?

Gideon Sundback Kimdir?

24 Nisan 1880 tarihinde İsveç'te dünyaya gelen elektrik mühendisi günlük yaşantımızda sık kullandığımız bir araç olan fermuarın geliştiricisidir. Zengin bir çiftçinin oğlu olan Otto Fredrik Gideon İsveç'te eğitim sürecini bitirdikten sonra Almanya'ya gitti. Almanya'da 1903 yılında mühendislik sınavına giren Sundback 1905 yılında Amerika'ya göç etti.

Amerika'ya geldiği yıl Pittsburgh şehrinde Westinghouse adlı elektrik şirketinde çalışmaya başlayan genç mühendis 1906 yılında New Jersey eyaletindeki Universal Fastener şirketinde çalışmaya başladı. Burada bir süre çalıştıktan sonra baş tasarımcılığa terfi etti ve 1909 yılında Elvira Aronson ile evlendi.

Fermuarın geliştirilmesi için büyük katkı sağlayan Gideon Sundback fermuar üreten bir makine icat etti. 1951 yılında başarılarından dolayı İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 

1954 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden Gideon Sundback 2006 yılında fermuar ile ilgili çalışmalarından dolayı National Inventors Hall of Fame vaktı tarafından onurlandırıldı. 

YORUMLAR