Gmail Android Uygulamasında Outlook Hesabı Nasıl Eklenir?

Bu rehberimizde Gmail Android uygulamasında Outlook hesabınızı nasıl ekleyeceğinizi anlatıyoruz.

Gmail Android Uygulamasında Outlook Hesabı Nasıl Eklenir?

Google’ın Android işletim sisteminde şimdiye kadar yaptığı en büyük güncelleme olarak gösterilen Android 5.0 Lollipop’un resmi olarak yayınlanmasına çok az zaman kala Google’ın materyal tasarım ve yeniliklerle gelen mobil uygulamaları kendisini göstermeye başladı. Bu blogumuzda da yenilenen Gmail uygulamasında Outlook hesabınızı nasıl kullanacağınızı adım adım anlatıyoruz.

İlk olarak Nexus cihazlara gelecek olan Android Lollipop güncellemesi henüz yayınlanmadı ancak Google’ın birçok mobil uygulaması gerek tasarım gerekse de işlevsellik yönünden güncellendi. Android kullanıcıları tarafından en çok beklenen uygulamanın ise Gmail uygulaması olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zira Gmail 5.0 sürümünde gelen yenilik sadece tasarım ve iyileştirmelere yönelik değil. Çoğu Android kullanıcısının şikayet ettiği Gmail dışında hesap eklenememesi sorunu yeni Gmail uygulamasında tarih oluyor ve artık Gmail ve Google Apps’in yanı sıra Outlook, Yandex, Yahoo gibi kişisel e-posta servislerinizi ve Exchange desteği sayesinde şirket e-posta adresinizi ekleyebiliyorsunuz. 

Bu rehberimizde baştan aşağı yenilenen (Gmail 5.0 sürümünde materyal tasarım dışında o kadar fazla yenilik ve iyileştirme var ki ayrı bir blog yazısı bile yazılabilir.) Gmail uygulamasında Outlook hesabınızı nasıl ekleyeceğinizi adım adım göstereceğiz:

• Gmail 5.0 güncellemesi, resmi olarak yayınlanmadığından Google Play'de bulunmuyor. Aşağıdaki bağlantıdan güncelleme dosyasını indirebilirsiniz. (APK, Google tarafından imzalandığından gönül rahatlığıyla cihazınıza indirip yükleyebilirsiniz.)

Gmail 5.0 APK: http://depo-tamindir.com/p/g/gmail/gmail-5.0-tamindir.apk

• Gmail 5.0 APK dosyasını Android cihazınıza indirmeden önce Ayarlar – Güvenlik bölümünden “Bilinmeyen Kaynaklar”ı işaretlemeniz gerekiyor. Bu seçeneğin işaretli olmaması apk dosyasını indirip yüklemenizi engelleyecektir. Bu güvenlik seçeneğini işaretledikten sonra aşağıdaki adımları takip edin.


• Gmail’i 5.0 sürüme yükselttiğinizde yeniliklerin videolu (Türkçe altyazılı) olarak gösterildiği karşılama ekranının ardından cihazınızda birincil olarak kullandığınız Gmail hesabınızın gelen kutusu sizleri karşılıyor.


• Soldan sağa kaydırma hareketi ile veya sol üst köşeye konumlandırılmış üç çizgiye dokunarak hesap ekranını açıyorsunuz ve en aşağı kaydırarak “Ayarlar”a dokunup hesap ekleme ekranına geçiyorsunuz.


Ayarlar menüsünde “Hesap ekle”ye dokunduğunuzda 3 seçenek karşınıza çıkacaktır. Kişisel Outlook hesabınızı eklemek için 2. seçeneğe dokunuyorsunuz.


• E-posta adresinizi girip “Sonraki” butonuna dokunuyorsunuz.


• Hesap türünü “Kişisel - IMAP” olarak seçiyorsunuz.


• Şifre bölümünde eğer hesabınız için 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz hesabınızın şifresini değil uygulama parolanızı girmeniz gerekiyor. (Uygulama parolanızı bilmiyorsanız https://account.live.com/proofs/AppPassword?mkt=tr-tr adresine giderek öğrenebilirsiniz.) Outlook hesabınız için iki adımlı doğrulama etkin değilse doğrudan hesabınızın şifrenizi giriyorsunuz.


Gelen sunucu ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyorsunuz.


Giden sunucu ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyorsunuz.


Hesap Seçenekleri sayfasında hiçbir yapmanıza gerek yok. Ancak sıklıkla e-posta alan biriyseniz senkronizasyon sıklığını “Her 5 dakikada bir” olarak ayarlamanız uygun olacaktır diye düşünüyorum.


• Hesabınıza bir ad (Örneğin; Outlook Hesabım) belirliyorsunuz ve kişisel e-posta adresiniz eklenmiş oluyor.

Not: Bu rehberimizde Gmail Android uygulamasında Outlook hesabınızı nasıl ekleyeceğiniz anlattık. İş yerinizde kullandığınız e-posta hesabını eklemek için Gmail 5.0 güncellemesinin haricinde Exchange Hizmetleri yüklemeniz gerekecektir. 

Google Inbox Nedir, Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR