GoDaddy, Yatırımcı Uygulaması ile Mobile Yelken Açtı!

Godaddy Yatırımcı uygulaması ile domain açık artırmaları artık mobil platformda da kullanılabilecek.

GoDaddy, Yatırımcı Uygulaması ile Mobile Yelken Açtı!

Google Play ve iTunes AppStore'da yayınlanmaya başlayan "Godady Yatırımcı", alan adı tüccarlarının mobil cihazlarda da işlem yapmasını kolaylaştıracak. Çok uçuk rakamların teleffuz edildiği bu yatırım alanında püf noktalar neler ve GoDaddy bu rekabette hangi konumda? Tüm soruların cevabını bu yazımızda derledik.

Web sitelerinin barındığı sunucuların ip adresini karşılayan kelime veya sayıları ifade eden alan adı (domain), kendi içinde kollara ayrılan devasa bir sektörü de ifade ediyor. Kullanıcılar kuracağı web site için bir alan adı satın almanın yanında, ilerde değerli olabileceğine inandığı alan adlarını da rezev ederek girişimcilere satabiliyor. "Böyle bir şey olur mu ki?" düşünmeyin. Öyle ki sağlam öngörüleri olan alan adı tüccarları 3-5 dolara aldığı alan adını 100 binlerce dolara satabilmekte. Zira çok sayıda örnek var. Hatta Türkiye'nin en çok ziyaret edilen portallarından biri olan Mynet'in kuruluş öyküsü de bir alan adı tüccarıyla kesişiyor. 1999 yılında Mynet'i kurmaya karar veren Emre KURTTEPELİ mynet alan adının 18 yaşındaki bir öğrenciye ait olduğunu görüyor. Güç bela bu öğrenciye ulaşan Emre KURTTEPELİ uzun uğraşlar sonucu bahse konu alan adını öğrenciye tam 50 bin dolar ödeyerek satın alıyor. (O yıllar için çok büyük bi rakam.) Bu gibi yaşanmış hikayeler alan adına yatırım yapmaya teşvik eden önemli hususlar. Nitekim bilgisayarın ve internetin her eve girdiği şu zamanda kazancın en çok burada elde edildiğini unutmamak gerek.

"Elimde Sağlam Bir Domain Var!" Diyen Girişimcilere Öneriler 

Şunu belirmek gerek ki büyük çaplı şirketlerin PR çalışanları işletmenin adını kapsayan tüm alan adlarını 10'ar yıllık olmak üzere uzun süreli tescil ederler. Hasbelkader böylesi bir alan adını tescil etme şansı bulduysanız bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

  • Whois bilgilerini geçerli iletişim adresi veya telefon numarası yazın. Nitekim satın almak isteyen girişimcilerin size ulaşmak adına kullanabileceği tek yol Whois'dir.
  • Makul ve mantıklı olun. Uçuk tekliflerden kaçının.
  • Açık artırmalarda sizi hiç de tatmin etmeyen rakamlar gelirse alan adını işletmeye ve Google'da görünür kılmaya çalışın. Bu şansınızı daha da artıracaktır. (İki büyük GSM operatörünü yakından ilgilendiren alan adının sahibiyim ve şuan bu stratejiyi izliyorum. Özellikle belli bir markayı kapsayan alan adları üzerine yatırım yapıyorsanız bu hususu göz ardı etmeyin. Nitekim açık artırmalarda atık bir şekilde bekleyen bir alan adı bahse konu şirket için pek de bir önem arz etmezken bu alan adının çeşitli anahkar kelimelerde arama motorlarında var olması elinizi güçlendirecek bir rekabetin yolunu açar.)
  • Kira sürelerini iyi takip edin ve alan adınızın askıya alınmamasına, silme periyoduna düşmemesine dikkat edin. "Silinsin önemli değil, sonra tekrar satın alırım diye düşünmeyin; nitekim gelecek vaad eden alan adları içn pusuda bekleyen backorder'ların varlığını asla unutmayın!

'GoDaddy Yatırımcı' Uygulamasının Öne Çıkan Yanları

Kazancın oldukça yüksek rakamlara ulaştığı bu yatırım alanında alan adı devi GoDaddy'nin mobil hamlesi ile ilgili olarak Başkan Maruzzi bazı açıklamalarda bulundu. 62 milyondan fazla alan adını bünyesinde barındıran ve portföyünde sanal sunucu, hosting, web site oluşturucu gibi ilave ürünleri de katarak dünya genelinde milyonlara hizmet veren GoDaddy yönetcisi Maruzzi: "GoDaddy Yatırımcı uygulamasını geliştirirken, alan adı açık artırmalarının zaman açısından hassas ve oldukça rekabetçi olduğunu göz önünde bulundurarak yola çıktık. Alan adı yatırımcıları ile yakın çalışarak, masaüstünde memnun kaldıkları deneyimleri mobil cihazlarına taşımaya odaklandık. Açık artırmalarda tekliflerin iyi takip edilmesinin önemli olduğunun bilinciyle yatırımcılara her nerede olurlarsa olsunlar özel, ikinci el alan adlarını kaydettirme, daha fazla açık artırmayı kazanma ve tekliflerini daha iyi takip edebilme fırsatını sunuyoruz.” dedi.

Hem Android Hem de iOS cihazlarda çalışabilen bu uygulama ile alan adı tüccarları sadece bilgisayara bağlı kalmadan mobil cihazları vasıtasıyla alan adı açık arttırmalarına katılım sağlayabilecek. Gerçek zamanlı takip imkanının bulunması, vekil teklif yapılabilmesi gibi opsiyonlar sunan uygulamanının en dikkat çeken özelliği ise kimlik bilgilerinin yeniden doğrulanabilmesi için parmak izi tanıma teknolojisini kullanması. Bu önemli özellik güvenlik anlamında adeta bir devrim niteliğinde.

Aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla GoDaddy Yatırımcı uygulamasını mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz. Uygulamanın Türkçe dil seçeneği de bulunmakta.

Alan Adı Satın Almadan Önce Mutlaka Okuyun!

YORUMLAR