Google Bookmark Manager Nasıl Kullanılır?

Google Bookmark Manager uzantısını nasıl kullanabileceğiniz merak ediyorsanız rehberimize buyurun.

Google Bookmark Manager Nasıl Kullanılır?

Google Bookmark Manager uzantısı, Google'ın Chrome tarayıcısı için hazırladığı bir yer imleri yöneticisi olarak yayınlandı ve kullanıcıların saklamak istedikleri web sitelerini daha kolay bir şekilde yönetebilmeleri için kullanılıyor. Bookmark Manager'a dair haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzantıyı kurduktan sonra nasıl kullanabilirim diyorsanız sizin için adım adım Google Bookmark Manager rehberimizi hazırladık ve uzantının tüm temel işlevlerine değindik. Tabii ki rehberimizdeki adımları takip edebilmek için ilk yapmanız gereken Bookmark Manager eklentisini aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirmek.

Eklentiyi indirmek istediğinizde Google Web Store'da yer alan resmi uzantı sayfası karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada yer alan "+Ücretsiz" yazılı butona basarsanız uzantının kurulumu başlayacaktır.

Kurulum sırasında uzantının Google Chrome üzerindeki hangi verileri görebileceğine dair bir onay penceresi gelecektir. Google'ın resmi eklentisi olduğu için bu durumun sizde bir rahatsızlık yaratmasına gerek yok. Burada "Ekle" butonuna basarak devam ediyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra sağ üst bölümde "Bookmark Manager Chrome'a eklendi." uyarısıyla karşılaşacaksınız. Bu uyarıyı "x" butonuna basarak kapatabilirsiniz.

Web tarayıcınızın yer imleri barına "Bookmarks" adlı bir bölümün gelmesi gerekiyor. Bu bölüm sayesinde şimdiye dek eklemiş olduğumuz tüm yer imlerini yeni Bookmark Manager ekranında görüntüleyebiliyoruz.

Ekrana ilk girişinizde "Got It" butonuna basarak hoşgeldiniz uyarısını geçmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi şimdiye dek tüm eklenmiş olan yer imlerimiz Bookmark Manager ekranında yer alıyorlar.

Sıra geldi eklentiyi kullanarak ilk yer imimizi eklemeye. Bir web sitesine giriş yaptıktan sonra adres çubuğunun hemen sağ kısmında yer alan yıldız işaretine tıklıyoruz.

İşarete tıkladığınızda yer iminiz direkt eklenecektir ancak burada bazı ek seçenekler de mevcut. Not yazabileceğiniz bir bölüm, ayrıca yeni klasör yaratma seçeneği de yine burada sizleri bekliyor.

Eğer yıldıza basarak yer imi eklemek istemezseniz Bookmark Manager sayfasında yer alan "New" butonuna basarak buradan da URL girişinin ardından yer iminizi ekleyebilirsiniz.

Eklenen yer imimiz görebileceğiniz gibi açtığım Tamindir klasörü altına geldi. Böylece yer imim ve klasörün açıklaması sayesinde nereye bakıyor olduğumu da anlayabiliyorum.

Yer iminin üstünde yer alan "okey" işaretine bastığınızda o imi hemen seçebiliyor, daha sonra üstte açılan seçenekler ile düzenleyebiliyorsunuz. "Move to folder" opsiyonu ile iminizi yeni bir klasöre taşıyabilir, "Remove from folder" ile bu klasörden kaldırabilir, "Delete" ile tamamen silebilirsiniz.

Eğer otomatik klasörlerden birisine koyarak etiketlendirme isterseniz tek yapmanız gereken yer imini farenizle tutarak solda yer alan "Auto folders"lardan birisinin içerisine yerleştirmek.

Bookmark Manager'da yer alan klasörlerinizden birisini paylaşmak isterseniz klasöre girdikten sonra sağ üstte çıkan "Share this folder" butonuna bastıktan sonra "Set to public" butonuna basmanız gerekiyor.

Butona bastıktan sonra karşınıza çıkan adresi kopyalayarak gönderdiğiniz kişiler klasörünüzde yer alan yer imlerini kolayca göreceklerdir.

Google Bookmark Manager'ın tüm özelliklerine kısa bir bakış attık. Eğer uzantıyı sevdiyseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Google Chrome tarayıcınıza kurmayı unutmayın.

YORUMLAR