Gmail ile Toplu E-Posta Gönderme

E-Posta hesaplarını yönetmek birçok insanın mücadele etmek zorunda olduğu ortak sorunlardan birisidir. Kişisel veya şirket hesabı olması hiç farketmez, kolayca E-Posta hesaplarınız çığrından çıkarak çok karmaşık bir hal alabilir. Özellikle okunmamış E-Pos

Gmail ile Toplu E-Posta Gönderme

E-Posta hesaplarını yönetmek birçok insanın mücadele etmek zorunda olduğu ortak sorunlardan birisidir. Kişisel veya şirket hesabı olması hiç farketmez, kolayca E-Posta hesaplarınız çığrından çıkarak çok karmaşık bir hal alabilir. Özellikle okunmamış E-Postalar gelen kutunuzun şişmesine büyük bir katkıda bulunurken, bir de bunun üzerine okunmuş ve okunmamış E-Postalar arasında cevap verilmeyenler ve ya cevap verilmesi gerekenleri düşündüğünüzde iş biraz daha içinden çıkılmaz ve karmaşık bir hal almaya başlıyor.

Gelen kutunuzda bulunan E-Postaların birçoğu sizi bilgilendirmek veya bekleyen bir işi hatırlatmak amacıyla orada bulunuyor olabilir. Bu gibi E-Postalar çoğu zaman konusuna bakılarak değerlendirilmektedir ve cevap verilmek üzere bir kenarda durmaktadırlar. Özellikle size aynı konu hakkında atılmış ve hepsine aynı cevabı verebileceğiniz E-Postalar vardır ki bunları konusuna göre seçerek cevaplamak çok rahat olabilir. İşte bu noktada bir Google Chrome eklentisi olan Batch Reply for Gmail işinize çok ama çok yarayabilir. Batch Reply for Gmail adlı eklenti Gmail kullanıcı arayüzüne yeni bir buton (Reply - Cevapla) ekleyerek, aynı anda birden çok E-Posta'yı seçmenize ve hepsine aynı anda cevap göndermenize olanak tanıyor.

Eklentiyi Google Chrome tarayıcınıza ekledikten sonra Gmail gelen kutunuza giderek bir E-Postayı sol tarafındaki tik yardımıyla seçili duruma getirin. Bu işlemi yaptıktan sonra üstte bulunan menü üzerinde Reply isminde yeni bir buton olduğunu göreceksiniz. Eğer böyle bir buton görmüyorsanız yeni bir Google Chrome sayfası açarak aynı işlemi tekrar deneyiniz. Sonrasında toplu olarak yanıt vermek istediğiniz iletileri teker teker seçerek Reply butonuna tıklayarak, tüm alıcılara aynı iletiyi göndermek üzere mesajınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Toplu olarak cevap vermek istediğiniz E-Postaları seçtikten sonra Reply butonuna tıkladığınız zaman Gmail tarafından tanıtılan yeni mesaj oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu bölümde mesajınızı göndereceğiniz kişiler otomatik olarak seçtiğiniz E-Postaların gönderilerine göre içeri aktarılacaktır. Siz sadece göndermek istediğiniz mesajı ve mesajın konusunu yazarak E-Postanızı gönderebileceksiniz.

Batch Reply for Gmail eklentisi sayesinde kolayca seçtiğiniz E-Postalara toplu cevap verebileceğiniz için zamandan büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız. Olumsuz olan yanı ise seçtiğiniz kullanıcılara yanıt olarak değil direk olarak E-Posta göndermesidir. Doğal olarak göndereceğiniz mesajlar sadece kendi belirleyeceğiniz konu başlığı altında gönderilecektir.

Eklenti aslında gelen E-Posta konularına göre yanıt olarak cevap verme seçeneğine sahip olsaydı sanıyorum ki daha kullanışlı olabilirdi. Çünkü E-Postalarına cevap verdiğiniz kişiler muhtemelen aynı konu başlığı altında cevap bekledikleri için karışıklıklara neden olabilir. Yine de toplu olarak E-Postalara seçerek cevap vermek için gerçekten başarılı bir eklenti olan Batch Reply for Gmail denemenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR