Google Analytics İle Google +1 Düğmesi İzleme Etkileşimi

Google geçtiğimiz günlerde Google+ projesinin ilk adımı olan +1 düğmesini tanıttı ve bir çok site hemen bu düğmeyi sitelerine eklediler.   Google Analytics'e eklediği Sosyal sekmesi sayesinde artık sosyal paylaşım butonu aktivitelerini görebilirsiniz. Hat

Google Analytics İle Google +1 Düğmesi İzleme Etkileşimi
Google geçtiğimiz günlerde Google+ projesinin ilk adımı olan +1 düğmesini tanıttı ve bir çok site hemen bu düğmeyi sitelerine eklediler.
 
Google Analytics'e eklediği Sosyal sekmesi sayesinde artık sosyal paylaşım butonu aktivitelerini görebilirsiniz. Hatta bu sayfadaki bilgileri uygulayarak Facebook, Twitter gibi diğer servisleride raporlayabilirsiniz: http://code.google.com/apis/analytics/docs/tracking/gaTrackingSocial.html
 
Bu tuşun etkileşimini izlemek için kullanabileceğiniz bir geri çağırma işlevi seçeneği var. Bu yüzden bu tür entegrasyonları Google Analytics dışında kendi özel scriplerinize de uygulaması oldukça kolay olacaktır.
 
Önce Google +1 Düğmesi oluşturma aracını kullanarak düğme stilimizi seçelim. Ardından oluşturma aracının “Gelişmiş seçenekler” bölümünde aşağıdaki resimde gösterdiğimiz gibi “JS Geri Çağırma İşlevi”ne fonksiyon adı olarak “tamindir_arti_donusum” belirliyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra oluşacak kod aşağıdaki gibidir.


Üstteki kodu, düğmemiz nerede çıksın istiyorsak oraya yapıştırıyoruz.
Ardından aşağıdaki geri bildirim fonksiyonumuzu da sitemize ekliyoruz.

YORUMLAR